Zamknij

Jak dobrać doniczki na kwiaty? Oto garść porad

09:30, 27.05.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 10:55, 29.05.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Wybór pojemnika, w którym będziemy uprawiać rośliny to niezwykle istotna kwestia, która wpływa na ich prawidłowy rozwój i kwitnienie. Rośliny uprawiane w pojemnikach powinny mieć zapewnioną odpowiednią pielęgnację i podłoże oraz pojemność naczynia dostosowaną do ich wielkości i rozwoju systemu korzeniowego. Jak wybrać właściwą doniczkę?

Niektóre gatunki roślin hodujemy w pojemnikach tylko przejściowo lub do momentu osiągnięcia dojrzałości. Te które uprawiamy w doniczkach przez cały okres rozwojowy, służą do ozdoby wnętrz, tarasów, balkonów lub w przeznaczone są na kwiat cięty. Poniżej znajdziesz kilka prostych porad, które pomogą dobrać odpowiedni rodzaj naczynia do uprawy kwiatów. Setki rodzajów i kolorów doniczek na kwiaty domowe są w sklep-nasiona.pl

Naczynia drewniane, ceramiczne czy plastikowe?

W historii kwiaciarstwa naczynia przeznaczone do uprawy roślin przeszły metamorfozę. Początkowo najbardziej popularne były pojemniki drewniane z masywnymi uchwytami. Używane były głównie do okazałych roślin dekoracyjnych, obecnie nie są już stosowane. Później, przez długi czas aż do teraz, prym wiodły naczynia ceramiczne. Dzisiaj są jeszcze stosowane, ale na bardzo niewielką skalę. Doniczki te mają kształt ściętego, odwróconego stożka, co ułatwia wyciąganie roślin z podłożem i korzeniami, a także umieszczanie ich jedna w drugiej. Mają one średnicę od 3 do 24 centymetrów. Zaletą tych naczyń jest swobodne odparowywanie wody oraz dobry dostęp powietrza do korzeni, jednak są bardzo ciężkie i tłukliwe.

Obecnie najczęściej używane są naczynia plastikowe. Tworzywo z którego są wykonane jest plastyczne, wytrzymałe i bardzo lekkie. Dzięki temu naczynia te mogą przybierać różne kształty, mieć różne rozmiary, pojemności i kolory. Cechują się funkcjonalnością oraz walorami ozdobnymi. Możemy przebierać w różnych wzorach i barwach, dopasowując je do stylu mieszkania, balkonu czy ogrodu. Doniczki plastikowe tracą mniej wody niż te ceramiczne, są też łatwe to dezynfekcji przed ponownym użyciem.

Doniczka, pojemnik czy kosz?

Według Związku Szkółkarzy Polskich pojemnik to naczynie z dnem, którego objętość przekracza 1,5 m2 objętości, a mniejsze nazywane są doniczkami. To, które naczynie wybierzemy uzależnione jest od gatunku rośliny, kształtu systemu korzeniowego oraz stylu i wielkości mieszkania czy przestrzeni na balkonie i tarasie. Aby dobrze zagospodarować mniejszą przestrzeń wybierajmy małe lub podwieszane pojemniki, które szczególnie dobrze sprawdzą się do uprawy roślin o powiększających się korzeniach.

Do dekorowania możemy wykorzystywać ozdobne pojemniki, służące do umieszczania w nich doniczek z roślinami. Niezależnie od rodzaju, wszystkie pojemniki powinny być wyposażone w otwory, przez które wydostaje się woda, a dochodzi powietrze. Do przechowywania roślin sprawdzą się także wiklinowe kosze, które ładnie prezentują się w ogrodzie.

Nadmierny wzrost korzeni w pojemnikach

Aby zapobiec nadmiernemu wzrostowi i deformacji korzeni roślin uprawianych w pojemnikach, powinniśmy je regularnie przycinać oraz dobierać takie gatunki, które charakteryzują się zwartym typem systemu korzeniowego.

Odkryto też korzystny wpływ związku miedzi, który po zetknięciu z korzeniem hamuje jego wzrost na długość, zwiększa regenerację bocznych korzeni oraz sprawia, że rosną cieńsze i bardziej zwarte. Wystarczy zmieszać go np. z białym lateksem i wysmarować pędzlem ściany wewnątrz naczynia. Wielkość i objętość pojemnika powinna być także zwiększana wraz z rozwojem korzeni.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%