REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Wysokie temperatury dają się we znaki? Funkcjonowanie na co dzień stało się bardzo męczące i zastanawiasz się nad tym, jak ochłodzić pokój, by przynajmniej po powrocie do domu mieć chwilę oddechu od nieprzyjemnie gorącego powietrza? Jeśli tak, to poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą Ci ochłodzić mieszkanie i cieszyć się odpoczynkiem w domu.

  Jaka jest optymalna temperatura w domu?

  Optymalna temperatura w mieszkaniu, to taka, w której czujemy się komfortowo. Jednakże istnieją wyznaczone poziomy temperatur dla konkretnych pomieszczeń, a dokładniej:

  • sypialnia: 16-18°C
  • pokój dzienny: 20-22°C
  • pokój dziecięcy: 20-22°C
  • kuchnia: 17-19°C
  • łazienka: 22-24°C
  • pomieszczenia gospodarcze: 12-14°C

  Zachowanie właściwej temperatury jest w szczególności ważne dla osób powyżej 60 roku życia, oraz dla dzieci. Temperatura ma duży wpływ na organizm każdego z nas, a także wszystkie przedmioty, które znajdują się w danym pokoju. Przykładowo, wiele leków i środków medycznych nie powinno przechowywać się w miejscach, gdzie temperatura jest wyższa niż 25°C, ponieważ produkty te, mogą stracić swoje właściwości lecznicze i/lub antyseptyczne.

  Funkcjonowanie w upalne dni, zwłaszcza w miastach, gdzie jest wiele zabudów, dróg, które dodatkowo podnoszą temperaturę może być naprawdę męczące. Jednakże, poza ochładzaniem organizmu przez picie dużej ilości letniej wody, zimne prysznice, czy nakładanie cienkich ubrań, można zadbać o lepsze samopoczucie poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy. Poniżej zostały wymienione zarówno tańsze, jak i droższe rozwiązania na to, by skutecznie obniżyć temperaturę mieszkania.

  1. Wentylator + zimna woda na gorące dni

  Duże, małe, kompaktowe. Aktualnie bez problemu zakupimy wiatrak w naszym ulubionym kolorze, o różnych stopniach oscylacji, który idealnie wpasuje się do każdego wnętrza. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów wiatraków, jak:

  • wiatraki stojące,
  • wiatraki biurkowe,
  • wiatraki podłogowe,
  • wiatraki kolumnowe,
  • wiatraki bezłopatkowe.

  Wentylator stojący, a obok dwójka ludzi cieszących się z chłodnego powietrza

  Niestety wiatrak nie pomoże nam ochłodzić mieszkania. To urządzenie, które niesie ulgę w postaci chwilowego ochłodzenia i przyjemnego wiatru. Pracujący wiatrak wyrzuca z jednej strony ciepłe powietrze i nie jest możliwe, by obniżył on temperaturę w pokoju. W celu wzmocnienia działania wiatraka, można spróbować położyć przed urządzeniem - miseczki z zimną wodą. Dodatkowo do wody warto dodać pół łyżki soli, która przyspieszy proces topnienia lodu. Ten zabieg pozwoli na obniżenie temperatury wody, a także pojawienie się przyjemnej, wilgotnej bryzy.

  2. Rolety, ochrona mieszkania w upalne miesiące

  Pokój z oknami, na których zamontowane są rolety

  Rolety zewnętrzne oraz wewnętrzne to sposób, by ograniczyć nagrzewanie się mieszkania w upalne dni. Podobnie, jak w przypadku wiatraków, także przy roletach wyróżnić można ich kilka rodzajów, a dokładniej:

  • rolety zewnętrzne,
  • rolety rzymskie,
  • rolety okienne austriackie,
  • rolety plisowane,
  • rolety dachowe,
  • rolety wolnowiszące,
  • rolety w kasecie,
  • rolety dzień-noc,
  • żaluzje pionowe,
  • żaluzje drewniane,
  • żaluzje aluminiowe.

  Jak widać, rodzajów rolet jest naprawdę wiele! Za ich pomocą, jesteśmy w stanie ochronić mieszkanie w gorące dni przed jego nadmiernym nagrzaniem. Jeśli w dużej mierze zależy nam na tym, by rolety poza funkcją zaciemniającą, pozwoliły także na to, by w ciągu dnia nasz salon, kuchnia, sypialnia, jak najmniej się nagrzewały, wówczas warto zainwestować w rolety, które posiadają folię, lub specjalną gumę odbijającą światło. Warto mieć na uwadze fakt, iż rolety nie pomogą nam ochłodzić mieszkania, a jedynie stworzyć barierę, która będzie odbijać promienie słoneczne od okna, dzięki czemu pomieszczenia, jak i obiekty w pobliżu okien przyjmą mniejsze ilości promieni.

  3. Folia okienna przeciwsłoneczna, czy pomoże schłodzić mieszkanie?

  Folie okienne podobnie, jak rolety nie pomogą nam ochłodzić mieszkania. Celem folii przeciwsłonecznych jest :

  • zapewnienie skutecznej ochrony cieplnej,
  • zapobieganie przenikania szkodliwych promieni UV, oraz
  • ograniczenie powstawania efektu refleksów świetlnych.

  Montaż folii przeciwsłonecznej na oknach dachowych

  W zależności od miejsca montażu wyróżnia się folie ochronne wewnętrzne i zewnętrzne. Korzystniejszym wyborem, jeśli chodzi o rodzaj folii, jest ten instalowany na zewnątrz. Dlaczego? Ponieważ, w tym przypadku promieniowanie cieplne jest zablokowane tuż przed pierwszą szybą, dzięki czemu do wnętrza mieszkania przenika zdecydowanie mniej ciepła. Folie ochronne zazwyczaj posiadają minimum sześć warstw, które tworzą efekt "lustrzanego odbicia". Warto mieć na uwadze również to, iż im ciemniejsza jest folia, tym większa jest ochrona przed słońcem. Na rynku dostępnych jest wiele kolorów folii przeciwsłonecznych, jak, np.: szary, miedziany, brązowy, niebieski, srebrny.

  4. Chłodzenie sufitowe, jako skuteczny sposób, by obniżyć temperaturę w budynku

  Chłodzenie sufitowe, to dosyć rzadko spotykane rozwiązanie na to, by ochłodzić mieszkanie. Częściej ten rodzaj instalacji jest stosowany w biurowcach i obiektach użyteczności publicznej, aniżeli w domach i mieszkaniach. Chłodzenie tego typu, jest bardzo skuteczne, ponieważ efekt chłodzenia jest delikatny i bez problemu można dostosować poziom chłodzenia do preferencji użytkownika.

  Na jakim etapie budowy mieszkania można zamontować chłodzenie sufitowe? Dobrze jest mieć plan instalacji chłodzenia sufitowego, tuż przed rozpoczęciem prac budowlanych, jednakże chłodzenie sufitowe można zamontować także podczas remontu obiektu. Dużym plusem tego rozwiązania, jest to, iż odpowiednio zainstalowane panele sufitowe mogą być zasilane poprzez różne źródła ciepła, jak: pompa ciepła, kocioł olejowy, kocioł elektryczny.

  5. Jak schłodzić pomieszczenie? Rozwiązanie: klimatyzacja

  Gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, marzymy o tym, by po załatwianiu wszystkich spraw na zewnątrz, po pracy i po spotkaniach ze znajomymi - wrócić do chłodnego mieszkania. Wysokie temperatury w ciągu dnia mogą być bardzo męczące dla naszego organizmu, dlatego ważne jest, by zadbać o relaks w chłodniejszym miejscu. Skutecznym i od wielu lat stosowanym rozwiązaniem na to, by ochłodzić mieszkanie, jest klimatyzacja.

  Część zewnętrzna klimatyzacji

  Czym jest klimatyzacja? Jest to proces przetwarzania powietrza, który ma zapewnić odpowiednie warunki klimatyczne dla człowieka lub dla wskazanego procesu przemysłowego.

  Klimatyzatory przenośne, czy te urządzenia radzą sobie z upałem?

  Jeśli sposób z wiatrakiem i wodą nie działa, wówczas warto zastanowić się nad inwestycją w klimatyzator. To urządzenie, w których najważniejsze są dwa elementy, jak parownik oraz skraplacz. Pierwsza część - parownik, musi znajdować się w pomieszczeniu, które ma zostać ochłodzone, natomiast część druga klimatyzatora - skraplacz, umieszcza się na zewnątrz budynku. Cały proces polega na tym, iż parownik pobiera ciepło z pomieszczeń, które następnie jest wydalane na zewnątrz za pomocą skraplacza. Aby chłodzenie mieszkania w upalne dni, za pomocą klimatyzatora było możliwe, potrzebny jest element odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła, zazwyczaj jest to agregat lub specjalna rura. Minusem klimatyzatorów z rurą jest to, iż nie należą one do najcichszych urządzeń, przez co mogą być uciążliwe dla użytkowników. Co więcej, rura, która odprowadza ciepłe powietrze musi znajdować się na zewnątrz. W tym celu potrzebne jest uchylone okno/drzwi, co oddziałuje na mniejszą efektywność omawianego urządzenia.

  6. Rekuperacja, czyli instalacja, która ochłodzi pomieszczenie, ociepli je i oczyści

  Aż tyle funkcji w jednym systemie? Dokładnie tak. Rekuperacja, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Za pomocą specjalnego urządzenia - rekuperatora, powietrze w budynku jest wprowadzane w ruch. Rekuperator pozwala na kontrolę ruchu powietrza zarówno nawiewanego, jak i usuwanego z pomieszczeń. Umożliwia on także obróbkę termiczną powietrza i jego filtrację. W zimie powietrze wlatujące do budynku jest zimne, natomiast wewnątrz budynku - ciepłe. Z tego powodu powietrze wchodzące - ogrzewa się od wychodzącego. Latem, wewnątrz budynku powietrze jest chłodniejsze, niż na zewnątrz, dlatego powietrze wchodzące do obiektu schładza się od powietrza wychodzącego. Dzięki stałej wymianie powietrza w budynku, jest ono przefiltrowane oraz pozbawione nadmiernej wilgoci, która może być powodem powstawania niebezpiecznych dla zdrowia pleśni.

  Prawidłowo dopasowany do budynku i zamontowany system rekuperacji, stanowi idealne rozwiązanie dla osób, które zastawiają się nad tym, jak ochłodzić mieszkanie w skuteczny sposób, a do tego chcą:

  • oszczędzać energię,
  • filtrować powietrze z pyłków,
  • móc szybko przewietrzyć pomieszczenia bez otwierania okien,
  • mieć w mieszkaniu mniej kurzu,
  • oddychać czystym powietrzem bez roztoczy, wirusów i bakterii,
  • stworzyć dom inteligentny,
  • nie przejmować się insektami, wchodzącymi przez uchylone okna i drzwi,
  • szybko usuwać niepożądane zapachy, które powstają, np. podczas gotowania w kuchni.

  Kiedy podjąć decyzje o montażu rekuperacji? Najlepiej na samym początku budowy budynku. Ponieważ, po pierwsze - należy solidnie zaplanować i dostosować instalację rekuperacji w całym obiekcie, a po drugie wiedząc o tym, iż montowana będzie rekuperacja, można zrezygnować z kosztów na rzecz budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej.

  Szczegółowe informacje o tym, czym dokładnie jest rekuperacja i ile kosztuje ten system, zostały zawarte tutaj: https://www.ecocomfort.pl/strefa-specjalisty/artykul/co-to-jest-rekuperacja/.

  Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji i rekuperacji?

  Poniżej przedstawiamy kolejne skuteczne sposoby na to, jak schłodzić mieszkanie. Rozwiązania te są nieskomplikowane i możliwe do wdrożenia oraz zastosowania w każdej chwili.

  cd.:

  7. Wietrzenie pomieszczeń w nocy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, niż w ciągu dnia.

  8. Osłonięcie okien za pomocą jasnych (najlepiej białych) i grubych materiałów.

  9. Chłodzenie punktowe, polegające, np. na zamrożeniu wody, a następnie przełożeniu powstałego lodu do mniejszych pojemników i rozstawieniu ich w pokoju, w którym chcemy przebywać.

  10. Naturalna ochrona, czyli sadzenie roślin - jeżeli posiadamy balkon lub ogród, warto stworzyć naturalną izolację cieplną za pomocą, np. bluszczy czy też innych rodzajów pnączy.

  11. Mokre ręczniki, zwilżenie ręczników zimną wodą i rozwieszenie ich w pomieszczeniu pozwoli na chwilowe wytchnienie. Podczas wdrażania tego sposobu, należy pamiętać, by nie trzymać cały czas wilgotnych tkanin w pokojach, gdyż takie działanie może zbytnio podnieść poziom wilgotności powietrza.

  12. Wyłączenie wszelkich elektronicznych sprzętów, z których się nie korzysta.

  Listwa z ładowarkami do telefonów

  13. Wybieranie potraw, które nie wymagają długiego gotowania, dzięki temu unikniemy powstania dodatkowej fali gorąca w mieszkaniu.

  14. Nieotwieranie okien w ciągu dnia.

  Żaluzje okienne widoczne w pełnym słońcu

  Podsumowanie - jak ochłodzić mieszkanie?

  Sposobów na to, jak schłodzić pokój, czy też całe mieszkanie, jest naprawdę wiele. Bez klimatyzatora czy rekuperacji obniżenie temperatury w nagrzanym budynku może być trudne, jednakże łącząc kilka wyżej wymienionych sposobów, jest to, jak najbardziej możliwe. Istotne jest zadbanie o odpowiednie osłonięcie okien, które jako pierwsze w mieszkaniu mają styczność z promieniami słonecznymi. Jeśli nie chcemy inwestować w rolety, folie przeciwsłoneczne - dobrze jest zawiesić na oknach białe i grube materiały, które zdecydowanie lepiej odbijają promienie słoneczne, aniżeli ciemne tkaniny. Klimatyzacja oraz rekuperacja, to rozwiązania wymagające większego nakładu finansowego, niż wdrożenie wyżej wymienionych - domowych sposobów na ochłodzenie pokoju, jednak efekt chłodzenia (i nie tylko), jakie dają te systemy, może znacznie wpłynąć na komfort codziennego życia.

  Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Z tego powodu należy mieć na uwadze, iż bardzo ważne jest, by w upalne dni odpocząć przynajmniej 3 godziny w chłodniejszym miejscu. Nie wolno zapominać o nawadnianiu organizmu, zażywaniu chłodnych kąpieli, unikaniu wychodzenia na zewnątrz w godzinach, gdy temperatura jest bardzo wysoka, zakładaniu lekkich, przewiewnych ubrań oraz zapewnieniu zwierzętom swobodnego dostępu do wody i miejsc zacienionych.

  Emilia Zuzia

  Specjalista SEO SEM

  seolo.pl

  Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

  Artykuł załadowany: 0.2242 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.11.2020 - 30 11 2020