REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-03----31-03-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Jeżeli uczestniczyłeś w wypadku, który został spowodowany przez innego kierowcę, masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie pokrywające powstałe szkody w mieniu oraz obrażenia fizyczne i psychiczne. Co robić i o czym pamiętać, żeby odszkodowanie było odpowiednio wysokie?

  Zadbaj o dowody już na miejscu kolizji!

  Towarzystwa ubezpieczeniowe wypłacają odszkodowania na podstawie dokumentacji, która dowodzi winy danego kierowcy i w połączeniu z oględzinami zniszczonego pojazdu pozwala na oszacowanie rozmiarów oraz wartości powstałych szkód. Do obowiązków poszkodowanego należy zebranie tych dowodów i przedłożenie ich firmie ubezpieczeniowej. O jaką dokumentację chodzi? Przede wszystkim o zdjęcia wypadku – powinny dokładnie przedstawiać miejsce zdarzenia, tak aby na ich podstawie dało się odtworzyć warunki, w jakich przebiegał.

  Dokumentacja fotograficzna nie musi być wykonana profesjonalnym aparatem – w zupełności wystarczy standardowy telefon z wbudowaną kamerą. W przypadku zdarzenia drogowego, które ma miejsce po zmroku, należy zadbać o odpowiednie naświetlenie zdjęć, tak aby zarejestrowane obiekty i pojazdy były dobrze widoczne. O ile sytuacja na to pozwala, nie zaszkodzi sporządzenie własnej, odręcznej notatki, która precyzyjnie opisuje przebieg zdarzenia. W razie potrzeby można bowiem następnie do niej powrócić, mając pewność, że nie przeoczyło się żadnych szczegółów. Taką samą rolę może pełnić nagranie prezentujące miejsce wypadku i zawierające komentarz, który opisuje jego przebieg.

  Znajdź świadków

  Świadkowie mogą być pomocni w celu potwierdzenia prawdziwej wersji zdarzenia. Warto spisać ich oświadczenia i uzyskać dane osobowe oraz kontaktowe, żeby w razie potrzeby powołać się na ich relacje. To szczególnie istotne w przypadku zdarzeń, w których sprawca nie przyznaje się do winy, pojawia się słowo przeciwko słowu. Jeżeli sprawa skończy się w sądzie, zeznania świadków mogą być bardzo przydatne, a nawet decydują w kontekście uzyskania wysokiego odszkodowania za wypadek samochodowy z OC sprawcy.

  Zbieraj faktury, rachunki i paragony

  O ile w przypadku szkód rozliczanych w wariancie bezgotówkowym, w ramach którego wszystkie kwestie finansowe uzgadniają pomiędzy sobą zakład ubezpieczeniowy i warsztat naprawczy, nie trzeba zbierać dowodów wydatków poniesionych z powodu wypadku, o tyle szkody osobowe i rozliczane w wariancie gotówkowym tego wymagają. Aby odszkodowanie obejmowało np. koszty holowania auta do warsztatu, wynajmu samochodu zastępczego, usług rehabilitacyjnych, dojazdów do lekarza czy zakupienia sprzętu medycznego niezbędnego do leczenia obrażeń powypadkowych, należy przedstawić towarzystwu faktury, paragony, rachunki oraz inne dokumenty potwierdzające koszty.

  Uwzględnij utracone korzyści

  Czy ze względu na obrażenia po wypadku utraciłeś możliwość zarobkowania? A może uszkodzony samochód to Twoje narzędzie pracy, którego nie możesz użytkować z powodu zdarzenia drogowego? W obu przypadkach tracisz korzyści finansowe, które byłyby możliwe do odniesienia, gdyby nie doszło do wypadku. Krótko mówiąc, jeżeli uda się udowodnić, że z uwagi na obrażenia i szkody powypadkowe nie możesz normalnie zarabiać i tracisz pieniądze, zostanie to uwzględnione w odszkodowaniu. Do uzyskania rekompensaty konieczna jest rozsądna i adekwatna wycena utraconych korzyści na podstawie odpowiednich dokumentów, jak np. zwolnienie lekarskie.

  Nie naprawiaj auta we własnym zakresie

  Pod żadnym pozorem nie wprowadzaj żadnych powypadkowych modyfikacji w swoim aucie do momentu, aż otrzymasz odszkodowanie lub odbierzesz je od mechanika. Każda zmiana, np. próba naprawy uszkodzeń we własnym zakresie, może doprowadzić do tego, że nie zostanie ona ujęta w kosztorysie i w związku z tym odszkodowanie nie będzie na tyle wysokie, jak się oczekuje.

  Nie czekaj ze zgłoszeniem szkody

  Mimo że teoretycznie poszkodowany ma na zgłoszenie szkody aż 3 lata od momentu wypadku, to w praktyce każdy dzień zwłoki może negatywnie wpłynąć na procedurę uzyskiwania odszkodowania. Warto skontaktować się z towarzystwem już dzień po zdarzeniu, ponieważ w przypadku opóźnień łatwiej podważyć wartość szkód i rzetelnie ustalić przebieg wypadku, a to stanowi furtkę do obniżenia wysokości rekompensaty.

  Skorzystaj z BLS

  W modelu BLS (bezpośrednia likwidacja szkód) szkoda jest zgłaszana nie do towarzystwa, w którym sprawca wykupił OC, lecz do własnego zakładu ubezpieczeniowego, w którym poszkodowany ma polisę. Dzięki temu kierowca nie musi się obawiać, czy wszystkie procedury zostaną przeprowadzone zgodnie z przepisami. BLS jest też zwyczajnie wygodne i skraca czas postępowania, ponieważ formalnościami zajmuje się towarzystwo ubezpieczeniowe. Należy jednak pamiętać, że z BLS można skorzystać pod kilkoma warunkami, a mianowicie:

  • w zdarzeniu brały udział tylko dwa auta,
  • nikt nie ucierpiał,
  • szkody zostały wyrządzone w mieniu, a nie na osobie,
  • wypadek miał miejsce w Polsce,
  • towarzystwo, w którym sprawca wykupił OC, również działa w modelu BLS.

  Odwołuj się od niekorzystnej wyceny

  Zanizanie wysokości przyznanego z OC sprawcy odszkodowania za wypadek jest jedną z najczęstszych praktyk, na które skarżą się poszkodowani kierowcy. Schemat działania towarzystw ubezpieczeniowych rzeczywiście często polega na proponowania niskich wycen i liczeniu na to, że kierowca się na nie zgodzi. Nie warto jednak pozostawać biernym na propozycje zbyt niskiego odszkodowania – zdecydowanie lepiej podjąć działania, które zmuszą towarzystwo do podwyższenia kwoty.
  Jeżeli widzisz, że wycena jest rażąca za niska, odwołaj się od decyzji towarzystwa. To nic nie kosztuje, a już sam fakt złożenia takiego pisma pokazuje zakładowi ubezpieczeniowemu, że jesteś gotowy do walki o należne pieniądze. W piśmie udowodnij, że zaproponowana wycena jest zbyt niska, powołując się np. na wartość rynkową danego obiektu czy elementu (np. całego auta albo części karoserii) i w razie potrzeby dołączając faktury, które potwierdzają poniesione przez Ciebie koszty w związku z wypadkiem. Jeśli mimo to towarzystwo nie przychyli się do Twoich wniosków, możesz skorzystać z usług niezależnego, powołanego przez siebie biegłego. W jaki sposób może Ci pomóc rzeczoznawca samochodowy dowiesz się tutaj: https://www.take-care.com.pl/rzeczoznawca-samochodowy.html

  Nie zgadzaj się na szkodę całkowitą

  Nadużywanie instytucji szkody całkowitej to niestety częsta praktyka towarzystw ubezpieczeniowych. Polega na tym, że zamiast wypłacać odszkodowanie orzeka się szkodę całkowitą, co powoduje, że odszkodowanie jest de facto niższe. W rezultacie za otrzymane pieniądze nie da się przywrócić auta do stanu sprzed wypadku. Tymczasem takie postępowanie jest niezgodne z przepisami i może zostać zaskarżone – oczywiście pod warunkiem, że rzeczywiście szkoda całkowita nie jest należna i uda się to udowodnić w odwołaniu.

  Sięgnij po pomoc specjalistów lub skorzystaj z dopłaty do odszkodowania

  Wnioskowanie o odpowiednio wysokie odszkodowanie za wypadek samochodowy, a następnie w razie konieczności odwoływanie się od niekorzystnych decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego to czasochłonne zadanie, które wymaga wiedzy i doświadczenia. Aby nie paść ofiarą różnego rodzaju kruczków i sztuczek prawnych stosowanych przez towarzystwa w celu zmniejszenia wysokości odszkodowania za wypadek samochodowy warto starać się o nie przy wsparciu specjalistów.

  Powierzenie sprawy fachowcom pozwala oszczędzić czas i nerwy, mając pewność, że wszystkie procedury przebiegną sprawnie, zgodnie z przepisami i z troską o interesy poszkodowanego. Do dyspozycji kierowców, którzy chcą uzyskać wysokie odszkodowanie za wypadek samochodowy – niezależnie od tego, czy chodzi o stłuczkę, kolizję, czy poważne zdarzenie drogowe – są specjaliści z biura Take Care, które oferuje dopłaty do odszkodowań i szkód powypadkowych. Pracownicy firmy w imieniu kierowcy załatwiają wszystkie formalności, kompletują dokumentację, korespondują z towarzystwem ubezpieczeniowym, w razie potrzeby składają odwołania i dopilnowują, żeby odszkodowanie było maksymalnie wysokie.

  Więcej informacji na temat odzyskiwania i dopłat do odszkodowań OC/AC znajdziesz na stronie Take Care Polska - Odszkodowania OC/AC

  Artykuł załadowany: 0.2124 sekundy
  REKLAMAA2-DESEROWNIA--20-03---19-04-2020