Zamknij

Jak skutecznie uczyć się języka obcego? Praktyczne porady

11:10, 08.09.2015 Redakcja haloursynow.pl Aktualizacja: 11:28, 08.09.2015
Skomentuj

Kluczem do sukcesu w nauce języka obcego poza naturalnym środowiskiem językowym jest systematyczność i determinacja. Predyspozycje i indywidualne zdolności odgrywają wprawdzie istotną rolę, nie są to jednak czynniki, które przesądzają o sukcesie. Dzięki przestrzeganiu sprawdzonych zasad języka może nauczyć się każdy! Oto garść porad od Towarzystwa Edukacyjnego "Sokrates", które prowadzi szkoły językowe na Ursynowie.

Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego chcesz się uczyć. Najlepsze efekty osiągamy przy silnej motywacji wewnętrznej, zastanów się więc, jaka jest Twoja motywacja. Czy język jest Ci potrzebny w pracy? W szkole? W podróżach służbowych lub na wakacjach? Musisz zdać egzamin czy też uczysz się wyłącznie dla własnej satysfakcji? Jasne sprecyzowanie celu pomoże Ci szybciej go osiągnąć, szkoła językowa doradzi odpowiedni typ kursu, a Twój lektor dobierze interesujące Cię tematy i materiały edukacyjne.

Zacznij od starannego wyboru szkoły językowej i nauczyciela, który sprawi, że  lekcje będą dla Ciebie jednym z ulubionych punktów Twojego tygodniowego kalendarza. Towarzystwo pozytywnych emocji bardzo pomaga w nauce, więc ważne jest, aby nauka była dla Ciebie pozytywnym doświadczeniem. Bierz czynny udział w zajęciach i eksperymentuj z językiem. Nie wstydź się popełniania błędów – są nieodłączne w nauce języka i świadczą o tym, że posuwasz się naprzód. Nie obawiaj się prosić nauczyciela o dodatkowe wyjaśnienie niezrozumiałych zagadnień. Pamiętaj, że im bardziej jesteś zaangażowany w proces uczenia się, tym łatwiej nowa wiedza pozostanie w pamięci.

Decyzja o zapisaniu się na kurs językowy wymaga konsekwencji, gdyż przedwczesna rezygnacja to zmarnowany czas i wyrzucone pieniądze. Niezależnie od wybranego modelu edukacji, nauka języka obcego to inwestycja długoterminowa, dlatego warto wybrać szkołę sprawdzoną, która posiada uznany znak jakości i cieszy się dobrą opinią.

Wyznaczaj sobie drobne cele i systematycznie je realizuj. Pomyśl, co chcesz osiągnąć w perspektywie kilku miesięcy lub roku i zasięgnij porady metodyka, ile czasu będziesz potrzebować, by zrealizować założone cele. Zdecyduj także, jak będziesz się uczyć i bądź konsekwentny. Kilkanaście minut systematycznej codziennej pracy daje lepsze rezultaty niż kilkugodzinna sesja raz w tygodniu.

Każdego dnia naucz się kilku nowych wyrażeń –  jeśli codziennie opanujesz trzy do pięciu słówek, to już po roku Twój zasób słownictwa będzie całkiem imponujący! Chcąc lepiej zapamiętać nowe wyrażenia ‘zabierz’ je na najbliższe zajęcia i postaraj się użyć ich w rozmowie. Regularnie wracaj do ‘starych’ słówek – np. korzystając z fiszek lub notatek.

Nie zaniedbuj pracy własnej. Practice makes permanent - ćwiczenie czyni mistrza i pozwala zbudować trwałą wiedzę. Każdą ‘dawkę’ nowego języka poznanego na zajęciach należy samodzielnie utrwalić przez odrobienie pracy domowej oraz przejrzenie podręcznika i notatek.  Nauka języka w ogromnej mierze uzależniona jest od naszej zdolności zapamiętywania nowych treści, pamięć można jednak wspomóc poprzez krótkie ale częste powtórki.

Ucz się mądrze. Wkuwanie przed testem nie przynosi trwałych rezultatów. Te można uzyskać jedynie dzięki systematycznej pracy. Ucząc się nowych zagadnień, zamykaj co jakiś czas książkę lub notatnik i sprawdzaj, co zapamiętałeś. Strategia ‘przypominania sobie’ nowych zwrotów i słówek jest doskonałym ćwiczeniem dla mózgu i przynosi znacznie lepsze efekty niż wielokrotne nużące czytanie. Czytając podręcznik lub tekst nie zakreślaj i nie podkreślaj zbyt wielu słów – jedynie kilka najważniejszych, bo tylko wówczas je zapamiętasz. Co jakiś czas wracaj do zagadnień, których uczyłeś się wcześniej i regularnie sprawdzaj (np. poprzez krótkie testy lub prosząc kogoś o odpytanie Cię), co już umiesz. Po każdej lekcji poświęć chwilę, by przypomnieć sobie nowe słowa i konstrukcje, których się nauczyłeś.

Kiedy się uczysz, koncentruj się na nauce. Skup się na tym, czego chcesz się nauczyć i postaraj się, by nie rozpraszały Cię sms-y, maile, głośna muzyka, włączony telewizor lub inne ‘zakłócenia’. Wielozadaniowość niestety nie sprawdza się w praktyce -  ‘surfowanie’ bez autentycznego zagłębienia się w temat, którego chcesz się nauczyć daje bardzo powierzchowne i nietrwałe rezultaty.

Załóż i regularnie prowadź zeszyt-słowniczek. Zapisuj nowe wyrażenia (notuj także wymowę) i systematycznie je powtarzaj. Aby lepiej zapamiętać, zapisz je w swoim własnym zdaniu modelowym. Jeśli na przykład chcesz zapamiętać wyrażenie „uwielbiać”, pomyśl o osobie, potrawie, czynności, którą uwielbiasz i zapisz to w przykładowym zdaniu. O wiele łatwiej bowiem zapamiętujemy zdania, które opisują nasze własne doświadczenia, preferencje czy upodobania niż coś, co jest nam zupełnie obce. Co ciekawe, jeśli coś zapiszesz odręcznie, z większym prawdopodobieństwem to zapamiętasz.

Skoncentruj wysiłek na obszarach i umiejętnościach, które sprawiają Ci szczególną trudność. Poproś nauczyciela o wskazówki i dodatkowe ćwiczenia, które pozwolą Ci rozwiązać indywidualne problemy. Wymyśl swój oryginalny, dowcipny sposób zapamiętania prawidłowej pisowni wyrazu, szyku zdania lub nowych słówek. Baw się skojarzeniami, wykonaj własne ilustrowane fiszki, napisz wierszyk lub wymyśl zabawny skrót, by zapamiętać daną zasadę gramatyczną lub kłopotliwe słownictwo  (np. LGBT: lend = give,  borrow = take).

Eksperymentuj i baw się językiem, którego się uczysz. Twórz lekkie, dowcipne przykłady zdań w czasie lekcji, nie obawiaj się żartować – umiejętność żartowania w języku obcym oznacza, wyższy stopień wtajemniczenia! Śmiech sprawia też, że Twój mózg się ożywia i lepiej zapamiętuje nowe treści.

Nauka języka jest działaniem społecznym. Język obcy, w odróżnieniu od innych przedmiotów szkolnych, nie jest wiedzą lecz umiejętnością, a jego istotą jest zdolność komunikowania się z innymi ludźmi. Twoje uczestnictwo w zajęciach nie może ograniczać się tylko do słuchania lektora. Uczysz się także śledząc uważnie wypowiedzi innych słuchaczy, podejmując inicjatywę i wchodząc z nimi w interakcje. W trakcie wykonywania ćwiczeń w parach i grupach staraj się, by Twoje wypowiedzi były jak najbardziej pełne i poprawne. W  wolnym czasie zaproponuj wspólne powtórki znajomym z grupy lub członkom rodziny - samodzielne zaprezentowanie danego zagadnienia innej osobie niezwykle pomaga w nauce.

Korzystaj ze słownika. Sprawdzaj w słowniku (papierowym lub internetowym) znaczenie nowych słów oraz przykładowe konteksty, w jakich mogą zostać użyte. Staraj się zapamiętywać nowe słowa w konkretnych wyrażeniach i kontekstach. Zapisz nowe wyrażenie we własnym  zdaniu, wzorując się na zdaniu modelowym ze słownika. Nie zapomnij o wymowie: w każdym dobrym słowniku hasła opatrzone są zapisem fonetycznym. Kilkakrotnie powtórz nowe wyrażenie i przeczytaj głośno modelowe zdanie. Każde nowe słowo lub wyrażenie zostanie dłużej w pamięci, jeśli będziesz umiał poprawnie je wymówić, a co za tym idzie, użyć w rozmowie przy najbliższej okazji.

Znajdź kogoś, kto będzie z Tobą rozmawiać w języku obcym. W ten sposób stopniowo pokonasz opory w mówieniu i nabierzesz większej płynności. W Twoim otoczeniu z pewnością znajdują się osoby, które znają lub uczą się języka, który chcesz doskonalić.

Przelej swoje myśli na papier. Badania pokazują, że zapisując ręcznie nowe słówka czy struktury gramatyczne z większym prawdopodobieństwem je zapamiętasz. Załóż dzienniczek lub blog, w którym będziesz regularnie opisywać swoje życie codzienne, refleksje czy przemyślenia. Nowy język umieszczony w Twoim osobistym kontekście pozostanie na dłużej w pamięci. Dodatkowo, możesz opracować sobie gotowe „odzywki”, riposty czy dłuższe wypowiedzi, które mogą Ci się przydać w prawdziwym życiu. Sprawdzaj pisownię trudniejszych słów. Im więcej razy zapiszesz poprawnie dane słowo, tym lepiej utrwalisz jego pisownię.

Oglądaj obcojęzyczne programy i filmy. Wybieraj tematy i tytuły, które Cię interesują. Jeśli oglądasz filmy z płyt DVD, włączaj napisy w oryginale. To pomoże Ci zorientować się w fabule, jeśli masz problem z jej zrozumieniem.

Czytaj. Regularnie, np. co dwa tygodnie, przeczytaj książkę lub artykuł na odpowiednim dla Ciebie poziomie zaawansowania. Dobra szkoła językowa zazwyczaj udostępnia swoim słuchaczom uproszczone wersje znanych utworów literackich, kolorowe magazyny czy czasopisma. W ten sposób aktywizujesz poznane wcześniej słownictwo i struktury gramatyczne, a tym samym wzbogacasz swój język. Jeśli tekstowi towarzyszy płyta CD, możesz dodatkowo ćwiczyć wymowę słuchając lektora i powtarzając wybrane fragmenty na głos.

Korzystaj z bezpłatnych zasobów internetowych. Zapytaj metodyka lub swojego nauczyciela, gdzie możesz znaleźć przydatne strony z ćwiczeniami, testami i plikami audio. Wiele materiałów znajdziesz też na stronach dużych wydawnictw językowych, instytucji egzaminacyjnych i dobrych szkół językowych. Odwiedzaj serwisy informacyjne typu CNN, BBC – czytaj wiadomości w języku, którego się uczysz i przeglądaj strony internetowe poświęcone interesującym Cię zagadnieniom. 

Przygotuj się do uznanego egzaminu językowego. Dzięki temu wyznaczysz sobie konkretny cel i zyskasz dodatkową motywację do nauki. Przy okazji otrzymasz obiektywne potwierdzenie swoich umiejętności językowych, które może przydać się w szkole lub w pracy.

Zaplanuj wakacje lub wybierz się na kurs językowy w kraju należącym do danego obszaru językowego, by szlifować język w naturalnym otoczeniu i wykorzystywać w praktyce zdobyte już umiejętności. Miesiąc nauki za granicą i ‘zanurzenie w język’ może czasem dać efekty porównywalne do rocznego kursu w kraju.

Pamiętaj o zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Sprawność naszej pamięci jest uzależniona od stanu organizmu  i nawet najbardziej skuteczne metody nie przyniosą oczekiwanych efektów, jeśli nie dostarczymy mózgowi składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Uprawianie sportu również zaskakująco dobrze wpływa na nasz potencjał intelektualny i sprawia, że lepiej przyswajamy wiedzę.

Magdalena Rowecka, Dyrektor Metodyczny w T.E. Sokrates

Towarzystwo Edukacyjne "Sokrates"

www.tesokrates.com.pl

Szkoła Języków Obcych - Kabaty

Szkoła Języków Obcych - Natolin

(materiał promocyjny) 

[ZT]4381[/ZT]

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%