Zamknij

Jak uchronić auto przed jesienną awarią? – pomoc drogowa podpowiada

15:32, 08.09.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:37, 08.09.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Jesień to ciężka pora roku dla kierowców i ich samochodów. Niekorzystne warunki wpływają na wiele czynników, także na ryzyko awarii. Podpowiadamy, jak przygotować auto na zbliżającą się jesień.

Przygotowanie samochodu na jesień – od czego zacząć?

Samochody mają trudności nie tylko w trakcie sezonu zimowego. Widoczne zmiany pogody szczególnie oddziałują na samochody jesienią, kiedy temperatura powietrza spada, ilość opadów wzrasta, a godziny z dużym nasyceniem światła słonecznego stają się krótsze. To właśnie złe przygotowanie samochodu na takie warunki powoduje, iż nierzadko musimy skonsultować się z profesjonalną pomocą drogową Wawa-Hol.

Możliwa awaria samochodu wzrasta w momencie, gdy źle przygotowaliśmy słabo chronione obszary samochodu, zależne od temperatury i wilgotności panującej na zewnątrz. Mowa tu o m.in.:

  • Przewodach pojazdu;
  • Zewnętrznych urządzeniach elektrycznych;
  • Oponach;
  • Klimatyzacji;
  • Baterii i akumulatorze;
  • Wycieraczkach pojazdu;
  • Światłach samochodu (w tym oświetleniu przeciwmgielnym);
  • Karoserii.

Nadchodząca jesień wpływa zatem nie tylko na komfort podróży, ale także na jej bezpieczeństwo. Dlatego niezwykle ważne jest przygotowanie auta na trudy jesiennej niepogody poprzez wykonanie szeregu prostych czynności. Przyjrzyjmy się im z bliska.

Poprawne oświetlenie wpływa na komfort jazdy i bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Widoczność na drodze – podstawa bezpiecznej jazdy

Bezpieczeństwo ruchu jest bezpośrednio zależne od widoczności. Zwłaszcza jesienią, kiedy warunki pogodowe nie zawsze są sprzyjające. Zła pogoda wpływa na czystość przedniej szyby samochodu, a tak naprawdę jej nieoczyszczony obszar może ukryć przed uwagą kierowcy inny samochód, pieszego lub przeszkodę naziemną.

Na dobry stan wycieraczek wskazuje:

  • Brak zabrudzeń na powierzchni szyby;
  • Nieobecność plam wodnych po czyszczeniu szyby;
  • Prawidłowe wyczyszczenie szyby już po pierwszym pociągnięciu.

Jeżeli po kilku ruchach wycieraczek na szybie pojawiają się ślady, oznacza to ich znaczne zużycie. W tym wypadku obowiązkowo należy przeprowadzić natychmiastową wymianę starych wycieraczek. Warto pamiętać, iż wycieraczki wymienia się parami.

Pomoc drogowa podpowiada – dobre oświetlenie ratuje życie

Jesienią zmienia się nie tylko pogoda, ale także długość dnia. Mgła nie jest rzadkością o tej porze roku. W takich warunkach oświetlenie samochodu musi działać idealnie, aby zapewnić niezbędne bezpieczeństwo jazdy. Dlatego przed nadejściem jesieni należy sprawdzić sprawność wszystkich urządzeń oświetleniowych, a także wydajność żarówek, w tym montowanych w światłach przeciwmgielnych. Zalecenia te mają oddalić potencjalne ryzyko awarii.

Konserwacja opon jesienią – co należy wziąć pod uwagę?

Opony są gwarantem dobrej przyczepności pojazdu na drodze. Z tego względu obowiązkowa jest odpowiednia konserwacja tej części pojazdu, np. poprzez okresową kontrolę. Wraz ze spadkiem temperatury warto zadbać o poprawną głębokość bieżnika, dopasowaną do aktualnie panujących warunków pogodowych.

Co więcej, opony powinny być regularnie czyszczone. Jest to niezbędny proces, mający przedłużyć ich żywotność. Najprostszym rozwiązaniem jest umycie ich wodą z mydłem, a następnie spłukanie czystą wodą. Na myjni można zdecydować się na mycie pod wysokim ciśnieniem i zastosowanie środków do ochrony opon przed promieniami UV. Nie można z kolei stosować rozpuszczalników, a także smaru, ponieważ może wpłynąć na zmianę stanu i trwałości gumy.

Zapobieganie korozji może uratować auto od awarii.

Zapobieganie korozji i zużyciu materiałów – jakie kroki należy wykonać?

Awaria samochodu na środku drogi to niebezpieczna sytuacja, mogąca wpłynąć na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wielu kierowców zapomina, jak ważne są prawidłowe oględziny karoserii samochodu i innych części samochodu podatnych na korozję, które mogą przestać działać przez nadmierną rdzę.

Przed przystąpieniem do oględzin samochód należy dokładnie umyć. Dlatego podczas przygotowania samochodu należy sprawdzić go pod kątem korozji. Na zakończenie takiej kontroli zaleca się zabezpieczenie karoserii środkami antykorozyjnymi. Kolejnym punktem jest sprawdzenie działania układu hamulcowego, który odpowiada za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Aby określić poprawny stan tego układu, należy przestudiować reakcję samochodu na naciśnięcie hamulca, sprawdzić klocki i przewody hamulcowe

Sprawdzenie stanu baterii przed zbliżającą się jesienią

Przed nadejściem chłodów i pierwszych przymrozków, konieczne jest doładowanie lub wymiana baterii. Oczywiście, jeśli Twoja bateria ma mniej niż dwa lub trzy sezony, jest za wcześnie, aby myśleć o zakupie nowej, jednakże warto sprawdzić jej aktualny poziom naładowania. Jeśli jest zbyt niski, dobrym pomysłem będzie podładowanie urządzenia.

Letnie upały powodują także odparowanie wody w elektrolicie akumulatora. Prowadzi to do jego zakwaszenia, a następnie do zasiarczenia, pogarszając wydajność urządzenia i ryzykując jego potencjalnym uszkodzeniem części samochodowej. W takiej sytuacji warto od czasu do czasu sprawdzić ilość elektrolitu, zwłaszcza w starych modelach. W przypadku ewentualnych braków przydatna będzie woda destylowana.

Korzyści z klimatyzacji jesienią – czy warto o nią zadbać?

Zalety z klimatyzacji w chłodną i wilgotną jesienną pogodę są nie mniejsze niż w upalne lato. To jest, oprócz chłodzenia wnętrza zapobiega również parowaniu szyb. Cóż, przy ogrzewaniu wnętrza zasada jest prosta – jeśli klimatyzacja źle działa i nie nagrzewa się wystarczająco dobrze, podróż będzie tak niewygodna, jak to tylko możliwe.

Warto więc sprawdzić stan klimatyzacji, gdy silnik jest rozgrzany, sprawdzając jej wydajność poprzez ustawienie regulatora temperatury na maksimum. W takim przypadku ciepło powinno zacząć płynąć natychmiast. Jeśli tak się nie stanie, najprawdopodobniej rdzeń nagrzewnicy jest zatkany. Z kolei w samochodach z automatyczną klimatyzacją przyczyną takiego stanu może być uszkodzony czujnik temperatury.

Awaria pojazdu jesienią – co może ją spowodować?

Jesień charakteryzuje się częstymi awariami samochodów. Spowodowane jest to zazwyczaj zbytnią brawurą kierowców, którzy nie adaptują się do zmiennych warunków pogodowych. Jesienią prędkości powinny być niższe niż latem, a pokonywanie zakrętów płynniejsze.

Warunki pogodowe mogą wpłynąć na przyczepność na drodze, zwłaszcza gdy zaczął dopiero padać deszcz. Rzeczywiście, gdy droga jest bardziej śliska, kierowcy mogą momentalnie wpaść w poślizg. Do tego dochodzą także martwe liście, które gromadzą się na poboczu drogi. Mogą one sprawić, że droga będzie jeszcze bardziej śliska, z tego względu należy zachować szczególną ostrożność na drogach wysadzanych drzewami. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym awarii jest szybkie pokonywanie dużych kałuż wody, które mogą ukryć deformację drogi lub znajdujący się pod jej powierzchnią groźny dla samochodu element.

Pomoc drogowa jest w stanie szybko zabezpieczyć samochód od dalszych uszkodzeń.

Wskazówki na jesień – zadbaj o swój samochód

Postępując zgodnie ze wskazówkami, które dla was przygotowaliśmy, można mieć pewność, że jesienna pora nie przyniesie samochodowi niemiłych niespodzianek. Przy okazji, nie trzeba robić wszystkiego samodzielnie. W zaufanych warsztatach samochodowych Wawa-Hol na terenie całej Warszawy i okolic możesz łatwo znaleźć profesjonalnych specjalistów z branży pomocy drogowej, którzy sprawnie i szybko wykonają powyższe prace techniczne, a także zadbają o Twój samochód w razie nieprzewidzianej awarii, świadcząc błyskawiczną pomoc na drodze.

Pomoc Drogowa Wawa-Hol
al. Jerozolimskie 228
02-495 Warszawa

Telefon do pomocy drogowej i warsztatu: 666 285 777
https://wawa-hol.pl/kontakt/   

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%