REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 czerwca 2021, 11:10

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (Pexels.com)

  Coraz głośniej słychać o potrzebie wdrażania w życie postaw ekologicznych, zadbania o planetę, zmniejszania ilości śmieci, zanieczyszczeń powietrza czy wody. To już nie jest moda, lecz konieczność. Bycie „eko” stało się obowiązkiem każdego z nas.

  Dlaczego dbałość o ekologię jest ważna?

  Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak mocno zaśmieciliśmy Ziemię. Wraz z rozwojem technologicznym, powstaje coraz więcej odpadów – co roku na świecie wytwarzanych jest około 2 mld ton odpadów stałych. Ta liczba już teraz jest szokująca, a według przewidywań ekspertów, jeśli niczego nie zrobimy w tej sprawie, za 30 lat produkcja śmieci wzrośnie do 3,4 mld ton rocznie.

  Do tego dołączmy coraz większe zanieczyszczenie powietrza, spowodowane działalnością przemysłu, dużą ilością samochodów i nieekologicznymi sposobami ogrzewania domów, masowe wycinanie drzew, wysychanie wód, betonowanie miast, a zarys katastrofy ekologicznej pojawi się w jaskrawych barwach.

  I, choć wydaje się nam, że to ktoś inny jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy, warto uzmysłowić sobie, że my również mamy ogromny wpływ na nasze otoczenie, poprzez swoje codzienne działania.

  Co oznacza bycie „eko”?

  W znaczeniu potocznym ekologia to troska o ochronę środowiska, sposób wytwarzania przedmiotów codziennego użytku czy produkcji żywności.

  Bycie "eko" oznacza więc taki sposób działania, który uwzględnia ochronę środowiska naturalnego. To sposób myślenia o tym, co robimy w taki sposób, by jak najmniej szkodzić, a w dużej mierze pomagać naszemu otoczeniu. Podejście to znajduje swoje zastosowanie podczas codziennych czynności - robienia zakupów, przygotowywania posiłków, wypoczynku, pracy czy podróży. Jego istotą jest systematyczność, nie chodzi tu o pojedyncze akcje.

  Ściśle związana z byciem eko jest filozofia zero waste. Polega ona na maksymalnym ograniczeniu wytwarzania odpadów i marnotrawienia zasobów, a opiera się na sześciu filarach (zasada 6R): refuse (odmawiaj), reduce (ograniczaj), repair (naprawiaj), reuse (wykorzystuj ponownie), recycle (poddawaj recyklingowi), rot (kompostuj).

  Wdrożenie wszystkich zasad nie jest proste, wymaga dobrej organizacji i nieco wysiłku. Warto jednak zacząć nawet od małych zmian (koncepcja less waste), które z czasem zaczniemy poszerzać o kolejne.

  Jak zacząć być "eko" w praktyce?

  Szukanie rozwiązań, co zmienić w swoim postępowaniu i otoczeniu, może być świetnym sprawdzianem kreatywności. Wiele inspiracji znajdziecie też na różnego rodzaju stronach internetowych, poruszających tę tematykę, na przykład na Eko360.pl. Na początek natomiast podpowiadamy kilka rozwiązań, od których możecie zacząć.

  • Ruszaj się – jeśli tylko masz taką możliwość, samochód zastąp rowerem, hulajnogą albo chodź pieszo. Spaliny zanieczyszczają powietrze, jeśli więc każdy z nas wdroży tę zasadę, zanieczyszczenie powietrza zacznie się zmniejszać. Można zacząć od jednego dnia bez samochodu, albo wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu, w którym poruszanie się samochodem ograniczysz do niezbędnego minimum.
  • Planuj zakupy – do sklepu warto chodzić z listą zakupów i torbami wielokrotnego użytku. W ten sposób nie kupimy za dużo (co będzie przydatne też dla naszego domowego budżetu), nie będziemy wyrzucać jedzenia, a w odpadach znajdzie się mniej toreb foliowych.
  • Oszczędzaj wodę – według przewidywań naukowców, do 2040 roku Polska dołączy do krajów, które mają problem z dostępem do wody pitnej. Już teraz warto więc oszczędzać wodę – brać prysznic, wymienić uszczelki w kranach, włączać wypełnioną zmywarkę i pralkę, a do tego, jeśli mamy możliwość, zastosować zbiorniki na deszczówkę, którą można wykorzystać np. do podlewania roślin.
  • Prąd na wagę złota – warto korzystać z nowoczesnego oświetlenia (np. LED) oraz energooszczędnych urządzeń gospodarstwa domowego (klasa A). Pamiętaj też o wyłączaniu ładowarek z kontaktu, jeśli nie ładujemy sprzętu. Prąd pobierają też wszystkie urządzenia, posiadające diody i wyświetlacze.
  • Środki chemiczne – część możesz zastąpić wykonanymi przez siebie, wykorzystując np. sodę oczyszczoną, cytrynę, naturalne aromaty czy ocet.
  • Pij kranówkę – jeśli zainwestujesz w filtr, wodę można pić z kranu. To z kolei da efekt w postaci mniejszej ilości zakupionych plastikowych butelek.
  • Używane też jest fajne - zamiast kupować nowe ubrania w sklepie, korzystaj z second handów lub aplikacji, dzięki której możesz sprzedać własne ubrania i kupić te, które spodobają ci się z oferty innych użytkowników. W ten sposób dasz ubraniom drugie życie.

  Rozejrzyj się wokół i zacznij myśleć w sposób eko. Szukaj nowych rozwiązań na ekologiczne i ekonomiczne podejście do życia, zachęć też do tego rodzinę. Jeśli wspólnie zaczniemy wdrażać styl eko, odwrócimy negatywny trend i ocalimy naszą planetę.

  Artykuł załadowany: 0.3617 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021