Zamknij

Jak wybrać nieruchomość pod inwestycję?

15:27, 08.09.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 15:29, 08.09.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Niskie stopy procentowe sprawiły, że inwestorzy szukają alternatywnych form lokowania oszczędności – rozwiązania proponowane przez banki, takie jak lokaty czy konta oszczędnościowe, nie są już tak atrakcyjne jak kiedyś. Coraz bardziej popularne staje się inwestowanie w rynek nieruchomości. Na taki ruch decydują się także osoby, które muszą wspomóc zakup kredytem hipotecznym. W takim wypadku niskie stopy procentowe są sprzymierzeńcami, ponieważ dzięki nim rata kredytu jest niższa. Jak wybrać idealną nieruchomość pod inwestycję? Podpowiadamy!

Obranie strategii

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaki sposób zarabiania na mieszkaniu będzie nam najbardziej odpowiadał. Czy decydujemy się na wynajem krótko, a może długoterminowy? A może chcemy kupić mieszkanie w Pruszkowie (sprawdź oferty: https://gethome.pl/mieszkania/na-sprzedaz/pruszkow/), wyremontować je, w późniejszej kolejności sprzedać je z zyskiem? W każdym z tych przypadków idealny lokal inwestycyjny może wyglądać inaczej.

Wynajem długoterminowy

Osoby decydujące się na zarabianie na wynajmie długoterminowym najczęściej stawiają na niewielkie mieszkania w dużych miastach, kierując swoją ofertę do studentów lub młodych pracujących. Lokalizacja ma w tym wypadku znaczenie kluczowe – łatwiej będzie wynająć mieszkanie znajdujące się w pobliżu kampusu uczelni lub biurowego zagłębia, niż to na peryferiach miasta. Będziemy też mogli pobierać większą opłatę za wynajem.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że im mniejsze mieszkanie, tym wyższa stopa zwrotu z inwestycji – stąd też nie brak u deweloperów ofert tzw. apartamentów inwestycyjnych. Są to lokale, które w świetle prawa nie mogą być nazywane mieszkaniami (nie posiadają wymaganych 25 mkw. powierzchni), jednak z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarobkowo. Za taki lokal zapłacimy większą stawkę VAT (23%), ale z powodzeniem można się ubiegać o jego zwrot.

Czy kupowanie dużych mieszkań jako przeznaczonych na wynajem długoterminowy jest nieopłacalne? Możemy z nich uzyskać wyższą stopę zwrotu niż z kawalerek, jeśli będziemy wynajmować każdy z pokoi osobno. W takim wypadku musimy się jednak liczyć z większą rotacją wynajmujących – znalezienie jednego stałego najemcy zawsze będzie łatwiejsze niż znalezienie trzech lub czterech osób.

Wynajem krótkoterminowy

W przypadku, gdy decydujemy się na wynajem krótkoterminowy, także lokalizacja będzie miała kluczowe znaczenie, lecz dobierać będziemy ją pod innym kątem niż dla mieszkań przeznaczonych na wynajem długoterminowy. Tu sprawdzą się miejscowości atrakcyjne turystycznie, położone nad morzem, w górach czy też na Mazurach.

W dużych miastach swoją ofertę skierować możemy do osób podróżujących służbowo lub studiujących zaocznie. Ten sposób wynajmowania wiąże się z większym nakładem pracy z naszej strony – jeśli nie zdecydujemy się na powierzenie opieki nad gośćmi wyspecjalizowanej firmie, może się okazać, że obsługa apartamentu stanie się dla nas pracą na pełen etat. Będzie to trudne, zwłaszcza jeśli mieszkamy w innej miejscowości. Warto też postawić na dobry standard mieszkania, bowiem konkurencja w atrakcyjnych lokalizacjach jest dość duża.

Nowa strategia - flipy

Inwestowanie w tzw. flipy, czyli nieruchomości, które kupujemy okazyjnie, by je później z zyskiem sprzedać, wymaga dużej znajomości rynku, aktualnych cen ofertowych w danym mieście, jego topografii oraz szybkości w podejmowaniu trafnych decyzji. Najczęściej stawia się na mieszkania do remontu lub z nieuregulowaną sytuacją prawną, nierzadko wyszukując je niestandardowo: na licytacjach komorniczych lub podczas przetargów w spółkach Skarbu Państwa czy spółdzielniach.

Kluczowe czynniki, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę to oczywiście lokalizacja, cena oraz potencjał nieruchomości. Niedoświadczony inwestor łatwo może nie doszacować kosztów remontu lub nie wziąć pod uwagę aktualnych zmian na rynku, warto więc przynajmniej na początku pomyśleć o wsparciu agenta nieruchomości.

Jak widzimy, wybór mieszkania zależy przede wszystkim od obranej przez nas strategii inwestycyjnej. Przede wszystkim na nieruchomości musimy patrzeć okiem inwestora, nie przez pryzmat własnych emocji i doświadczeń. Chłodna kalkulacja kosztów, prognoza długoterminowych trendów sprawdzi się lepiej niż działanie na gorąco.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%