REKLAMAA1-WIMAR-AUTO---10-06----10-09-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ6 września 2019, 11:07

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Alternatywą dla samodzielnej rejestracji spółki może być zakup gotowego podmiotu. Taka decyzja powinna być jednak dobrze przemyślana i poprzedzona rzetelną analizą rynku. O czym warto pamiętać, kupując spółkę? Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzedającego? Podpowiadamy.

  Samodzielna rejestracja spółki może być procesem żmudnym i niełatwym. Zwłaszcza dla osoby, która nie ma w tej materii doświadczenia. Boleśnie przekonała się o tym pani Maria.

  Kilka tygodni temu postanowiłam przekształcić swoją działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Chciałam zarejestrować firmę przez Internet, korzystając ze wzorca umowy w trybie S24 - tłumaczy kobieta. Niestety, cały proces okazał się zdecydowanie trudniejszy, niż myślałam. Ze względu na brak jednego załącznika, sąd zwrócił mój wniosek. Aby zarejestrować podmiot, musiałam wypełnić (i opłacić) go ponownie. To jednak nie wszystko. Część załączników wraz ze specjalnym pismem musiałam dołączyć do sądu osobiście. Zanim sąd rozpatrzył wszystkie dokumenty i wpisał spółkę do KRS-u minęło aż 6 dni roboczych. Wszystko przedłużyło się więc na tyle, że zamiast rozpocząć działalność w maju, zrobiłam to dopiero miesiąc później. Choć opóźnienie nie odbiło się negatywnie na moim biznesie, wielu przedsiębiorcom mogłoby pokrzyżować plany - dodaje pan Maria.

  Gotowe spółki - alternatywa dla samodzielnej rejestracji

  Jeśli chcesz uniknąć niedogodności, towarzyszących samodzielnej rejestracji spółki, sięgnij po gotowy podmiot. Gotowe spółki to zarejestrowane podmioty, przygotowane do dalszej odsprzedaży. Posiadają umowę spółki, szerokie PKD, NIP i REGON. Większość z nich jest również płatnikami podatku VAT/VAT-UE. Kupując spółkę, możesz rozpocząć działalność właściwie z dnia na dzień. Bez konieczności żmudnej rejestracji, dostarczania kolejnych załączników i wydłużonego oczekiwania na wpis do KRS.

  Jak uniknąć problemów, kupując gotową spółkę?

  Niestety, proces kupna gotowej spółki też może stać się źródłem nieprzyjemnych niespodzianek. Co zrobić, aby zminimalizować własne ryzyko?

  Nie kupuj od przypadkowych osób

  Pierwszym krokiem, który pozwoli zminimalizować ryzyko towarzyszące zakupowi spółki, jest wybór sprzedającego. Aby uniknąć kłopotów, nie korzystaj z usług przypadkowych osób, zamieszczających ogłoszenia na portalach ogłoszeniowych czy aukcyjnych. Choć większość takich sprzedawców realizuje transakcje zgodnie z prawem, prawdopodobieństwo trafienia na oszusta jest tu stosunkowo duże.

  Zaufaj ekspertom

  Jeśli planujesz zakup gotowej spółki, znajdź firmę, wyspecjalizowaną w sprzedaży gotowych spółek. Najlepiej, gdyby posiadała co najmniej kilka lat doświadczenia, możliwą do zweryfikowania historię działalności oraz referencje zadowolonych klientów poparte ich danymi kontaktowymi (np. numerem telefonu czy adresem e-mail). Sprzedający o ugruntowanej pozycji na rynku nie może pozwolić sobie na działanie niezgodne z prawem, składanie fałszywych oświadczeń czy danych finansowych. Takie ruchy byłyby poważnym zagrożeniem dla jego renomy i w krótkim czasie „zmiotłyby” go z rynku.

  Sprawdź spółkę

  Aby uniknąć problemów związanych z zakupem spółki, warto zweryfikować sam podmiot, będący przedmiotem transakcji. Większość spółek przeznaczonych do odsprzedaży to czyste spółki (wyjątkiem są tu spółki z historią). Oznacza to, że nigdy wcześniej nie prowadziły działalności, nie mają zadłużenia względem kontrahentów, urzędu skarbowego czy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Choć nie sposób prześwietlić gotowej spółki w 100%, można (a nawet trzeba) zweryfikować pewne elementy. Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży spółki, poproś sprzedającego o przedstawienie:

  • zaświadczenia o niezaleganiu spółki w podatkach z Urzędu Skarbowego,
  • zaświadczenia o niezaleganiu spółki w opłacaniu składek ZUS,
  • rocznego sprawozdania finansowego.

  Zweryfikuj również, czy dane spółki nie figurują w rejestrach Biura Informacji Kredytowej oraz Biur Informacji Gospodarczej — Krajowego Rejestru Długów, Rejestru Dłużników ERIF i BIG InfoMonitora.

  Upewnij się, że podmiot został zarejestrowany do podatku VAT/VAT-UE. Zrobisz to na tej stronie. Pamiętaj, że spółka zgłoszona do VAT nie jest tym samym co spółka zarejestrowana do VAT. Samo zgłoszenie oznacza, że podmiot nie uzyskał jeszcze pozytywnej decyzji naczelnika Urzędu Skarbowego.

  Sprawdź właściciela spółki

  Oprócz sprawdzenia spółki upewnij się także, czy sprzedający jest jej faktycznym i pierwszym właścicielem. Czasem zdarza się bowiem, że firmy sprzedające gotowe podmioty skupują je z rynku i odsprzedają jako czyste spółki. W takim przypadku sprzedawca nie może ręczyć, że podmiot nie posiada zobowiązań. A Ty możesz wpędzić się w duże kłopoty.

  Jak sprawdzić, czy sprzedający jest pierwotnym właścicielem spółki?

  Aby tego dokonać, musisz uzyskać pełen odpis z KRS spółki. Jeśli jego zapisy nie budzą wątpliwości — możesz spać spokojnie. Jeśli dokumenty wskazują, że spółkę zarejestrował ktoś inny — koniecznie wyjaśnij tę kwestię.

  Zadbaj o bezpieczne zapisy umowy

  Na etapie zakupu spółki, sprawdzenie, czy podmiot nie jest stroną umowy (np. kredytu czy pożyczki), nie jest możliwe. Aby wyeliminować ryzyko ewentualnych zobowiązań finansowych, będących po stronie spółki, zadbaj o to, aby w umowie znalazły się następujące zapisy:

  • spółka nie była i nie jest stroną żadnej umowy;
  • spółka nie posiada zobowiązań;
  • sprzedający zobowiązuje się uregulować zobowiązania spółki powstałe przed dniem zbycia udziałów (w przypadku ich wystąpienia).

  Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

  Jeśli kupisz gotowy podmiot, Twoim obowiązkiem będzie złożenie w sądzie dodatkowych dokumentów, umożliwiających zmianę nazwy spółki, siedziby, adresu, danych członków zarządu czy wspólników. Jeśli chcesz uzyskać niezbędną pomoc, znajdź sprzedającego, który zapewnia wsparcie także po podpisaniu umowy.

  Kupując gotowe spółki ze sprawdzonego źródła, zyskujemy produkt, który pozwoli nam rozpocząć prowadzenie działalności natychmiast, bez zbędnych formalności. Doświadczona firma zapewni nam gotową spółkę bez długów, zarejestrowaną do VAT, a także zaproponuje dobrze prowadzone usługi księgowe.

  Artykuł załadowany: 0.2103 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni—01-08—-31-08-2020