REKLAMAA1-DAGRASSO--14-08----13-11-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Aby przeprowadzić jakiekolwiek czynności związane z zakupem wymarzonej działki pod budowę domu, w pierwszej kolejności należy ustalić, kto jest jej właścicielem.

  Pewność co do właściciela nieruchomości to podstawa

  Niezależnie od tego, czy chcemy nabyć nieruchomość czy tylko ją wynająć - powinniśmy mieć pewność co do tego, kto jest jej właścicielem. Prawo stoi co prawda po stronie nabywców w dobrej wierze, ale po co narażać się na nieprzyjemności związane z tym, że prawowity właściciel może chcieć odzyskać niesłusznie sprzedaną nieruchomość. Podobnie jest w przypadku najmu - lepiej zweryfikować tożsamość właściciela, żeby później nie musieć przejmować się tym, że w naszych drzwiach stanie osoba prawdziwie uprawniona do mieszkania.

  Ustalenie numeru działki ewidencyjnej

  Aby dowiedzieć się, kto na pewno jest właścicielem interesującej nas działki, należy zajrzeć do jej księgi wieczystej. Można też próbować zweryfikować tę informację w Państwowej Ewidencji Gruntów. W obu jednak przypadkach będziemy potrzebować danych ewidencyjnych działki, aby móc wskazać o którą nieruchomość konkretnie nam chodzi. Jak je uzyskać? Znając położenie nieruchomości możemy określić te dane, korzystając ze strony Geoportal.gov.pl. Wystarczy odszukać działkę na mapie i po kliknięciu na nią odczytać jej numer ewidencyjny, a dokładnie mówiąc adres administracyjny nieruchomości. Instrukcję jak to zrobić, można znaleźć na stronie https://ksiegawieczysta.net/jak-znalezc-numer-ksiegi-wieczystej-po-numerze-dzialki/.

  Posiadając ten adres możemy udać się do Państwowej Ewidencji Gruntów, aby złożyć stosowny wniosek i uzyskać wypis z rejestru gruntów. Pełną treść dokumentu, wraz z numerem księgi wieczystej gruntu mogą jednak uzyskać tylko te osoby, które wykażą interes prawny do nieruchomości. Chęć jej zakupu może się okazać niewystarczającym argumentem.

  Księgi wieczyste

  Uzyskując adres administracyjny działki (nazywany też identyfikatorem działki) czy też jej numer, możemy daną nieruchomość odnaleźć także w systemie ksiąg wieczystych. Do niedawna niektóre powiaty udostępniały numery ksiąg wieczystych działek na stronie Geoportal.gov.pl - w tej chwili, w wyniku postanowienia prezesa UODO wydanego wobec Głównego Geodety Kraju, dane te przestały być publikowane. Dotarcie do numeru księgi wieczystej na podstawie numeru działki wciąż jest dostępne za pomocą komercyjnych wyszukiwarek numerów KW.

  Artykuł załadowany: 0.2501 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020