REKLAMAA1 SanGiovanni 01.12.2021 - 31.12.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ29 października 2019, 15:34 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (SK)

  Stara pralka, lodówka, czy telewizor - dość często wtapiają się w obraz przydomowych altanek śmietnikowych. Nie każdy wie, że wyrzucanie elektrośmieci do śmietników jest karane grzywną. I to niemałą - nawet 5 tysięcy złotych!

  300 tysięcy ton tyle rocznie powstaje elektrośmieci w całej Polsce. Mimo edukacji i działań profilaktycznych stare i nieużywane sprzęty ciągle zbyt rzadko trafiają do odpowiednich punktów. Na Ursynowie wciąż można zauważyć stare komputery, lodówki czy świetlówki w altankach śmietnikowych. 

  Również strychy, piwnice i działki pełne są zużytego sprzętu. Zapomniany przez lata - rdzewieje, a po kilku latach ląduje na śmietniku lub, co gorsza, w lesie.

  Za "niewinne" pozostawienie telewizora, żelazka, baterii, pralki, lodówki czy telefonu w zwykłym śmietniku grozi kara - nawet 5 tysięcy złotych. W praktyce nakładana rzadko, bo trudno zidentyfikować sprawcę. Koszty ponosi środowisko naturalne. Gdy na śmietniku wyląduje rozmontowany sprzęt, grzywna może jest jeszcze wyższa i może wynieść astronomiczną kwotę nawet 100 tysięcy złotych! 

  Co zrobić z elektrośmieciami?

  Wszelką elektronikę powinniśmy oddawać w specjalnych punktach zbiórki. Gdzie je znaleźć? Na Ursynowie od wielu lat taki punkt działa na parkingu przy kortach tenisowych wzdłuż ul. Gandhi na wysokości Hirszfelda. Punkt otwarty jest w każdą sobotę od 10:00 do 14:00.

  Dla mieszkańców Kabat użyteczny może być także punkt w Wilanowie, na terenie parkingu wewnętrznego przy ul. Przyczółkowa 27A, również czynny w soboty, w tych samych godzinach. W przeciwieństwie do punktu ursynowskiego, nie przyjmuje on jednak świetlówek.

  Na bezpłątny odbiór z domu dużych gabarytów, takich jak lodówki, pralki, zamrażarki, zmywarki, duże telewizory powyżej 24 cali, można się umówić. Na rynku jest wiele firm, które chętnie odbiorą od nas zużyty sprzęt za darmo. Miasto współpracuje w firmą Elektro-Eko, która działa na zasadzie non-profit. Bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci z domu można zamówić pod numerem: 22 22 333 00 lub wypełniając formularz na stronie www. Elektroodpady odbierze również znane na Ursynowie stowarzyszenie Ekon, zatrudniające osoby niepełnosprawne. Wystarczy wypełnić formularz na stronie internetowej. Odbiór nastąpi w ciągu 24 godzin, ale jest odpłatny. Kosztuje 50 złotych, niezależnie od ilości.

  Warto również śledzić jednorazowe akcje, które są organizowane między innymi przez centra handlowe czy urząd dzielnic. Podczas nich również możemy pozbyć się elektrośmieci a nawet otrzymać w zamian sadzonkę lub choinkę na święta. Najbliższa taka akcja będzie organizowana w grudniu.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 44

  • 18
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 6
   PRZYDATNY
  • 1
   OBOJĘTNY
  • 2
   NIEPRZYDATNY
  • 8
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  1Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~elak 1 ponad rok temuocena: 100% 

   Oprócz wymienionych w artykule rozwiązań to jednak powinno być o wiele więcej takich punktów a ponadto powinny być specjalne pojemniki czy altany do tego typu śmieci podobnie jak dla śmieci segregowanych i zorganizowanie ich odbierania przez miasto.

   Edytowany: ponad rok temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.4192 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022