Zamknij

Jak sprawdzić księgę wieczystą i dlaczego należy to zrobić?

11:10, 17.04.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:31, 17.04.2019
Skomentuj Fotolia Fotolia

Sprawdzając zawartość księgi wieczystej możemy uniknąć wielu problemów związanych z transakcjami dokonywanymi na rynku nieruchomości. Jak to zrobić?

Na rynku nieruchomości nie brakuje okazji ku temu, by stracić spore sumy. Oszuści stosują różne fortele, a ich ofiarą mogą paść zarówno klienci poszukujący mieszkania na wynajem, jak i ci, którzy są zainteresowani kupnem nieruchomości. Wachlarz ich metod jest szeroki i obejmuje na przykład podawanie się za właściciela lokalu lub sprzedaż domu obciążonego hipoteką.

Na szczęście w starciu z nieuczciwymi sprzedającymi nie jesteśmy skazani na porażkę. Prostymi metodami możemy zdemaskować oszusta i uniknąć straty dużej ilości pieniędzy. Jedną z podstawowych czynności, którą należy wykonać planując jakąkolwiek transakcję na rynku nieruchomości jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania, domu lub działki. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z treścią księgi wieczystej. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

Księga wieczysta – co to jest?

Księga wieczysta to dokument zawierający komplet informacji pozwalających na ustalenie stanu prawnego danej nieruchomości. Według polskiego prawa księgi wieczyste są jawne, a dostęp do nich nie wymaga żadnych opłat. Znajdujące się w nich informacje są zorganizowane według ściśle określonych reguł i posegregowane na cztery działy:

  • dział I: składa się z dwóch części: O (zawierającej informacje na temat lokalizacji oraz powierzchni nieruchomości) oraz Sp (znajduje się w niej spis danych związanych z własnością);

  • dział II: w tym dziale znajdziemy informacje dotyczące właścicieli lub użytkowników wieczystych wraz z opisem sposobu, w jaki weszli w jej władanie (np. kupno, darowizna, spadek);

  • dział III: zawiera dane dotyczące ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością, prawach rzeczowych oraz informacje o prawach osobistych i roszczeniach osób trzecich (np. o rozpoczętej egzekucji komorniczej);

  • dział IV: dział informujący o hipotekach – wysokości wierzytelności oraz podmiocie, do którego należą.

Jak sprawdzić księgę wieczystą?

Jak już wspomnieliśmy, księgi wieczyste są w Polsce jawne. By zapoznać się z treścią dokumentu związanego z daną nieruchomością, powinniśmy udać się do Sądu Rejonowego właściwego dla jej lokalizacji, a następnie poprosić o jej udostępnienie, podając numer. Jest jeszcze drugie, dużo łatwiejsze rozwiązanie. Chodzi o skorzystanie z działającego pod egidą Ministerstwa Sprawiedliwości portalu Ekw.ms.gov.pl. Umożliwia on sprawdzenie księgi wieczystej bez wychodzenia z domu, co największe znaczenie ma w przypadku osób mieszkających daleko od nieruchomości, którą zamierzają kupić.

Numer księgi wieczystej – skąd wziąć?

Do zapoznania się z treścią księgi w obu przypadkach niezbędne jest podanie jej numeru. Jak go zdobyć, jeśli druga strona transakcji nam go nie przekazała? Teoretycznie możemy w tym celu udać się do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, ale powinniśmy przygotować się na otrzymanie decyzji odmownej. Urzędnik może nam go wydać tylko, jeśli wykażemy się „istotnym interesem prawnym”, a sam zamiar kupna nieruchomości raczej nie zostanie tak zinterpretowany.

Dużo skuteczniejsze – a przy tym szybsze i wygodniejsze – rozwiązanie to skorzystanie ze specjalnych wyszukiwarek, które zwrócą nam numer księgi wieczystej po wpisaniu adresu nieruchomości lub numeru (pełnego identyfikatora) działki. Skorzystanie z którejś z nich jest trudne, a praktyczne wskazówki na ten temat znajdziemy na stronie Ksiegi-wieczyste.org.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%