Zamknij

Jak wybrać dobrego psychologa?

12:10, 24.08.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 12:15, 24.08.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Dobry psycholog jest w stanie rozwinąć umiejętności i pewność siebie w radzeniu sobie z zaburzeniami psychicznymi. Znalezienie odpowiedniego terapeuty jest więc ważnym krokiem podczas leczenia, jednak jego wybór może być wyzwaniem. Na rynku istnieje wielu specjalistów oferujących swoje usługi, dlatego tym bardziej ważne jest, by zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, które pomogą znaleźć najbardziej właściwą osobę do tej roli. Jak wybrać dobrego psychologa?

Zastanów się, z kim najlepiej się komunikujesz

Na samym początku warto pomyśleć nad czynnikami, które sprawiają, że czujesz się w towarzystwie konkretnych osób bardziej komfortowo. Czy bardziej swobodnie czujesz się z mężczyzną czy kobietą? Czy wolisz pracować z kimś starszym, młodszym a może w twoim wieku? To do Ciebie należy zastanowienie się nad typem osoby, przed którą najchętniej się otworzysz, Oczywiście, nie musisz wiedzieć z kim chcesz rozmawiać i to też jest w porządku. Możesz też przeczytać informacje o terapeutach, których masz do wyboru. Często dzielą się oni podstawowymi faktami w swoich biografiach, więc na tej podstawie można znaleźć kogoś, z kim można się utożsamić przed zaplanowaniem pierwszej wizyty. 

Sprawdź referencje i opinie o psychologu

Terapeuci przy swoich nazwiskach używają wielu skrótów, dlatego zrozumienie ich może być pomocne podczas wyboru specjalisty. Nie ignoruj inicjałów, sprawdź ich znaczenie w Internecie, by mieć pewność co do licencji psychologa. Jest to szczególnie ważne, jeśli szukasz psychologa, a nie coacha, który do prowadzenia terapii nie musi posiadać określonego stopnia naukowego. Jeszcze bardziej istotne jest sprawdzenie doświadczenia psychologa, by zrozumieć, jak duże kwalifikacje posiada konkretny terapeuta w leczeniu osób z problemami podobnymi do Twoich. To może dać szerszy obraz na to, w jaki sposób działa ta osoba i jakie rodzaje czy metody leczenia oferuje.

Skorzystaj z poleceń zaufanych osób

Rekomendacje od bliskich osób to świetny sposób na znalezienie terapeuty. Jeśli czujesz się komfortowo zapytaj rodzinę lub znajomych, czy mogą polecić swojego specjalistę. Warto jednak wspomnieć, że współpraca tego samego terapeuty z bliską osobą wcale nie musi oznaczać, że jest on najlepszym rozwiązaniem. Wybór odpowiedniego psychologa nadal będzie zależeć od osobistych potrzeb i celów terapii, dlatego w tej kwestii dobrze jest przede wszystkim kierować się własnym dobrem. 

Czego spodziewać się podczas pierwszej wizyty?

Gdy wybierzesz już psychologa i zdecydujesz się na spotkanie, w głowie mogą pojawić się stresujące myśli, dlatego dobrze przygotować się na pierwszą wizytę, by zminimalizować nerwy. Podczas pierwszej sesji psycholog prawdopodobnie wyjaśni, jak działa terapia i przejdzie do zbierania informacji na temat problemów lub objawów, których doświadczasz oraz celów leczenia. Terapeuta może zadawać pytania dotyczące dzieciństwa, historii leczenia czy też rodziny, by uzyskać ogólny obraz pacjenta. Taki wywiad pomoże podczas wspólnego wypracowywania planu działania na dalsze działania i kolejne wizyty. 

Co zrobić, gdy psycholog nie jest dobrym partnerem?

Niezależnie od tego, czy podczas pierwszej wizyty zdasz sobie sprawę, że wybrany psycholog do Ciebie nie pasuje lub poczujesz, że nie jesteś wspierany w procesie terapii, zawsze możesz zmienić specjalistę. Nie czuj się źle z tego powodu, czasem pewne osobowości po prostu się ze sobą nie łączą i jest to normalne. Ważne, by pracować z kimś, z kim czujesz się komfortowo - w końcu o to chodzi, by w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje leczenie psychologiczne. 

Dobry psycholog to taki, który w pełni odpowiada Twoim potrzebom i chociaż proces szukania właściwego specjalisty może wydawać się zniechęcający, jest zdecydowanie wart wysiłku. Udogodnieniem w poszukiwaniach może być dobry psychoterapeuta z opcją terapii przez internet - https://avigon.pl/specjalizacja/psychoterapeuta .

Avigon to portal z terapią online, gdzie dostępnych jest szereg doświadczonych specjalistów wraz ze wszystkimi informacjami, których pacjenci potrzebują, by wybrać własnego psychologa. I na koniec przypomnimy - znalezienie odpowiedniego specjalisty jest sprawą osobistą i to od właśnie tego wyboru zależy powodzenie terapii.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%