REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ9 kwietnia 2021, 08:42

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest bardzo ważny, ponieważ bezpośrednio wpływa ona na stan zdrowia zwierzęcia. Jak się jednak okazuje, nie tylko odpowiedni pokarm ma znaczenie, ale także jego porcjowanie czy podawanie w odpowiednich warunkach. Jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie psa? Przekonaj się.

  Żywienie psa - co powinno znaleźć się w karmie?

  Zdrowe odżywianie psa to przede wszystkim wybór pełnoporcjowego, kompletnego pokarmu. W suchej masie pożywienia powinno znajdować się co najmniej 18% białka. W karmie dla szczeniąt wartość ta powinna wynosić minimum 22%. Jeśli chodzi o tłuszcz, pokarm dla psów dorosłych powinien zawierać go 5,5% w suchej masie, zaś pokarm dla szczeniąt – 8,5%. Węglowodany nie są niezbędnymi składnikami odżywczymi w diecie psa, jednak skrobia stanowi wartościowe źródło dobrze przyswajalnej energii, a włókno pokarmowe (tzw. błonnik) sprzyja zdrowemu funkcjonowaniu jelit i wspiera mikroflorę przewodu pokarmowego.

  W karmieniu psa znaczenie mają również witaminy i minerały. Najważniejsze z nich to witaminy A, D, E, K oraz te z grupy B. Do najistotniejszych minerałów zaliczamy wapń, magnez, potas, fosfor, sód, żelazo, selen, jod, miedź, cynk oraz mangan. Wszystkie wymienione składniki są niezbędne w prawidłowym żywieniu psa. Dzięki nim, pies przyjmuje optymalną dawkę niezbędnych substancji odżywczych i kalorii. Tak skonstruowana dieta pozwala zwierzęciu cieszyć się zdrowiem, witalnością, energią i dobrym samopoczuciem

  Karmienie psów karmą mokrą czy suchą?

  Główną różnicą pomiędzy pokarmem mokrym a suchym jest wilgotność. Pokarm mokry zawiera około 80% wody, z kolei suchy - zaledwie 8-10%. Z tego powodu zaleca się karmienie mieszane, które składa się 50% z karmy suchej i z 50% karmy mokrej pod względem masy produktu. Suchy pokarm jest bardziej skoncentrowany i 4 razy bardziej kaloryczny, należy więc podawać go w mniejszych ilościach (pod względem masy) niż pokarm mokry. Ponadto sucha karma wpływa pozytywnie na zdrowie zębów i dziąseł oraz perystaltykę jelit. Jedzenie mokre pomaga natomiast utrzymywać prawidłowe nawodnienie organizmu czworonoga oraz szczupłą sylwetkę. Jest także wyjątkowo smakowite. Żywienie psa, który ma problemy z uzębieniem i jest w trakcie leczenia, często opiera się wyłącznie na karmie mokrej (zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii).

  Dobrym sposobem karmienia czworonoga jest stosowanie diety mieszanej, złożonej w pokarmów suchych i mokrych w proporcjach 1:1 pod względem masy produktów. Jest to zdecydowanie najlepsza z możliwych opcji, ponieważ oba wymienione rodzaje pożywienia posiadają wyjątkowe zalety. 

  Co ile karmić psa?

  Co ile karmić psa? W miarę naszych możliwości, żywienie psa powinno odbywać się o stałych godzinach. Pory karmienia należy skorelować z porami spacerów, ponieważ w innym wypadku pies może czuć potrzebę wyjścia np. w nocy. Nie należy również karmić czworonoga bezpośrednio po wysiłku fizycznym – wpływa to negatywnie na trawienie. Żywienie psa powinno odbywać się rano i wieczorem. Tak regularne karmienie psa sprzyja trawieniu. Pies dorosły powinien być karmiony 2-3 razy dziennie w ciągu dnia, jednak seniorzy i szczenięta - częściej.

  Duże znaczenie ma również miejsce, w którym pies je. Powinno być czyste i łatwo dostępne, ale oddalone od zatłoczonych pomieszczeń czy ruchliwych korytarzy. Pamiętajmy, by nie przeszkadzać psu w jedzeniu oraz pozwolić mu odpocząć po posiłku.

  Jeśli nadal nie wiesz, jak powinno wyglądać prawidłowe żywienie psa - porady dla opiekunów z pewnością Ci z tym pomogą. Sprawdź je!

  Artykuł załadowany: 0.2583 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.05.2021 - 31.07.2021