REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (AŁ)

  Za kilka dni z szybu windowego stacji metra Ursynów na przechodniów będą spoglądać bohaterowie kultowego serialu "Czterdziestolatek". Ekipa studia Ideamo rozpoczęła właśnie malowanie nowego muralu. 

  Prace, które ruszyły na stacji metra Ursynów to kontynuacja projektu z Budżetu Obywatelskiego „Murale metra - pociąg do sztuki”. Dzięki niemu w 2018 roku na stacji Imielin utrwalona została sylwetka wybitnej polskiej pedagog Marii Grzegorzewskiej (ma u nas swoją ulicę) oraz Juliana Ursyna Niemcewicza, który jest patronem dzielnicy.

  Na stacji Stokłosy namalowani zostali natomiast bohaterowie z czasów drugiej wojny światowej – rotmistrz Witold Pilecki (patron jednej z głównych ulic na Ursynowie) oraz kryptolodzy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Ci ostatni pracowali w Pyrach, na terenie dzisiejszego Ursynowa, gdzie znajdował się polski ośrodek dekryptażu i pracowano nad złamaniem szyfru niemieckiej Enigmy.

  A co mają wspólnego z Ursynowem wścibski technik budowlany Roman Maliniak (grany przez Romana Kłoosowskiego) oraz inż. Stefan Karwowski?  Bo to bohaterowie "Czterdziestolatka", serialu z lat 70-tych ubiegłego wieku, w reżyserii Jerzego Gruzy zostaną namalowani na kolejnej stacji metra.

  - Oni właśnie "budowali" na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku nowe warszawskie osiedla, w tym m.in. Ursynów. Jeden z aktorów - Andrzej Kopiczyński - który wcielił się postać inż. Karwowskiego był wieloletnim mieszkańcem Ursynowa - przekonują radny Paweł Lenarczyk i Bartek Podlewski z pracowni Bakcyl Studio, autorzy kontynuacji projektu "Mural metra - pociąg do sztuki", na który zagłosowało ponad 1,3 tys. ursynowian.

  "Czy to są politycy?"

  Realizacji muralu na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego podjęło się studio graficzne Ideamo, specjalizujące się w artystycznym malowaniu ścian.

  - Najpierw naniesiemy wzór z szablonów, a potem tradycyjne malowanie farbami za pomocą pędzla. Jeśli będzie sprzyjająca pogoda, to mural ukończymy maksymalnie w ciągu czterech dni - zapowiadają młodzi artyści. 

  Autorem grafiki jest Bartek Podlewski, twórca większości ursynowskich murali m.in.: „Miś”, „Anioł”, "Murale metra", "Syrenka.

  Wizerunek bohaterów "Czterdziestolatka" powstanie w awangardowej stylistyce „low poly”, która staje się coraz bardziej popularna w sztukach wizualnych i użytkowych. Obrazy tworzone tą techniką wykorzystują grafikę wektorową i niewielką liczbę wielokątów o jednolitej płaszczyźnie kolorystycznej.

  Pracy artystów przy metrze Ursynów z ciekawością przyglądają się mieszkańcy.

  - Fantastyczny pomysł! Uwielbam ten serial, oglądam go zawsze jak są powtórki. Ja bym jeszcze Madzię Karwowską i kobietę pracującą domalowała do kompletu. Szkoda, że dzisiaj nikt takich komedii nie kręci - wzdycha pani Elżbieta, mieszkanka ul. Wokalnej.

  Niektórzy ursynowianie - dzięki muralowi - dopiero dowiedzą się o serialu, bo jak się przekonaliśmy nazwiska Karwowski i Maliniak nie wszystkim coś mówią. - Nie słyszałem. Nie wiem kto to. Politycy jacyś? - pyta kilkunastoletni Patryk.

  PONIŻEJ: Tak będzie wyglądał ukończony mural - źródło: Budżet Obywatelski 2020

  =========================

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 36

  • 26
   BARDZO PRZYDATNY
  • 3
   ZASKOCZONY
  • 3
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 3
   BRAK SŁÓW

  4Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Ślusarz Łazienek 4 4 miesiące temuocena: 100% 

   To kiedy mural z Rysiek z klanu? Pewnie jako taksówkarz też był na Ursynowie.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Kabaty Zielone 3 4 miesiące temu

   Jestem zawiedziony - liczyłem na jakieś złośliwości i odniesienia do kampanii wyborczej ;)

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~LOL 2 4 miesiące temuocena: 0% 

   prosz... niebawem będziemy mieli portrety kaczora z maliniakiem na każdym kroku. Jak to w republikach bananowych.

   Edytowany: 4 miesiące temu

   oceń komentarz 0 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~BeThone 1 4 miesiące temuocena: 25% 

   Rewelacja! Kocham ten serial!

   Edytowany: 4 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4181 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020