Zamknij

Jak walczyć z łuszczycą?

17:31, 05.07.2018 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 19:16, 05.07.2018
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Łuszczyca to choroba skóry, której przyczyny nie do końca są znane, część specjalistów uważa, że jest to choroba autoimmunologiczna. Sądzi się również, że łuszczyca występuje rodzinnie. Na szczęście nie należy ona do chorób zakaźnych. Ujawnia się zwykle pomiędzy 10. a 40. rokiem życia, jednak obecnie pojawia się coraz częściej również w późniejszym wieku.

Czynniki, które mogą spowodować pojawienie się choroby

Jest wiele takich przyczyn, a między innymi:

  • infekcje ostre bakteryjne i wirusowe oraz przewlekłe,
  • choroby przewlekłe (np. cukrzyca),
  • leki (np. niektóre antybiotyki, sterydy, leki hormonalne),
  • stres każdego rodzaju,
  • różne podrażnienia i uszkodzenia skóry (spowodowane nawet zbyt intensywnym opalaniem),
  • nadużywanie alkoholu, palenie papierosów,
  • otyłość, nadmierna higiena i niewłaściwe ubrania

Objawy łuszczycy

Pierwsze objawy choroby to pojawiające się na skórze czerwonobrunatne grudki, okrągłe i płaskie, zlokalizowane najczęściej na łokciach, kolanach, dłoniach, stopach, okolicy krzyżowej, na pośladkach lub owłosionej skórze głowy. Na powierzchni zmian pojawia się srebrzystoszara nawarstwiająca się łuska, tzw. blaszka łuszczycowa. Początkowo zmiany są małe, ale z biegiem czasu powiększają się.

Jest wiele odmian łuszczycy, np. łuszczyca owłosionej skóry głowy, wysiękowa, plackowata, brodawkująca, stawowa czy krostkowa. Często zmiany pojawiają się jednocześnie, np. łuszczyca stawów występuje zwykle razem z łuszczycą paznokci i wysiękową.

Łuszczyca - jak ją leczyć?

W początkowym etapie choroby stosuje się tylko leczenie zewnętrzne, a więc różne maści i naświetlania. W celu usunięcia łuski smaruje się skórę preparatami z kwasem salicylowym, nakłada się takie maści, jak cygnolina, dziegieć oraz pochodne witaminy D. Niekiedy dobre efekty przynosi stosowanie maści sterydowych czy leków immunosupresyjnych lub pochodnych witaminy A. W wielu przypadkach bardzo pomocna bywa fitoterapia czyli zabiegi naświetlania skóry.

Łuszczyca leczenie bez recepty

Zacząć trzeba przede wszystkim od wyeliminowania ze swojego życia stresu i negatywnych emocji, które bardzo sprzyjają zaostrzeniu objawów łuszczycy i od odpowiedniej diety.

Dieta powinna być lekkostrawna i przede wszystkim bogata w warzywa i owoce jako źródło antyoksydantów, tłuste ryby, orzechy, olej lniany (kwasy omega 3), pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki dyni, oliwę z oliwek. Jest też wiele produktów, których trzeba unikać, a są to:

  • żywność pochodzenia zwierzęcego i tłuszcze trans (np. margaryny twarde),
  • rafinowany cukier, wyroby cukiernicze,
  • żywność wysoko przetworzona,
  • słone przekąski typu paluszki czy chipsy,
  • nabiał (tłuste sery żółte i topione),
  • kawa, ostre przyprawy.

W łuszczycy poprawę przynosi bardzo często światło słoneczne, dlatego nie należy unikać słońca. Codzienne pielęgnacja takiej skóry jest również ważna, a zwłaszcza regularne stosowanie preparatów natłuszczających.

Z domowych sposobów warto wymienić choćby kąpiele w roztworze z mąki owsianej, stosowanie na chorą skórę maseczek z rumianku i awokado czy smarowanie roztworem z octu jabłkowego. Ulgę przyniesie również żel z aloesu, olej z arniki czy gorąca oliwa z oliwek.

Źródło - https://www.febumed.com.pl/Luszczyca-a-leczenie-bez-recepty-metody-i-porady-specjalistow-blog-pol-1520249377.html

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%