Zamknij

Jak wybrać choinkę? Podlewać ją czy nie? Profesor SGGW radzi!

12:49, 20.12.2023 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:53, 20.12.2023
Skomentuj SK SK

Pachnąca zimowym lasem choinka wpisała się na stałe w krajobraz Bożego Narodzenia. Jest nieodzownym elementem wystroju niemal każdego świątecznego domu. Jak kupić właściwe drzewko i zadbać o nie, by wytrzymało nawet kilka tygodni?

Aby bożonarodzeniowa choinka była przez kilka tygodni ozdobą naszego domu, musimy wybrać zdrowe, okazałe drzewko. Warto zwrócić uwagę na igły rośliny - mają być intensywnie zielone i gęste.

- Możemy również zrobić mały test – radzi prof. dr hab. Bogdan Brzeziecki z Katedry Hodowli Lasu SGGW. - Wstrząśnijmy choinką przed zakupem i sprawdźmy, czy posypią się igły – jeżeli tak, znajdźmy inne drzewko.

Podlewać i nawozić?

Zanim wniesiemy choinkę do domu, postawmy ją na jakiś czas w chłodnym pomieszczeniu, np. w garażu czy piwnicy. Jeżeli nie mamy możliwości przechowania kupionej choinki w takim miejscu – zaplanujmy zakup na parę dni przed Wigilią.

Powinniśmy zadbać o odpowiednie nawodnienie choinki - niezależnie czy jest to choinka cięta, czy z korzeniami.

- Musimy ją podlewać – dodaje Bogdan Brzeziecki z SGGW. - Przy temperaturach w domu nawadnianie jest kluczowe. Do wody można również dodać odpowiedni nawóz, dzięki czemu drzewko będzie dłużej wyglądało świeżo i zdrowo.

Jeśli zdecydujemy się na postawienie drzewka w stojaku wypełnionym wodą, przed wstawieniem dobrze jest skrócić jego pień o ok. 3 cm i umieścić roślinę w pojemniku z ciepłą kranówką. Dzięki temu lepiej się nawodni. Drzewko nie powinno stać w pobliżu kaloryfera czy kominka. Maksymalna temperatura w pokoju - najkorzystniejsza dla choinki to 20 stopni Celsjusza.

Na kondycję drzewka wpływają również wybrane przez nas ozdoby. - Ilość i ciężar bombek powinien być dostosowany do wielkości drzewka oraz grubości gałęzi - radzi Bogdan Brzeziecki. - Warto stosować oświetlenie typu LED, ponieważ wytwarza ono mniej ciepła niż standardowe lampki choinkowe.

Choinka nie lubi być... dotykana!

Jeśli mamy zwierzęta, warto czubek choinki podwiązać nitką do karnisza, co nie tylko poprawi jej wygląd, ale również wpłynie na stabilność drzewka.

A co z choinkami w donicach? - Jeśli chcemy ją później posadzić w ogrodzie, powinniśmy zastanowić się, czy mamy odpowiednio dużo miejsca – mówi Bogdan Brzeziecki. - Świerk to duże drzewo, potrzebuje nawet dwudziestu metrów. Taka roślina lubi dużo wilgoci, musimy wybrać odpowiednią ziemię. Jeżeli podejmiemy taką decyzję – drzewko w domu powinno stać jak najkrócej.

Po 10-12 dniach takie drzewko wystawia się na zewnątrz, zabezpieczając odpowiednio bryłę korzeniową przed przemarznięciem (np. agrowłókniną, styropianem czy folią bąbelkową). Drzewko z dobrze osłoniętymi korzeniami może tak stać do wiosny. Jeżeli jeszcze przed wystawieniem na końcach gałązek pojawią się pączki, nie możemy jej wynieść na powietrze, ponieważ przemarznie. W takim przypadku należy przechować drzewko w chłodnym pomieszczeniu przez 2-4 tygodnie.

Tak zahartowaną roślinę możemy wynieść do ogrodu - jeśli ciągle pojawiają się zielone przyrosty, z wystawieniem choinki należy poczekać aż do wiosny.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%