REKLAMAA1 SanGiovanni 01.06.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Koniec sezonu grzewczego to dobry moment, żeby przeanalizować wydatki na ogrzewanie, a przy okazji zrobić rachunek sumienia. Dlaczego? Bo to często nasze, złe decyzje skutkują tym, że wydaliśmy więcej niż było planowane. Zamiast powielać wciąż te same błędy, lepiej się na nich uczyć. W artykule znajdziesz podpowiedzi jak, na przykładzie ekogroszku, w prosty i mądry sposób oszczędzać kupując opał. Przeczytaj i weź sobie do serca, a kolejny sezon grzewczy miło Cię zaskoczy.

  Ekogroszek – tanie źródło ciepła

  Mimo rozwoju technologii i pojawiania się coraz ciekawszych rozwiązań jak np. pompy ciepła, rynek ogrzewania w Polsce zdominowały paliwa stałe. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego drewno, węgiel i jego pochodne wybiera aż 45% właścicieli gospodarstw domowych. Głównym powodem jest oczywiście cena. Nowe rozwiązanie, choć atrakcyjne, ekologiczne i ciekawe – póki co są drogie, pozostając poza finansowymi możliwościami przeciętnego Kowalskiego.

  W przeciwieństwie do ekogroszku, który jest nie tylko tani, łatwo dostępny, ale i przyjazny środowisku.

  Ekogroszek – co warto o nim wiedzieć

  Ekogroszek to paliwo produkowane na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Do jego produkcji wybierany jest tylko najczystszy surowiec, najwyższej jakości. W procesie obróbki ekogroszek jest dodatkowo przesiewany, płukany i czyszczony. Finalnie, do odbiorcy trafia wysokoenergetyczny (24-30 MJ/kg) opał, o niskiej zawartości siarki (max. 0,5%), popiołu (3-5%) i wody (nie więcej niż 10%). Pali się efektywnie, daje dużo ciepła i emituje niewiele szkodliwych substancji. Przedrostek eko jest więc jak najbardziej na miejscu.  

  Ile kosztuje ekogroszek

  Cena ekogroszku za tonę waha się w przedziale od 400 do 1000 zł (więcej informacji, co składa się na cenę można przeczytać w artykule: grzejemnieto.pl/co-sklada-sie-na-cene-tony-ekogroszku-sklep-internetowy-z-ekogroszkiem). Różnica jest spora i będzie mocno odczuwalna zwłaszcza przy zakupie opału na cały sezon grzewczy. Na ogrzanie domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych potrzeba od 3 do 7 ton tego paliwa (w zależności od wieku budynku, stopnia jego izolacyjności itp.), co daje koszty w przedziale od 1200 do ok. 5000 zł. Nawet przyjmując górną granicę cenową, ogrzewanie domu ekogroszkiem wypada cenowo bardzo korzystnie na tle innych źródeł ciepła. Zwłaszcza, że koszty można jeszcze obniżyć, stosując kilka prostych trików.

  Jak mądrze oszczędzać na ekogroszku

  Wydatki na ogrzewanie mogą stanowić nawet 10% domowego budżetu, będąc dla niego sporym obciążeniem. Nic dziwnego, że wiele osób szuka sposobów na ich obniżenie. Niestety, często popełniając przy tym podstawowe błędy, które nie tylko nie generują oszczędności, ale wręcz przeciwnie – dodatkowe wydatki.

  Oto kilka złych praktyk, których warto się wystrzegać:

  Unikaj najtańszego ekogroszku

  Chcąc zaoszczędzić szukasz okazji cenowej? Jeździsz od składu do składu w poszukiwaniu najtańszego ekogroszku. Kupujesz zapas na cały sezon i zacierasz ręce na myśl o tym  ile udało Ci się zaoszczędzić. Twoja radość trwa zapewne do momentu gdy opał trafi do pieca. Okazuje się wówczas, że słabo się pali, idzie jak woda, a ciepła daje niewiele. W efekcie już w połowie zimy kotłownia świeci pustkami. Kolejna wizyta w składzie uświadamia Ci, że oszczędności w tym roku jednak nie będzie.

  Pamiętaj – cena nigdy nie powinna być jedynym ani głównym kryterium branym pod uwagę przy zakupie opału. Najtańszy ekogroszek to paliwo słabej jakości. Ma niską kaloryczność, przez co słabo się pali. Trzeba zużyć go więcej by wygenerować pożądaną ilość ciepła. Ma więcej siarki i popiołu, przez co dymi i generuje więcej odpadu. Kupując ekogroszek zwracaj przede wszystkim uwagę na jego jakość. Porównaj kluczowe parametry i dopiero potem szukaj sprzedawcy oferującego dobry opał w dobrej cenie.

  Nie kupuj ekogroszku na ostatnią chwilę

  Wiosną i latem mało kto myśli o zakupie opału na kolejny sezon. Niestety to częsty, i dotkliwy w skutkach błąd. Pogoda potrafi zaskoczyć i pierwsze chłodne wieczory pojawiają się na długo przed tym zanim się ich spodziewamy. Kotłownia świeci pustkami, domownicy marzną, w składach kolejki, a ceny też raczej nie zachęcają do zakupu. Tego wszystkiego można było uniknąć. Wystarczy kupować opał poza sezonem. Wiosną i latem popyt jest mniejszy, nie będzie więc problemu z dostępnością surowca. Sprzedawcy oferują zwykle ciekawe, posezonowe promocje i rabaty. W efekcie możesz zaoszczędzić od 40 do 60 zł na każdej tonie ekogroszku. Warto kupować go latem jeszcze z jednego powodu – łatwiej dostać wtedy suchy ekogroszek. Jest nie tylko lżejszy, dzięki czemu w tej samej cenie możesz kupić go więcej. Ze względu na mniejszą wilgotność będzie się palił efektywniej, dając więcej ciepła.

  Wybieraj ekogroszek workowany

  Mimo, że ekogroszek w workach funkcjonuje na rynku od jakiegoś czasu, wciąż wiele osób wybiera ten sprzedawany luzem. Powód: jest tańszy! I to jego jedyna przewaga, a jak się za chwilę przekonasz – nie do końca prawdziwa. Ekogroszek transportowany i przechowywany luzem narażony jest na działanie czynników atmosferycznych. Grozi mu zawilgocenie, zwietrzenie, w efekcie jego wartość opałowa może się zmniejszyć nawet o 20-30%. Różnica na tonie między ekogroszkiem workowanym, a tym sprzedawanym luzem wynosi kilkadziesiąt złotych. W ogólnym rozrachunku, nawet wybierając droższą opcję – oszczędzasz.

  Zwłaszcza, że zawilgocony ekogroszek to również zagrożenie dla kotła. Woda może powodować rdzewienie jego metalowych części. Przy dłuższym użytkowaniu słabej jakości ekogroszku może skończyć się koniecznością wymiany kotła na nowy! Takich wydatków lepiej unikać.

  Nie ograniczaj się do lokalnych składów

  W Internecie jest taniej i to fakt, z którym trudno dyskutować. Jest też wygodniej i szybciej, mimo to wiele osób wciąż wybiera lokalne składy. Tymczasem kupując ekogroszek online oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale i czas. Nie musisz jeździć od składu do składu, w poszukiwaniu najlepszej oferty. Wszystko możesz sprawdzić siedząc wygodnie w fotelu – w szybki sposób porównasz oferty kilku sprzedawców, sprawdzisz parametry produktu. Kupując ekogroszek przez Internet najłatwiej znajdziesz ten z najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Nie musisz martwić się o transport opału, ponieważ zdecydowana większość sklepów internetowych oferuje ekogroszek z darmową dostawą na terenie całego kraju.

  Przeczytaj dlaczego warto kupować ekogroszek za pośrednictwem internetu: grzejemnieto.pl/5-powodow-dla-ktorych-warto-kupowac-ekogroszek-przez-internet/

  Nie kupuj tylko najmocniejszego ekogroszku

  Wartość opałowa, o której wspominaliśmy na początku, to jeden z kluczowych parametrów, wpływających na jakość ekogroszku. Generalnie im wyższa tym lepiej. Wysokokaloryczny ekogroszek lepiej się pali i daje więcej ciepła. Świetnie sprawdza się przy niskich temperaturach, ale w cieplejsze dni jego potencjał będzie się marnował. Ekogroszek wysokokaloryczny jest droższy, dlatego zamiast przepłacać kupuj palety mieszane. Wybierz ekogroszek o wartości opałowej od 23-26 MJ/kg, który będzie wystarczający podczas mniejszych mrozów. A na prawdziwą zimę zostaw ten o wyższej wartości opałowej (27-30 MJ/kg).

  Podsumowując, jeśli chcesz oszczędzać – rób to z głową. Tych kilka prostych trików pozwoli Ci kupować opał rozsądnie. Dzięki temu jedyne co może zaskoczyć się w przyszłym sezonie to niższe koszty ogrzewania. Nie czekaj do jesieni – zamów dobry i tani ekogroszek z darmową dostawą już teraz. Odwiedź sklep internetowy Grzejemnieto.pl i przekonaj się sam, że dobry opał nie musi być drogi.

  Artykuł załadowany: 0.3108 sekundy
  REKLAMAA2 StrefaDiet G4 01.06.2021 - 30.06.2021