REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-04----30-04-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ24 lutego 2020, 08:41 komentarzy 12

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹
  Hulajnogi przy metrze Imielin. Tu akurat w idealnym rządku

  Hulajnogi przy metrze Imielin. Tu akurat w idealnym rządku (SK)

  Hulajnogi to prawdziwe utrapienie dla pieszych. Z roku na rok firm oferujących wypożyczenie tego jednośladu jest w Warszawie coraz więcej, a miejsca na chodnikach nie przybywa. Jak rozwiązać ten problem? Radny miejski z Ursynowa proponuje rozwiązania podpatrzone zagranicą.

  Wypożyczenie, przejazd i zwrot "gdzie popadnie". Tak w skrócie wygląda korzystanie z hulajnóg w stolicy Polski. Gdy tylko rusza sezon na rowery miejskie, natychmiast pojawiają się ich elektryczne towarzyszki z aż sześciu różnych firm. Z tym że, o ile rowery Veturilo mają swoje wydzielone stacje postojowe i nie można ich pozostawiać poza nimi, o tyle z hulajnogami panuje pełna samowolka.

  - Zagradzają chodniki, blokują przejścia. Widziałem kilka hulajnóg zostawionych w środku lasu - mówi pan Henryk, mieszkaniec Ursynowa.

  Rekwirowanie nie pomogło

  W ubiegłym roku Zarząd Dróg Miejskich, który najwyraźniej sam miał już dość bałaganu z hulajnogami, rozpoczął akcję rekwirowania urządzeń blokujących chodniki i przejazdy. 

  - Leżały na chodnikach, a nie wydaliśmy firmie zgody na zajęcie pasa drogowego. Właściciel na nasze wezwanie ich nie usunął, więc zgodnie z przepisami usuwamy je jako mienie porzucone bądź zagrażające bezpieczeństwu. I zgodnie z uchwałą rady miasta naliczamy kary za zajęcie pasa drogowego - komentowała w lutym ub. roku Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie.

  Nadchodzi sezon wiosenny i znów hulajnogi zaleją Warszawę. Użytkowanie tych pojazdów wciąż nie jest prawnie uregulowane, więc tylko czekać na kolejne przypadki porzucania ich na chodnikach, terenach zielonych czy na ulicach. 

  Z ciekawym pomysłem wyszedł ostatnio ursynowski radny miejski Maciej Wyszyński z Koalicji Obywatelskiej, który napisał do prezydenta stolicy interpelację w sprawie hulajnóg.

  Będąc ostatnio w Izraelu, w Tel Avivie, gdzie mieszkańcy również mają okazję korzystać z tych samych firm oferujących wypożyczanie hulajnóg, podpatrzyłem możliwość uporządkowania chaosu panującego pod tym względem w Warszawie 

  - pisze Wyszyński.

  Okazuje się, że to największe izraelskie miasto zażądało od firm wypożyczających jednoślady ograniczenia w dowolności parkowania.

  - W Tel Avivie hulajnogi mają wyznaczone miejsca do ich pobierania i oddawania, jest to rozwiązanie wdrożone na poziomie oprogramowania - twierdzi radny Maciej Wyszyński. Użytkowanik nie ma więc możliwości pozostawić pojazd w dowolnym miejscu. Oznacza to drożne przejścia i chodniki, o czym mieszkańcy Warszawy mogą na razie tylko pomarzyć.

  A co z prędkością?

  Radny miejski z Ursynowa proponuje również władzom stolicy wprowadzenie stref o ograniczonej prędkości hulajnóg.

  W Izraelu, poruszając się po ścieżkach rowerowych i terenach, gdzie nie ma dużego ruchu pieszego, można korzystać z pełnej szybkości hulajnóg nawet do 25 km na godzinę. Wjeżdżając na miejsce wzmożonego ruchu pieszego hulajnoga automatycznie ogranicza prędkość np. do 15 km/h, a nawet spotkałem się, w miejscu dużego natężęnia ruchu turystycznego, ze zwolnieniem prędkości do 5km/h 

  opisuje radny.

  Maciej Wyszyński proponuje, aby miasto podjęło "twarde" rozmowy z firmami świadczącymi usługi wynajmu hulajnóg, a wdrożenie podobnych rozwiązań jak w Tel Avivie uporządkuje chaos na rynku warszawskim. 

  - Wszyscy operatorzy obecni jednocześnie w Warszawie i Tel Avivie (Lime, Hive i Bird), w Izraelu stosują się do panujących zasad, więc wdrożenie ich w Warszawie nie powinno napotkać na trudności technologiczne - kwituje radny.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 52

  • 38
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 5
   PRZYDATNY
  • 2
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 1
   WKURZONY
  • 2
   BRAK SŁÓW

  12Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~adriano 12 25 dni temu

   no nie wiem, ja to zawsze odstawiam w normalnym miejscu. Dla mnie to najwygodniejszy środek transportu, jakby zabrakło to nie wiedziałbym jak sie poruszac ;p a korzystam z blinkee city

   Edytowany: 25 dni temu

   odpowiedz oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Oniono 11 miesiąc temuocena: 50% 

   Przecież jednym słusznym poruszaniem się po Ursynówie jest stanie w porannym korku na Rosóla czy innego Bigosa co to za pomysły rower hulajnoga czy metro?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~ret 10 miesiąc temuocena: 88% 

   Sensowny pomysl. Jesli dziala skutecznie - wprowadzic pilnie.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~baszko 9 miesiąc temuocena: 92% 

   To proste rozwiązanie z TelAv należy wprowadzić też w W-wie. Bo teraz zostawić hulajnogę np. przed przejściem dla pieszych to normalka. Wystarczy uchwała Rady Miasta.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 12 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 8 miesiąc temuocena: 40% 

   Pomysł z "miejscami parkingowymi" nie zadziała, bo ludzie już się za bardzo przyzwyczaili to zostawiania tego gdzie popadnie. Do tego takie rozwiązanie poważnie popsułoby hulajnogowy biznes, więc myślę, że właścicielom tych firm będzie się bardziej opłacało "przekonanie" odpowiednich decydentów, że akurat w Warszawie tego wdrożyć się nie da. Osobiście "wychowuję" hulajnogistów czynem. Jakiś czas temu ktoś, nie wiem kto, parkował ten sprzęt w poprzek dojścia do klatki schodowej, tak, że nie dało się przejść. Po trzech czy czterech wypierniczeniach sprzętu w gęste krzaczory typ chyba w końcu pojął aluzję, bo zaczął odstawiać urządzenie w miejscu, w którym nie przeszkadza :P Programowe ograniczanie prędkości to też dobry pomysł.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 6 9 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~rodak 7 miesiąc temuocena: 94% 

   Nie rozumiesz: GPS lokalizuje hulajnogę i tak długo jak nie dotrzesz do wyznaczonego w systemie jednego z dozwolonych miejsc zwrotu - tak długo system nie pozwoli jej zdać i nalicza ci opłaty. Gwarantuję ci na 1000%, że każdy rodak szyyyyybko to sobie przyswoi, niezależnie od naszych narodowych cech charakteru :))

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Irfy 6 miesiąc temuocena: 60% 

   Nadal uważam, że w Warszawie to nie przejdzie ze względu na "psucie interesu" firmom "hulajnogowym". Niezależnie od dodatkowych opłat za nieodstawienie na miejsce obecnie największą siłą tych jeździdełek jest to, że można je wziąć "skądkolwiek" i potem wywalić "gdzie bądź", co ludzie z entuzjazmem robią. Jak będą musieli odkładać te hulajnogi na jakieś parkingi albo szukać tych parkingów po mieście, to część potencjalnych klientów zrezygnuje. Nie mówiąc o konieczności płaceniu miastu za te "place parkingowe". Realistycznie - firmom hulajnogowym bardziej się opłaci przekupić kogo trzeba, niż płacić więcej a zarabiać mniej.

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Iks 5 miesiąc temu

   To nie jego prywatna tylko wypożyczona

   Edytowany: miesiąc temu

   oceń komentarz 0 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~bobek 4 miesiąc temuocena: 29% 

   tylko kto to będzie egzekwował? Jakby chcieli to i teraz są do tego narzędzia.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 2 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pol 3 miesiąc temuocena: 91% 

   Zasadnicza sprawa. Buractwo i lenistwo pewnej części barodu wyniesione z domu

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~semiramis 2 miesiąc temuocena: 58% 

   Na tym przykładzie widać wyższość semityzmu nad antysemityzmem.

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 7 5 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~konstytucja 1 miesiąc temuocena: 94% 

   Bardzo dobry pomysł

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 15 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3309 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020