REKLAMAA1 AUCHAN 01.01.2021 - 30.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 czerwca 2021, 10:59

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Regularne wizyty u dentysty pomagają zadbać o zdrowie jamy ustnej oraz zapobiegają wielu problemom, dlatego nawyk dbania o zęby warto kształtować u dzieci już od ich najmłodszych lat. Pomoże nam o to zadbać właśnie stomatolog dziecięcy. Jednak o czym doskonale wie każdy dorosły, odwiedzanie dentysty to raczej obowiązek, niż przyjemność. Jak zatem przygotować dziecko do wizyty w gabinecie, tak żeby przebiegła ona spokojnie i nie zniechęciła malucha do regularności?

  Powiedz dziecku, czego może się spodziewać podczas wizyty w gabinecie dziecięcym

  Pierwszą wizytę u dentysty warto poświęcić niekoniecznie na leczenie, ale na zapoznanie dziecka z gabinetem, aparaturą oraz samym lekarzem. Przede wszystkim, wytłumacz dziecku, czego może się spodziewać, opowiedz dokładnie, jak będzie wyglądać wizyta, a także co mają na celu zabiegi. Przedstaw dziecku wszystkie korzyści wynikające z dbania o zęby. Jeśli maluch bardzo się boi, możesz zaproponować mu jakąś formę nagrody za wizytę - na przykład książeczkę z ulubionej serii czy wyprawę na basen.

  Poza tym, warto zaplanować wizytę na godziny poranne. Po południu dziecko może być przebodźcowane i marudne. Rano, niedługo po przebudzeniu, maluch będzie wypoczęty i aktywny. 

  Nie zapomnij również zadbać o... swoje samopoczucie. Pierwsza wizyta u dentysty może być stresem nie tylko dla dziecka, które boi się nieznanego, ale też dla rodzica, który doskonale wie, co czeka na malucha w gabinecie. Dlatego przed wizytą dobrym pomysłem będzie rozmowa ze stomatologiem dziecięcym i podzielenie się ze specjalistą swoimi obawami. Pamiętaj, że dziecko wyczuwa Twój stres i niepokój.

  Rozmowa z dentystą przed wizytą będzie też korzystna dla specjalisty. W jej trakcie dobrym pomysłem będzie poinformowanie stomatologa, jaki dziecko ma charakter i jak może reagować podczas zabiegu. Na przykład czy łatwo się stresuje lub jest ruchliwe.

  Pierwsza wizyta u dentysty - kiedy?

  Wcześniej, niż Ci się wydaje! Maksymalny wiek na pierwszą wizytę u dentysty to trzy lata, ale warto zacząć odwiedzać gabinet dentystyczny dla dzieci już wcześniej. U większości niemowlaków mleczaki zaczynają się pojawiać około szóstego miesiąca, i chociaż dziecko dopiero zaczyna wtedy jeść stałe pokarmy, już może mieć problemy z zębami. Najczęstsza przypadłość u noworodków to próchnica butelkowa. Dlatego jeśli zaobserwujesz zmianę w kolorze lub strukturze szkliwa u bobasa, warto odwiedzić dentystę. Zwłaszcza że zdrowie mleczaków ma ogromny wpływ na jakość zębów stałych.

  Popsute zęby mleczne oraz zbyt wczesna ich utrata mogą prowadzić do problemów z zębami stałymi, szczęką i żuchwą. Jeśli mleczaki wypadną za wcześnie, zęby stałe nie będą miały dość miejsca do wzrostu. Przez to mogą zacząć nachodzić jeden na drugi i deformować szczękę. W skrajnych przypadkach takie wady mogą wymagać nawet leczenia operacyjnego.

  Druga wizyta z dzieckiem u dentysty

  Podobnie jak dorośli, tak również dzieci powinny odwiedzać stomatologa co pół roku. Niektórzy dentyści mogą nawet zaproponować częstsze wizyty. Regularność jest w tym przypadku bardzo korzystna, ponieważ pomaga zbudować u malucha dobre nawyki, a także zmniejsza strach przed dentystą oraz pozwala na bieżąco monitorować rozwój szczęki i uzębienia u malucha.

  Jak samemu dbać o zęby dziecka?

  O zęby bobasa warto zacząć dbać, zanim jeszcze się pojawią. Na początku czyść dziąsła niemowlaka miękką wilgotną ściereczką. Pamiętaj, że mleko zawiera cukry proste, które mogą zostawać w jamie ustnej. Na tym etapie możesz też zacząć zapobiegać próchnicy butelkowej. To bardzo proste - wystarczy nie dawać maluchowi butelki z mlekiem, sokiem lub innymi słodzonymi napojami tuż przed snem lub drzemką.

  Mycie zębów szczoteczką zacznij wraz z pojawieniem się pierwszego mleczaka. Na początku wybierz pastę dedykowaną niemowlętom, ponieważ kilkumiesięczny bobas nie jest jeszcze w stanie samodzielnie jej wypluwać. Dentyści zalecają wprowadzenie pasty z fluorem, kiedy dziecko ukończy trzy latka. Pierwsza szczoteczka powinna być miękka. Dobrym wyborem będzie wariant elektryczny, ponieważ przyzwyczai dziecko do dźwięków z gabinetu dentystycznego.

  Ogranicz do minimum przekąski i napoje, które mogą przyczynić się do rozwoju próchnicy. "Najgroźniejsze" są słodycze, które mają długi kontakt z jamą ustną, czyli na przykład lizaki, landrynki, słodzone gumy do żucia, przyklejające się do zębów karmelki itp. Nie dawaj też dziecku słodzonych napojów i soków. Dużo lepszym wyborem zamiast soku będzie świeży owoc. Postaraj się również maksymalnie opóźnić pierwszy kontakt dziecka ze słodyczami. Pomoże to nie tylko zadbać o zdrowie zębów malucha, ale też budować u niego dobre nawyki żywieniowe.

  Nadzoruj mycie zębów przez dziecko przynajmniej do ukończenia przez nie siódmego roku życia. Warto też pokazać maluchowi, jak sami dbamy o własne zęby i nauczyć go prawidłowej techniki szczotkowania - w tym może pomóc Ci właśnie stomatolog dziecięcy!

  Artykuł załadowany: 0.2711 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021