REKLAMAA1_FortSluzew-NOWY-od-12-03-do-31-03-2018
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Chcesz kupić nieruchomość, ale obawiasz się, czy sprzedawca jest wobec Ciebie uczciwy? Stan prawny nieruchomości, a także jej ewentualne obciążenia finansowe czy osobiste sprawdzisz w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Podpowiemy Ci jak to zrobić.

  Czym jest księga wieczysta?

  Księgi wieczyste to rejestr publiczny, w którym ujawnione są wszelkie informacje dotyczące stanu prawnego nieruchomości. W każdej księdze wieczystej znajdują się dane jej właściciela/współwłaścicieli, adres, prawa przysługujące właścicielom nieruchomości, a także obciążenia na rzecz osób trzecich. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej należy sprawdzić dokładnie informacje zawarte w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, której nabyciem jesteśmy zainteresowani.

  W celu sprawdzenia wpisów musimy znać jej numer księgi wieczystej – można go uzyskać od właściciela nieruchomości lub znaleźć poprzez wyszukiwarkę numerów ksiąg wieczystych umieszczoną na stronie internetowej Ksiegiwieczyste.pl. Strona umożliwia wyszukanie numeru księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki, na której jest ona położona.

  Jakie informacje znajdziemy w księdze wieczystej?

  Księga wieczysta składa się z czterech działów (dodatkowo dział pierwszy podzielony jest na dwa podziały. Dział I-0 to oznaczenie nieruchomości, czyli dane dotyczące jej położenia i opis znajdujący się w ewidencji gruntów. Dział I-Sp wymienia wszelkie prawa, które są powiązane z prawem własności danej nieruchomości, czyli np. prawo do użytkowania piwnicy czy miejsca postojowego.

  W dziale drugim księgi wieczystej wymieniony jest właściciel. W tym miejscu należy zwrócić uwagę, czy osoba podająca się za właściciela faktycznie nim jest i czy jest to jedyna osoba, która ma prawo do zarządzania nieruchomością. Jeśli jest więcej niż jeden właściciel nieruchomości, to wszyscy muszą wyrazić zgodę na jej sprzedaż.

  Dział trzeci zawiera informacje związane ze wszelkimi ograniczeniami, prawami i roszczeniami osób trzecich. Najczęściej umieszczane są tutaj ograniczone prawa osobiste takie jak np. tak zwane dożywocie, czyli dożywotnią służebność osobistą, a także ograniczone prawa rzeczowe, jak np. służebność drogi koniecznej.

  Ostatni dział ujawnia ciążące na nieruchomości hipoteki. Jeżeli na nieruchomości jest ustanowiona hipoteka, to po zakupie będzie ona naszym zobowiązaniem. Warto przed zakupem dopilnować, aby sprzedawca uregulował należności i hipoteka została wykreślona z księgi wieczystej.

  Przeglądając księgę wieczystą, warto też zwrócić uwagę na to, czy nie ma w niej wzmianek o wnioskach dotyczących prowadzonych postępowań związanych z nieruchomością, które mogłyby wpłynąć znacznie na jej stan prawny.

  (mat. promocyjny)

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.115 sekundy
  REKLAMAA2_WorkingBalance_od16-03-do-17-06-2018