Zamknij

Jak pomóc dziecku w nauce matematyki

08:30, 26.11.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 08:32, 26.11.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

W procesie uczenia się matematyki wiele osób spotyka mnóstwo trudności. Równania trygonometryczne, formuły i dowody twierdzeń nie są zrozumiałe dla każdego. Ale nie da się pominąć programu szkolnego i czy uczeń chce, czy nie, będzie musiał zagłębić się w podstawy tej nauki wszystkich nauk…

Niezalażnie od tego, czy brakuje mu zamiłowania do matematyki - zdolności lub pragnienia. Dlatego często korepetycje i matematyka są nierozłączne.

Czy naprawdę konieczne jest studiowanie matematyki w przypadku osób, chcących podjąć zawody twórcze? Pisarze, artyści, dziennikarze i historycy należą do gałęzi nauk humanistycznych. Ale jeśli poeta lub artysta może nie posiadać wystarczającej wiedzy na temat algebry i geometrii, to redaktor, dziennikarz i historyk wciąż musi. Matematyka uczy myślenia systemowego, analitycznego, logicznego i żadna kreatywna wspólnota nie może się bez tego obejść. Tylko że wciąż pozostaje pytanie: jak uczyć się matematyki?

Trudności z matematyką w szkołach

Możliwość zobaczenia zadania

Sytuacja jest taka, że dziecko przywykło do tego, że zadanie szkolne jest tajemnicą, która mieści słowa, wskazujące na rodzaj prostego algorytmu jej rozwiązania. Więc należy go odgadnąć i zastosować.

W ten sposób, nie odbywa się trening myślenia krytycznego i czasem nawet umiejętności "włączania” mózgu.

Jakość podręczników

Obecnie większość podręczników jest tworzona zgodnie z pewnym modelem, dzięki któremu przeciętny uczeń powinien uczyć się materiału w krótkim czasie i przechodzić do następnych tematów, poznając pozostały program. Ale podczas korzystania z takich podręczników czasami nie ma miejsca na kreatywność i zwracanie uwagi na indywidualność ucznia.

Odpowiednie są te podręczniki, programy i nauczyciele, które zwracają większą uwagę na jak to czy owo działa, dają uczniowi możliwość samodzielnego myślenia.

Stres związany z przedmiotem

Nie ma co ukrywać - problemy dziecka z programem szkolnym wyprowadzają rodziców z równowagi psychicznej. Ale nasza złość i krytyka wobec dziecka w ogóle nie rozwiązuje problemu. Psychologowie zgadzają się ze sobą na temat tego, że rodzice nie powinni psuć atmosfery, raczej trzeba łagodzić istniejący stres, związany z matematyką. Nie ma potrzeby zachęcać dziecko do skupiania się na porażkach. Coś na razie nie działa, ale można to naprawić.

Zmuszanie dziecka do wkuwania

Nie warto próbować na siłę zmuszać dziecka do uczenia się podstaw tej dyscypliny. Z matematyką wszystko będzie w porządku tylko wtedy, gdy dziecko zacznie rozumieć jej integralność.

Matematyka w życiu codziennym

Wprowadzając elementy zabawy, czy gry, możemy w świetny sposób nauczać dzieci matematyki. Odpowiadając na pytania i stawiając je, odgrwając scene, w których niezbędne jest liczenie oraz dając dziecku "pożywkę do myślenia".

Rekomendacje jak uczyć się matematyki

Dziecko wie nie o tym, czego jego uczono, ale o tym, co go spotkało w życiu

Dlatego w matematyce nie chodzi przede wszystkim o materiał edukacyjny, ale o metody, którymi dziecko je opanowuje. Jeżeli nie ma możliwości otrzymania takiej dodatkowej wiedzy „życiowej”, matematyka i korepetycje na jej temat mogą się przydać.

Niezmiernie ważna jest motywacja

Można postarać się porozmawiać ze swoim dzieckiem. Wyjaśnić na przykład, że ludzie, którzy potrafią szybko mnożyć i dzielić, nie są specjalnie potrzebni w kwestiach zawodowych, ponieważ do tych celów istnieje kalkulator i programy księgowe. Potrzeba jest ludzi, którzy potrafią analizować, wysuwać hipotezy, wymyślać nowe rozwiązania.

Dla bardziej zainteresowanych w naukach humanistycznych też znajdą się argumenty. Być może równania kwadratowe nie będą szczególnie użyteczne, ale umiejętność analitycznego myślenia, którą człowiek zdobędzie w wyniku ich rozwiązania, będzie niezbędna w życiu.

Szybkie liczenie nie jest celem samym w sobie

Uczenie dziecka szybkiego liczenia nie jest tak ważne, jak nauka myślenia i analizowania. Nietypowe zadanie postawi "zwykłego" studenta w ślepym zaułku a myślący znajdzie wyjście.

Nie należy się bać matematyki

Warto pomóc pokonać strach przed matematyką. Nie pogarszać sytuacji, nie mówić, że to jest trudne, nie blokować procesów poznawczych młodego ucznia.

Korepetycje z matematyki

Jeśli zdecydujesz się rozważyć taką opcję jak korzystanie z usług korepetytora z Buki, posiada to niemało pozytywnych aspektów, opisanych poniżej.

Prywatny nauczyciel zawsze kieruje się szybkością, z jaką dziecko uczy się materiału.

Korepetytorzy wypełniają luki w edukacji, dzięki czemu możliwe jest przejście do bardziej złożonego materiału.

Cała uwaga korepetytora skupiona jest na Twoim dziecku.

Czy uczeń czuje się bardziej komfortowo dzięki wizualnemu podejściu do nauki; czy łatwiej mu ćwiczyć, korzystając z różnych map, obrazów i innych materiałów; czy wygodnie mu będzie praktykować od razu, zamiast siedzieć przez godzine i wkuwać część teoretyczną?

Style uczenia się u dzieci, podobnie jak u dorosłych, znacznie się różnią. Korepetytor matematyki byłby w stanie zorganizować lekcję, opartą na charakterze ucznia.

Korepetytorzy z powodzeniem uczą dzieci, mające pewne dysfunkcje.

Dysleksja, dyspraksja, słaby wzrok lub utrata słuchu mogą wpłynąć na jego naukę. Wykwalifikowany nauczyciel prywatny może pomóc dziecku iść do przodu.

Dobry korepetytor nauczy nie tylko podstawowych przedmiotów, ale także podstawowych umiejętności.

Na przykład, jak poprawnie zorganizowywać czas, podsumować otrzymane informacje, skupiać się na nagłówkach podczas szybkiego czytania i, być może, opowie o jakichs tajemniczych sztuczkach edukacyjnych.

Prywatne lekcje są elastyczne.

Korzystając z usług prywatnego korepetytora, dzieci mogą uczyć się w dowolnym czasie, bez utraty go dla swojego hobby, sportu itp.

Korepetytor uwalnia rodziców od sprawdzania pracy domowej dziecka.

Większość rodziców uważa, że nie spędza wystarczająco dużo czasu ze swoim potomstwem. Z tego względu wolą nie marnować go na odrabianie zadań domowych, co może być dość trudne i stresujące, więc poszukują nauczyciela.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

matkamatka

1 1

I co ten art.wnosi?co wyjaśnia? To tylko reklama korepetycji z matematyki! 12:04, 26.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

matmat

0 0

pas! 13:08, 26.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KikaKika

0 0

Bzdura. Korepetytorzy pozbawiają samodzielnego myślenia, kojarzenia, dążenia dziecka do rozwiązania problemu. Niestety często dzieci ,. młodzież bazują tylko na korkach nie skupiając się na tym co ma do powiedzenia nauczyciel w szkole. No bo po co się skupiać jak ten sam temat przerobi się z korepetytorem. Korki maja tylko wtedy sens jak się zwraca z konkretnym problemem typu rozwiązałem samodzielnie 20 zadań z matematyki ale z 21 nie mogę sobie poradzić. Rozwiązuje go na różne sposoby ale ciągle wychodzi nie taki wynik co powinien. Gdzie robię błąd. OK tutaj można zasięgnąć pomocy ale jak słyszę , że z korepetytorem przerabia się drugi raz to co było w szkole to łapię się za głowę a już najgorsze jest odrabianie z nim pracy domowej. Gdzie tu samodzielne myślenie? Widzę jako matka ile dzieci ma korki (moda wśród rodziców?) i z relacji moich dzieci (nastolatków) ilu uczniów mając korki dalej nie radzi sobie w szkole. 12:34, 29.11.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Warszawiak.plWarszawiak.pl

0 0

A najlepsze jest to, że masa dzieciaków chodzi na korepetycje, z matmy w niektórych klasach 80%, z angielskiego nawet 90%.

Znam nauczyciela, który się na tym wybił, bo prawie cała klasa chodziła na korki, więc leciał z rozszerzonym materiałem.
Dzieciaki osiągały dobre wyniki w nauce i w konkursach więc.... facet przypisał tyko sobie zasługi.

Efekt? Awans i uznanie w środowisku za "osiągnięcia" :D 11:32, 04.07.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%