Zamknij

Jak skutecznie chronić się przed kleszczami

16:54, 09.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 16:57, 09.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Kleszcze to niewielkie stawonogi, które należą do rodziny pajęczaków. Szacuje się, że na świecie występuje około 700 różnych gatunków. Zamieszkują głównie miejsca z ciepłym oraz wilgotnym klimatem. W Polsce mamy do czynienia tylko z kilkoma z nich, jednak szczególnie należy uważać na kleszcza pospolitego, który może być niebezpieczny dla człowieka.

Gdzie najczęściej występują?

Kleszcze najczęściej można spotkać na łąkach, polach, lasach oraz zaroślach. Należy na nie uważać również w parkach, na skwerach, a nawet na trawnikach. Ich aktywność zależy od panującej temperatury, a więc najczęściej pojawiają się od marca/kwietnia do października/listopada.

Pokarmem kleszczy jest krew, są one wyposażone w narząd gębowy, który przystosowany jest do jej ssania. Dzięki ząbkom ustawionym przeciwnie do kierunku wkłucia mają możliwość zakotwiczenia się w skórze żywiciela. W momencie ssania krwi kleszcz wstrzykuje ślinę do tkanek, przez co dochodzi do zakażenia.

Badania w kierunku wykrycia boreliozy

Jeśli mieszkasz na terenach, na których często widujesz kleszcze, warto udać się do lekarza nie tylko po ugryzieniu, ale także po zaobserwowaniu pewnych objawów, czasem bowiem można przeoczyć ugryzienie przez kleszcza. Zanim udamy się do lekarza, można wykonać badanie kleszcza na boreliozę. Najczęściej lekarz najpierw przeprowadza wywiad z pacjentem, na którego podstawie jest w stanie wysnuć pewne wnioski. U pacjentów z podejrzeniem boreliozy najczęściej wykonuje się testy krwi na obecność przeciwciał anty-Borrelia w klasie borelioza IgM oraz borelioza IgG.

Czy ugryzienie kleszcza jest niebezpiecznie?

Tak, ukąszenie kleszcza może być niebezpiecznie. Na szczęście nie każde ukąszenie przez kleszcza kończy się chorobą, niemniej jednak może zdarzyć się, że kleszcz, który nas ugryzł, był zarażony.

W Polsce głównymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza to choroba zakaźna, jednak nie możemy zarazić się nią od drugiego człowieka. Niestety na ten moment nie możemy również zaszczepić się przeciwko boreliozie, pozostaje nam zatem tylko profilaktyczne działanie.

Przebieg boreliozy dzieli się na kilka faz: wczesną miejscową, wczesną rozsianą, fazę późną oraz zespół poboreliozowy. Leczy się ją antybiotykami, jednak kuracja najskuteczniejsza jest we wczesnym stadium choroby. Objawy fazy miejscowej pojawiają się do miesiąca po ugryzieniu przez kleszcza, fazy rozsianej od kilku dni do nawet 2 lat, natomiast fazy późnej do kilku lat po ugryzieniu.

Główne objawy fazy wczesnej miejscowej to:

  • Rumień wędrujący
  • Ból głowy
  • Senność
  • Ogólne zmęczenie
  • Bóle stawów oraz mięśni
  • Powiększenie węzłów chłonnych

Główne objawy fazy wczesnej rozsianej to:

  • Nawracające bóle mięśni oraz stawów,
  • Zmiany rumieniowe na skórze
  • Zapalenie mięśnia serca i osierdzia
  • Limfocytowe zapalenie opon mózgowych
  • Zapalenie spojówek oraz ogólne problemy ze wzrokiem

Główne objawy fazy późnej to:

  • Zaburzenia psychiczne (zmiany nastroju, stany depresyjne)
  • Zmiany twardzinopodobne na skórze
  • Zapalenia wielostawowe
  • Przewlekłe zapalenia zanikowe skóry na rękach oraz nogach.

Jak chronić się przed kleszczami?

Skoro nie ma obecnie możliwości zaszczepienia się przeciw boreliozie, warto profilaktycznie stosować kilka zasad, które mogą nas ochronić przed kleszczami. Jeśli udajemy się w miejsce, w którym istnieją większe szanse na występowanie kleszczy, tj. las czy wysokie trawy, warto odpowiednio się ubrać. Wskazane będą długie ubrania, najlepiej w białym kolorze, dzięki czemu łatwiej będziemy mogli dostrzec kleszcza. Dodatkowo warto założyć wysokie buty oraz schować nogawki spodni w skarpety, przez co kleszcz nie wejdzie nam pod spodnie. Istotną rzeczą w walce z kleszczami mogą być też preparaty, które nanosi się na skórę bądź ubrania.

W trakcie przebywania na dworze oraz po powrocie do domu, warto dokładnie obejrzeć swoje ubranie. Dodatkowo zaleca się również dokładne przejrzenie całego ciała, szczególnie zakrytych miejsc jak pachy, pachwiny, czy uszy.

Jeśli zdarzy się jednak, że kleszcz nas ugryzie, należy jak najszybciej wyjąć go, najlepiej przy pomocy pęsety. Należy wtedy złapać kleszcza jak najbliżej skóry, tak aby nie ucisnąć jego tułowia, oraz nie urwać głowy. Po wyciągnięciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce wkłucia i je obserwować.  Do zakażenia dochodzi nie szybciej niż po 24 godzinach od ukąszenia. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów bądź nieudanego wyjęcia kleszcza, należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%