Zamknij

Jak działają fundacje charytatywne?

11:24, 05.10.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:23, 05.10.2018
Skomentuj SK SK

Warto pomagać, to znacznie więcej niż hasło, slogan. Dla wielu osób szeroko rozumiana działalność charytatywna, wolontariat, czy po prostu wspieranie różnych akcji i fundacji, to wartość na stałe wpisane w życie.

Warto pomagać, to znacznie więcej niż hasło, slogan. Dla wielu osób szeroko rozumiana działalność charytatywna, wolontariat, czy po prostu wspieranie różnych akcji i fundacji, to wartość na stałe wpisane w życie. Fundacje charytatywne to organizacje z założenia niosące pomoc, np. osobom z niepełnosprawnością. Dzięki nim ci, którzy chcą pomagać mogą wybrać formę wsparcia (np. darowizna, 1% w rozliczeniu rocznym).

Fundacja pożytku publicznego – specyfika działania

Działalność fundacji o statusie OPP jest specyficzna, ponieważ jest nastawiona na niesienie pomocy zgodnej z określonymi założeniami. W myśl oficjalnej definicji jest to organizacja, której główne cechy to:

  • kapitał przeznaczony na określony cel,
  • statut definiujący zasady pożytkowania kapitału i charakter prowadzonej działalności,
  • charakter pozarządowy i bezosobowy,
  • przejęcie przez zarząd pieczy nad majątkiem i odpowiedzialności za realizację celów po wpisaniu fundacji do KRS,
  • niezależność od osób fizycznych w kwestii celów, majątku i dysponowania nim.

Fundacje pożytku publicznego mają różne możliwości pozyskiwania środków finansowych i rzeczowych przeznaczonych na cele statutowe, są to w szczególności darowizny, spadki, zapisy, dotacje, zbiórki publiczne, 1% podatku w rozliczeniu rocznym. Osobowość prawna oraz status OPP zapewniają fundacjom pewne przywileje, takie jak:

  • zwolnienie z podatków: dochodowego od osób prawnych, od nieruchomości, od czynności cywilnoprawnych,
  • zwolnienie z opłat skarbowych i sądowych,
  • prawo do publikowania bezpłatnych informacji o działalności w publicznych stacjach radiowych i telewizyjnych.

Fundacje pomagające osobom z niepełnosprawnością

Aby fundacja mogła uzyskać status OPP powinna działać w jednym z określonych przepisami obszarów pożytku publicznego. Jednym z nich jest pomoc osobom z niepełnosprawnością, w tym również działalność fundacji pomagających dzieciom z niepełnosprawnością. Pomoc ta może mieć bardzo rożny charakter, np. najbardziej oczywisty, czyli finansowe wsparcie, skierowane zarówno do osób z niepełnosprawnością, jak również ich opiekunów. Warto wiedzieć, że dotyczy to pomocy dla dzieci z niepełnosprawnością oraz dorosłych. Niemniej ważne jest wspólne realizowanie celów – edukacyjnych, zawodowych.

Fundacje pomagają także w organizowaniu leczenia, umożliwiają dostęp do najnowszych metod i rehabilitacji. Bardzo istotnym aspektem działania fundacji niosącej pomoc osobom z niepełnosprawnością jest szeroko rozumiane wsparcie w realizowaniu pasji życiowych. Niepełnosprawność nie musi zamykać drogi do spełniania marzeń. Warto burzyć stereotypy wyłączające osoby z niepełnosprawnością z wielu aktywności – to również istotne cele fundacji pożytku publicznego.

Z czego utrzymuje się fundacja?

Fundacje pożytku publicznego z założenia nie prowadzą działalności dochodowej, ich celem jest działalność charytatywna (np. fundacje dla dzieci z niepełnosprawnością). Niemniej jednak niezbędny jest kapitał, który pozwoli na realizację celów statutowych, jak łatwo się domyślić kapitał założycielski na ogół nie pokrywa wszystkich potrzeb. Przyjrzyjmy się zatem jak fundacje pozyskują środki na swoje działania.

Darowizna – finansowa albo rzeczowa, to rzeczy albo fundusze przekazywane dobrowolnie bez żadnej korzyści. W myśl definicji jest to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku.

Dary rzeczowe - specyficzny rodzaj darowizny, którego przedmiotem są rzeczy przekazane fundacji przez darczyńcę (bezpłatnie). Darczyńcą może być osoba fizyczna lub osoba prawna. Odpisy 1% podatku dochodowego od osób fizycznych (ta forma dotyczy tylko fundacji o statusie OPP).

Każdy podatnik rozliczający się w zeznaniu rocznym może przeznaczyć 1% podatku na rzecz wybranej fundacji pożytku publicznego. Środki te zostaną przekazane przez Urząd Skarbowy. Zbiórka publiczna – publiczne zbieranie środków pieniężnych lub rzeczy na z góry zdefiniowany cel, wymagane jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia. Rodzaje zbiórek publicznych:

  • zbieranie datków do puszek kwestarskich lub skarbonek stacjonarnych,
  • dobrowolne wpłaty na odrębne dla danej zbiórki konto,
  • sprzedaż tzw. cegiełek,
  • sprzedaż przedmiotów i usług,
  • domokrążna zbiórka.

Dotacje ze środków publicznych i prywatnych –- tzw. granty mogą być przyznane przez samorządy, administrację publiczną i źródła prywatne (organizacje specjalizujące się w przyznawaniu grantów). Jest to bezzwrotna pomoc finansowa, którą fundacja pomagająca osobom z niepełnosprawnością może otrzymać od donatora (sponsora) na określony cel związany z działalnością statutową lub na wsparcie instytucjonalne.

Działalność odpłatna pożytku publicznego – prowadzona w ramach zadań określonych w statucie, mieszcząca się w obszarze zdefiniowanym w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Za tę działalność fundacja może pobierać opłaty. Przykładem są fundacje rehabilitacyjne lub takie, które wśród swoich działań mają również zabiegi i usługi z zakresu rehabilitacji. Najważniejsze jest to, że przychód z działalności odpłatnej pożytku publicznego może być przeznaczony tylko na prowadzenie działań pożytku publicznego.

Fundraising – efektywny proces pozyskiwania funduszy od osób prywatnych, firm, organizacji, instytucji itp. Fundusze są zbierane na cele społeczne, charytatywne, a zatem pomoc osobom z niepełnosprawnością doskonale wpisuje się w działania fundraiserów. Wykorzystuje się tu metody takie jak kwesty, loterie, aukcje, imprezy publiczne połączone ze zbiórkami pieniędzy, sprzedaż cegiełek, klikalne bannery na stronach internetowych.

Fundacje w Warszawie – jak działa Fundacja Avalon - Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym

Zgodnie z informacjami na stronie Fundacji Avalon - organizacja pomaga zarówno dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnością, jak i ich opiekunom, m.in. poprzez:

  • pomoc w leczeniu,
  • dostęp do rehabilitacji,
  • wsparcie w realizowaniu marzeń i pasji,
  • wsparcie w codziennym funkcjonowaniu,
  • pomoc w procesie usamodzielniania,
  • integracja społeczna w różnych aspektach życia.

Fundacja Avalon w celu realizowania jakże ważnych i szczytnych celów umożliwia gromadzenie środków finansowych, korzystając z omówionych powyżej metod. Korzysta m.in. z możliwości zapewnianych przez:

  • darowizny (na konto fundacji albo subkonto podopiecznego),
  • 1 % podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym,
  • możliwość założenia celu na autorskiej platformie Fundacji - helpuj.pl,
  • Ideę Fair Play,
  • zakupy za pośrednictwem serwisu FaniMani,
  • zakupy na aukcjach charytatywnych charytatywni. allegro.

Poza wsparciem finansowym fundacja oferuje także projekty:

AVALON ACTIVE – dofinansowanie aktywnej rehabilitacji,
AVALON EXTREME – dostęp do wielu form aktywności fizycznej, w tym również do sportów ekstremalnych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%