REKLAMAA1-WIMAR-AUTO--24-01----24-02-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ28 stycznia 2020, 10:35

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Drapanie to naturalny odruch kota. Koty nie drapią mebli ani innych przedmiotów złośliwie. Drapiąc koty ostrzą pazurki, oznaczają swoje terytorium, odreagowują lęk i stres, rozciągają mięśnie grzbietu. Drapanie to również sposób okazywania radości np. z powrotu właściciela do domu czy na widok jedzenia.

  Drapania nie można kota oduczyć, ale można go zniechęcić do niszczenia mebli, dywanów i tapet. W tym celu można skropić meble olejkiem goździkowym lub cytrynowym, można też rozłożyć pokrojone cytrusy lub rozsypać goździki.

  Nie wolno jednak pozbawić kota możliwości drapania, krzyczeć na niego lub stosować inne kary. W czasie drapania koty pozbywają się zewnętrznej, martwej warstwy pazurów, które stale rosną, a płytka pazurów się starzeje. Wreszcie zewnętrzna powłoka rozpada się na połówki, następnie odpada. Na pewno każdy właściciel kota widział w mieszkaniu takie połówki kocich pazurków.

  Zakup drapaka dla kota

  Skutecznym sposobem na odzwyczajenie kota od drapania mebli i dywanów jest zakup drapaka. Drapak dla kota powinien być dla zwierzęcia atrakcyjny, ciekawy, wtedy zwierzę będzie chętnie z niego korzystać. Dobrze, by miał kilka półek, a nawet niewielki domek, w którym kot może się schować i spać.

  Przed zakupem drapaka trzeba zastanowić się, w jaki sposób kot najczęściej drapie meble. Jeśli wspina się na tylnych łapach, należy wybrać drapak odpowiednio wysoki. Jeżeli kot woli drapać dywan, wybierzmy drapak poziomy.

  Wiele zależy od miejsca, w którym postawimy drapak. Nie należy stawiać drapaka w miejscach, w których kot w ogóle nie przebywa. Można kupić kilka drapaków i rozmieścić je w różnych miejscach w domu, np. w pobliżu legowiska, ulubionych mebli do drapania, w pobliżu kuwety i w pobliżu misek na karmę, oraz tam, gdzie najczęściej przebywa cała rodzina.

  Jeżeli zwierzę nie interesuje się drapakiem, należy mu pokazać, jak korzystać z drapaka. Koty to inteligentne zwierzęta, powinny więc szybko pojąć o co chodzi. Najlepiej wziąć kota na ręce i jego przednimi łapkami zacząć delikatnie drapać drapak. Jeżeli w dalszym ciągu zwierzę nie chce korzystać z drapaka, należy umieścić na nim woreczek z kocimiętką lub skropić drapak walerianą.

  By nauczyć kota korzystania z drapaka, można też wykorzystać zabawki, np. nakierować kota na drapak laserkiem lub rozhuśtać na szczycie drapaka zabawkę. Warto nagradzać kota za korzystanie z drapaka głaszcząc go lub dając mu jakiś smakołyk.

  Artykuł załadowany: 0.1932 sekundy
  REKLAMAA2-PrzedszkoleEDULICA-25-02----25-03-2020