REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-12----31-12-2019
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ18 lutego 2019, 12:00

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Faktura to najczęściej wystawiany dokument dający potwierdzenie dokonania konkretnej transakcji. Faktury mogą być wystawiane w tradycyjnej formie papierowej lub elektronicznej. Ustawa o VAT stanowi, iż rodzaj faktury VAT nie zależy od jej nazewnictwa, lecz od danych zawartych w wystawionym dokumencie. Oznacza to, że dokument zawierający niepełne dane wymagane przez polskiego ustawodawcę, a nazwany fakturą, w rzeczywistości nie będzie za nią uznany. W tym miejscu należy również podkreślić, że faktura VAT powinna być wystawiona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron przeprowadzonej transakcji.

  Faktura powinna być wystawiona do piętnastego dnia miesiąca po miesiącu, w którym nastąpiła sprzedaż towaru bądź wykonanie konkretnej usługi. Oczywiście prawo określa wyjątki od tej zasady. I tak, na przykład w przypadku sprzedaży książek w formie papierowej faktura może być wystawiona do 60 dni po dokonaniu transakcji, a w przypadku kiedy nabywca prosi o wystawienie faktury na życzenie, może to nastąpić w ciągu 3 miesięcy od ostatniego dnia miesiąca, w którym nastąpił zakup.

  Faktura VAT musi zawierać następujące dane:

  • indywidualny numer faktury,
  • datę jej wystawienia,
  • datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub usług, jeżeli jest ona inna niż data wystawienia faktury,
  • imiona i nazwiska oraz nazwę sprzedawcy, a także nabywcy, ich dokładne adresy oraz numery identyfikacyjne NIP,
  • dokładną nazwę  towaru bądź też usługi,
  • liczbę sprzedanych towarów bądź zakres  usług,
  • cenę jednostkową netto towaru lub usługi,
  • wszelkie kwoty rabatów, które zostały naliczone,
  • łączną wartość netto towarów/usług
  • stawki podatku VAT
  • sumę wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą różnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną z VAT,
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące konkretnych stawek podatku,
  • kwotę należności ogółem.

  W przypadku tzw. małych podatników rozliczających VAT metodą kasową, obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania całości bądź też części zapłaty. Dotyczy to zarówno przypadku, w którym kontrahentem małego podatnika jest inny podatnik VAT czy też jednostka, która nie podlega VAT. Aby możliwe było take rozliczenie podatkowe, przedsiębiorca na fakturach sprzedażowych powinien zawierać informację o stosowaniu metody kasowej.

  E-faktury

  Jeżeli chodzi o e-faktury, warto wiedzieć, że rozwiązanie to stosowane jest w praktyce coraz częściej. Nie ma przy tym znaczenia format, w jakim faktura jest wysyłana do kontrahenta. Również zeskanowana faktura może być z powodzeniem uznana za e-fakturę. Warto wiedzieć, że w przypadku, w którym kontrahent otrzymał fakturę w formie tradycyjnej, czyli papierowej, a następnie fakturę w formie elektronicznej, fakturę uznaje się jako wystawioną tradycyjnie.

  E-faktura musi spełniać określone wymogi, a więc oprócz danych, które obligatoryjnie zawiera, a które wymienione zostały powyżej, musi zostać wysłana elektronicznie, zachowując w pełni swoją czytelność, integralność oraz autentyczność pochodzenia. Co oznacza autentyczność? To brak wątpliwości co do podmiotu, który ją wystawił oraz wysłał. Integralność natomiast oznacza brak możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian w jej elementach.

  Informację o rozliczaniu faktur dostarczył serwis Faktury.pl umożliwiający wystawianie faktur online.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3307 sekundy
  REKLAMAA2-NATPOLL--12-12-2019----11-01-2020