REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Jedną z największych bolączek właścicieli aut jest utrata wartości rezydualnej samochodów w czasie. Im dłużej eksploatujemy samochód, tym musimy liczyć się z ponoszeniem większych kosztów – zarówno tych bezpośrednich i oczywistych, jak i pośrednich oraz ukrytych. Sprawdź, jak mądrze wybrać formę finansowania samochodu do firmy, aby ograniczyć zbędne koszty.

  Co wziąć pod uwagę, wybierając formę finansowania?

  Najkorzystniejszy sposób finansowania samochodu do firmy zależy od wielu czynników i zmiennych. Nie ma jednego, idealnego sposobu, który sprawdzi się w każdym przypadku. W związku z tym należy zweryfikować formę prawną i specyfikę działalności przedsiębiorstwa, potrzeby transportowe, sytuację ekonomiczną i majątkową firmy, a także planowaną wysokość tarczy podatkowej.

  Tylko dokładne zweryfikowanie potrzeb, możliwości finansowych i spodziewanych korzyści podatkowych da nam pełny obraz tego, która forma finansowania będzie najlepszym wyborem.

  Zakup za gotówkę? Zarezerwowany dla firm z zasobnym budżetem

  Kupno samochodu za gotówkę na pełną fakturę VAT to zdecydowanie najprostszy, choć najmniej dostępny sposób finansowania samochodu. Choć posiadanie auta na własność wiąże się z poczuciem prestiżu, nie zawsze okazuje się najkorzystniejszą opcją.

  Wśród zalet kupna samochodu za gotówkę można wymienić oszczędności związane z kosztem kredytu czy leasingu. Niemniej, firmy leasingowe, jako hurtowi klienci salonów samochodów, mogą wynegocjować lepsze kwoty zakupu aut niż klienci indywidualni. W związku z tym, mimo dodatkowego kosztu leasingu, ta forma finansowania może okazać się porównywalna pod względem poniesionych kosztów do kupna za gotówkę.

  Największą wadą kupna pojazdu za gotówkę jest konieczność jednorazowego wysupłania z budżetu sporej kwoty, co może poważnie zaburzyć płynność finansową i obniżyć kapitał obrotowy przedsiębiorstwa. Poza tym firma nie może odliczyć jednorazowo całej kwoty na zakup auta do kosztów działalności.

  Kolejną wadą posiadania samochodu na własność jest konieczność jego odsprzedaży, co wiąże się z kolejną utratą kapitału na rzecz eksploatowanego auta.

  Kredyt? Coraz mniej popularny

  Kredyt inwestycyjny na zakup samochodu do firmy to forma finansowania, która wiąże się z zamrożeniem kapitału na kilka lat, utratą płynności finansowej, wysokimi kosztami prowizji oraz zmniejszeniem zysku.

  Uzyskanie kredytu jest trudnym i złożonym procesem, podczas którego kredytobiorca jest dokładnie weryfikowany pod względem zdolności kredytowej, a ponadto nierzadko wiąże się z koniecznością zabezpieczenia pożyczki – np. w formie współwłasności auta z bankiem, co jest problematyczne w przypadku sprzedaży lub powstania szkody w trakcie spłacania kredytu.

  Leasing – znany i lubiany

  Leasing to bez wątpienia najpopularniejsza forma finansowania firmowego auta. Niesie za sobą spore korzyści podatkowe, jest łatwy do uzyskania, a także pozwala na elastyczne dopasowywanie warunków spłaty do potrzeb przedsiębiorcy oraz specyfiki jego firmy.

  Wśród zalet leasingu należy wymienić możliwość dopisywania całości rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu, podzielenie płatności podatku VAT na comiesięczne raty leasingowe (w przypadku leasingu operacyjnego), zminimalizowane procedury i biurokrację oraz mniejsze obciążenie dla budżetu firmy. Leasing może być uzyskany przy minimalnym wkładzie własnym, a przedsiębiorca pod koniec trwania umowy może wykupić auto na własność, choć nie musi.

  Sprawdź prawdopodobnie najlepszą formę finansowania na polskim rynku – wybierz leasing na auto w Carsmile i wyleasinguj samochód całkowicie online w dosłownie kilka minut!

  Artykuł załadowany: 0.2478 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020