REKLAMAA1 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ10 października 2018, 07:26 komentarzy 5

  Marta Siesicka-Osiak

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (pixabay.com)

  Nie da się napić wina ani piwa. A nawet kefiru! Czarna "szarańcza" oblepia wszystko co spotka na swojej drodze. Muszki owocowe zaatakowały Ursynów. Zapytaliśmy ekspertów skąd to nagłe ich zainteresowanie naszą dzielnicą i jak się pozbyć nieproszonych gości.

  Małe czarne muszki zagościły w naszych domach i to licznymi stadami. Nic nie robią sobie z przeganiania i łapczywie, bez pozwolenia, częstują się owocami i napojami, które zostawimy na wierzchu. - Czy wiecie skąd ta plaga owocówek na Ursynowie? - pytają nasi czytelnicy.

  Okazuje się, że inwazja muszek owocowych jest normalna o tej porze roku. Są one amatorkami fermentujących owoców oraz alkoholu i mają dość dużą tolerancję, jeśli chodzi o wysokość temperatur. A w związku z kilkunastoma stopniami na termometrze i dużą liczbą gnijących owoców, okres ich obecności nieco się wydłuża.

  - Muszki owocowe nie są groźne. Nie składają jaj w owocach, ani nie przenoszą zarazków – mówi prof. Marek Kozłowski z Katedry Entomologii Stosowanej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. - Są wpisane w tę porę roku. Tam gdzie będą na wierzchu jabłka czy śliwki - tam będzie tłum muszek. Ale nie trzeba ich zwalczać, wystarczy schować żywność – dodaje.

  I przypomina, że muszki owocowe to zwierzęta „oddane nauce” – bez nich nie byłoby genetyki. Ze względu na szybki cykl rozwojowy są często używane w badaniach naukowych.

  Co jednak robić, jeśli populacja muszek wymknęła się w naszym mieszkaniu spod kontroli? Domowych sposobów jest kilka. Najmniej inwazyjny to usunięcie ewentualnego pokarmu z blatów i stołów (łącznie z dokładnym wytarciem blatów). Można także zakupić rosiczkę, która wyłapie część owadów.

  Rady z cyklu „zrób to sam” mówią m.in. o wbiciu w cytrynę kilku goździków i położeniu obok owoców. - Ja biorę słoik, wlewam do niego ocet – koniecznie jabłkowy i kilka kropli płynu do mycia naczyń. Jedna noc i po kłopocie – mówi nam pani Iwona.

  Warto wiedzieć, że to nie muszki owocowe, ale ich kuzynki z dalekiego wschodu (łacińska nazwa: drosophila suzukii) niosą prawdziwe zagrożenie, ponieważ atakują zdrowe owoce i składają w nich jaja. W Polsce już się pojawiły, na razie nie można mówić o klęsce, ale w najbliższej przyszłości mogą pojawić się prawdziwe kłopoty.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 171

  • 49
   BARDZO PRZYDATNY
  • 17
   ZASKOCZONY
  • 50
   PRZYDATNY
  • 19
   OBOJĘTNY
  • 6
   NIEPRZYDATNY
  • 16
   WKURZONY
  • 14
   BRAK SŁÓW

  5Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~tom 5 ponad rok temu

   Inwazja dotyczy calej Warszawy i polowy Polski - poza tym szzegolem prawda i tylko prawda ;). Jest cieplo, duzo gnijacego pozywienia (gdyby bylo zimno, to by przymarzalo, a nie gnilo), to sie muszki mnoza, - okolicznosci przyrody im sprzyjaja.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~grzegorz 4 ponad rok temuocena: 0% 

   przybyły na wybory

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bodex 3 ponad rok temuocena: 0% 

   Inwazja muszek owocowych na Ursynowie. "Skąd ta plaga?" uchodźcy ?

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~AJW 2 ponad rok temuocena: 100% 

   Zdjęcie jest złe. To nie są muszki owocowe ani inni jej krewniacy! To przedstawiciele nasionnicowatych (Tephritidae) - szkodniki owoców w tropikach!

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Ralf 1 ponad rok temuocena: 50% 

   Trzeba uważać, bo na pewno przenoszą odrę ...

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4538 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO 26.05.2022 - 25.08.2022