REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Każdego roku poprzez e-sąd pozywanych jest ponad 2 miliony Polaków! Niestety osoby te rezygnują z obrony swoich praw, chociaż uzyskanie całkowitego oddłużenia nie jest wcale takie trudne. Dlatego w dzisiejszym artykule opiszemy na czym polega działanie e-sądu oraz w jaki sposób można skutecznie odwołać się od nakazów zapłaty, które ten sąd wydaje.

  Gdzie znajduje się e-sąd?

  Sąd elektroniczny, zwany potocznie e-sądem, utworzony został kilka lat temu, aby przyspieszyć orzekanie w prostych sprawach o zapłatę oraz odciążyć zapchane wydziały sądów rejonowych i okręgowych w takich sprawach. E-sąd jest jeden i zakresem swojej kognicji obejmuje obszar całego kraju. W pewnej mierze nasze województwo może czuć się wyróżnione, ponieważ siedzibą e-sądu jest właśnie miasto Lublin, a sądem Sąd Rejonowy  Lublin – Zachód, VI Wydział Cywilny.

  Nakaz zapłaty z e-sądu bez żadnych dowodów. Jak to możliwe?

  Podstawową działalnością e-sądu jest wydawanie nakazów zapłaty w prostych sprawach o zapłatę długów. Tylko jak się to dzieje, że niejako wirtualny sąd wydaje prawdziwe nakazy zapłaty?

  Być może dla niektórych wyda się to śmieszne, a dla innych oburzające, ale sąd elektroniczny wydaje nakazy zapłaty, które następnie mogą stanowić podstawę wszczęcia postępowania komorniczego, bez żadnych dowodów! Specyfiką elektronicznego postępowania upominawczego – w skrócie EPU – jest to, że powód składając pozew powołuje się jedynie na dowody, ale nie ma obowiązku ich dołączania. Co więcej, nie może ich dołączyć, ponieważ system e-sądu został skonstruowany właśnie tak, aby nie przyjmować żadnych dokumentów, również tych w formie elektronicznej. Dodatkowo pełnej tajemniczości tego postępowania nadaje również fakt, że sąd elektroniczny nie weryfikuje prawdziwości twierdzeń zawartych przez powodowa w pozwie. Nie może nawet tego zrobić, ponieważ nie ma dowodów i nie ma jak tych dowodów uzyskać. W takiej sytuacji można zostać pozwanym na milion złotych bez żadnych dowodów…

  W efekcie rozpatrzenia pozwu e-sąd wydaje nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym i wysyła go pozwanemu, który może się od tegoż nakazu odwołać składając sprzeciw od nakazu zapłaty. W nielicznych przypadkach e-sąd odmawia wydania nakazu zapłaty i sprawę przekazuje do sądu, w którym pozwany ma miejsce zamieszkania.

  Sprzeciw od nakazu zapłaty. Masz na to tylko 2 tygodnie!

  Gdy jako osoba pozwana otrzymasz z sądu lub e-sądu nakaz zapłaty, to masz tylko 2 tygodnie na odwołanie (złożenie sprzeciwu). Termin liczy się od dnia odbioru przesyłki sądowej.

  Niestety większość ludzi (nawet 90% osób pozwanych) nie odwołuje się od nakazów zapłaty wydanych przez e-sąd! To zatrważające dane, biorąc pod uwagę, że spraw rozpatrywanych przez e-sąd każdego roku jest ponad 2 miliony.

  Jest wiele powodów takiej sytuacji. Z badań przeprowadzonych przez Kancelarię EUROLEGE wynika,że głównymi powodami są: 1) przeoczenie terminu na zaskarżenie; 2) brak odpowiedniej wiedy jak napisać sprzeciw do sądu; 3) pomylenie nakazu zapłaty z wezwaniem do zapłaty od wierzyciela.

  UWAGA! Nakaz zapłaty, który wydał e-sąd nie posiada żadnego stempla sądowego ani podpisu! Jest to zwykły wydruk wygenerowany z systemu teleinformatycznego sądu elektronicznego. Dlatego bardzo łatwo można go pomylić w pismem od wierzyciela, albo rachunkiem. Po prostu nie wygląda jak typowe pismo urzędowe.

  Nie odwołasz się? Spodziewaj się komornika.

  Pamiętaj, że nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydany przez e-sąd ma taką samą moc prawną jak tradycyjny nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, a nawet wyrok wydawany przez sąd tradycyjny. Jeśli nie odwołasz się od nakazu zapłaty z e-sądu to spodziewaj się komornika, który w niedługim czasie zajmie Twój majątek, w tym wynagrodzenie za pracę, pieniądze na koncie, czy należności z tytułu renty albo emerytury.

  Dlatego jeżeli zostaniesz pozwany o zapłatę, to najlepiej skontaktuj się z instytucją, która na rynku antywindykacyjnym działają od lat. Pomoc znaleźć można chociażby w Kancelarii EUROLEGE, w której działają prawnicy specjalizujący się w sprawach finansowych. Zespół kancelarii pomógł już tysiącom osób pozwanych o zapłatę przez banki, firmy pożyczkowe i windykacyjne.

  Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Oddłużeniową EUROLEGE. Jeśli masz podobny problem zgłoś się do Kancelarii, aby uzyskać bezpłatną analizę sprawy. Możesz to zrobić na stronie https://www.darmowyprawnik.eu/kontakt/ lub telefonicznie: 530 333 130.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 18

  • 9
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 1
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 4
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3212 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020