Zamknij

Jak pozbyć się odpadów budowlanych?

12:49, 24.06.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:16, 24.06.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Jeśli jesteś w trakcie remontu domu z pewnością na Twoim podwórku zalega mnóstwo odpadów budowlanych. Największą część z nich stanowi gruz. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie możesz składować go na własnym podwórku. W grę nie wchodzi również wyrzucenia gruzu do kosza na śmieci. Za takie postępowanie grozi kara grzywny. Co zatem należy zrobić z gruzem budowlanym, aby jej uniknąć?

Składowanie gruzu a przepisy prawne

Uprzątnięcie terenu po rozbiórce budynku czy też generalnym remoncie stanowi duże wyzwanie. Zalegające stosy cegieł, pustaków i innych elementów materiałów budowlanych, zajmują wiele miejsca, a przy tym nie do końca wiadomo, jak pozbyć się tego typu odpadów. Najprostszym rozwiązaniem byłoby wyrzucenie ich do kosza, jednak trudno oczekiwać, że zmieszczą się do standardowego kontenera, którym dysponujemy. Co więcej, nie tylko brak miejsca jest problemem, ale i przepisy prawne dotyczące utylizacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych, które reguluje ustawa z 14 grudnia 2012 roku. Zgodnie z jej zapisami, nie mogą one trafić do zwykłego kontenera przeznaczonego na odpady komunalne. Ponadto, za składowanie gruzu w obrębie posesji grozi mandat w wysokości nawet 1500 złotych. Co więc należy z nim zrobić?

Odpady budowlane i rozbiórkowe, w tym gruz, powinny zostać oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Na mocy ustawy takie punkty funkcjonują obecnie w każdej gminie. W większych miastach, w tym w stolicy naszego kraju stworzono ich znacznie więcej, aby wywóz gruzu w Warszawie lub innych miastach wojewódzkich nie stanowił większego problemu.

Recykling odpadów budowlanych

Po co właściwie tyle zachodu z wywozem odpadów budowlanych? Gruz niezależnie od rodzaju (ceramiczny, ceglany lub betonowy) to idealny materiał budowlany, który po obróbce może zostać wykorzystany ponownie. Po skruszeniu stosuje się go m.in. do budowy placów, dróg, podjazdów, a nawet tarasów. Jeżeli znajdziemy zastosowanie dla gruzu, to jego recyklingiem zająć może się na własną ręką. W większości przypadków ten obowiązek spoczywa jednak na firmie, która prowadzi gospodarkę odpadami na terenie danej gminy. Jej administratorem jest PSZOK.

Jak wywieźć gruz i inne odpady budowlane?

W przypadku, gdy nie zamierzamy wykorzystać materiałów budowlanych pozostałych po remoncie czy też rozbiórce budynku, musimy dostarczyć je do PSZOK-u. W jaki sposób to zrobić? Wydawać by się mogło, że najprościej wykorzystać do tego celu własne auto. W praktyce najczęściej okazuje się, że do wywiezienia gruzu niezbędny jest samochód dostawczy, którym nie każdy przecież dysponuje. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z usług firmy zajmującej się wywozem gruzu np Klin.waw.pl - takie rozwiązanie przynosi nam dodatkową korzyść, gdyż usługodawca dostarcza wówczas pod wskazany adres kontener o pojemności dostosowanej do ilości składowanych odpadów budowlanych. Wystarczy więc zapełnić go odpadami, a wywóz do miejsca legalnej utylizacji pozostawić specjalistom.

Ile kosztuje tego typu usługa? Wiele zależy od firmy i miasta, na terenie którego oferuje swoje usługi. Dla przykładu ceny wywozu gruzu w Warszawie rozpoczynają się już od 200 zł. Taki krok z pewnością pozwoli nam zaoszczędzić mnóstwo czasu, a także pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na wynajem kontenera i auta dostawczego.

Na uwadze należy mieć fakt, że nielegalny wywóz gruzu podlega karze grzywny w wysokości od 200 do nawet 5000 złotych. Za miejsca zabronione uważa się każdą lokalizację poza wskazanymi Punktami Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%