REKLAMAA1 MKS VIR 03.01.2022 - 02.04.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 grudnia 2021, 11:00

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Szukasz okapu kuchennego? Nie wiesz, który model będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem? Jak wybrać odpowiedni okap kuchenny? Na co należy zwracać uwagę, kupując okap? Odpowiadamy w niniejszym wpisie – zapraszamy!

  Okap kuchenny jest niezbędnym elementem wyposażenia kuchni. Nawet jeśli gotujemy stosunkowo mało, powinniśmy wyposażyć swoją kuchnię w urządzenie tego rodzaju. Dlaczego? Po co nam właściwie okap kuchenny?

  Dlaczego warto kupić okap kuchenny?

  Każdy okap kuchenny jest urządzeniem wyłapującym drobinki tłuszczu oraz innych substancji, które unoszą się w powietrzu. Dobry okap skutecznie neutralizuje zapach i pochłania opary, które powstają podczas gotowania. To dzięki nim ściany w kuchni, meble czy firanki nie brudzą się tak szybko. A woń gotowanego jedzenia nie unosi się stale w całym mieszkaniu lub domu. Jak działają urządzenia tego rodzaju? Są dwie opcje – albo usuwając powietrze na zewnątrz (tak zwane wyciągi), albo je filtrując. Ten ostatni sposób wykorzystują głównie pochłaniacze.

  Które rozwiązanie zatem wybrać? Wszystko zależy od instalacji wentylacyjnej, jaką mamy w domu. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, sprawdź, jakie rodzaje okapów można znaleźć na rynku. Do najpopularniejszych aktualnie zalicza się okapy podszafkowe – należące do kategorii okapów teleskopowych oraz urządzenia do zabudowy. Czym się różnią? Jak działają? Odpowiadamy w dalszej części niniejszego tekstu.

  Okapy kuchenne – rodzaje

  W małych kuchniach sprawdzi się głównie okap do zabudowy oraz wspomniane podszafkowe. Te pierwszy wyróżnia się tym, że jest w miarę cichy i zajmuje niewiele miejsca. Okapy do zabudowy umieszcza się w szafce, która wisi nad kuchenką lub płytą indukcyjną. Na rynku aktualnie można znaleźć urządzenia przeznaczone do szafek o szerokości 60, 80, 90 i 100 cm. Są oczywiście dostępne rozwiązania do większych szafek. Większość okapów do zabudowy pełni funkcję jednocześnie wyciągu i pochłaniacza. Dzięki temu świetnie sprawdzą się zarówno do zabudowy blokowej, jak i wolno stojącej. To Ty wybierasz, czy okap będzie podłączony do komina, czy wyposażysz go we filtry przeciwtłuszczowe, których zadaniem jest oczyszczanie powietrza.

  Równie popularne okapy podszafkowe natomiast mają funkcję pochłaniania. I chociaż nie montuje się ich w szafce, to ze względu na swój niewielki rozmiar, po zamontowaniu stają się mało widoczne. Ich zaletą jest to, że możemy zamontować je właściwie wszędzie. Ważne, by wybrać odpowiedni rozmiar, by zmieścił się między innymi szafkami. Na rynku można znaleźć również okapy sufitowe, które w niewielkich pomieszczeniach stanowią świetną alternatywę dla okapów

  wyspowych. Nowością na rynku są natomiast okapy kuchenne blatowe, który można zamontować zarówno w blacie kuchennym, jak i nad nim. Aktualnie urządzenia tego rodzaju zajmują najmniej miejsca ze wszystkich wyżej wspomnianych rozwiązań. Mimo tego są niezwykle wydajne.

  Oczywiście w dalszym ciągu używa się okapów kuchennych kominowych. To przyścienne urządzenia, które wiszą samodzielnie. Na rynku możesz znaleźć między innymi modele kominowe narożne oraz skośne. Ich zaletą jest również to, że pracują w obu wspomnianych trybach – wyciągu i pochłaniacza.

  Okapy teleskopowe – jakie filtry?

  Zadaniem filtrów do okapów kuchennych jest zatrzymywanie zanieczyszczeń. Aktualnie na rynku można znaleźć kilka rodzajów filtrów. Wyróżnia się między innymi filtry metalowe, które skutecznie zatrzymują unoszące się w powietrzu cząsteczki tłuszczu. Do ich zalet zalicza się to, że nie wymagają wymiany, ponieważ można je myć ciepłą wodą. Czynność tę powinno wykonywać się raz na kilka miesięcy.

  W okapach kuchennych, których nie możemy podłączyć do szybu wentylacyjnego, poleca się stosować filtry węglowe. To rozwiązania, które skutecznie filtrują powietrze i pochłaniają wszelkie nieprzyjemne zapachy. Następnie okap z filtrem węglowym zwraca precyzyjnie oczyszczone powietrze do pomieszczenia. Filtry węglowe mają aktywny węgiel, który efektywnie absorbuje substancje szkodliwe.

  Dla okapów podszafkowych natomiast najczęściej poleca się filtr fizelinowy. Jego jedyną właściwie wadą jest to, że filtr ten trzeba co kilka miesięcy wymieniać. Jest to rozwiązanie wydajne, które skutecznie zatrzymuje między innymi cząsteczki tłuszczu. Dobry pochłaniacz kuchenny to zakup, z którego będzie można korzystać przez wiele lat niezależnie od tego, czy będzie to okap podszafkowy, czy inne rodzaje okapów kuchennych. Warto więc wybrać do twojej kuchni coś naprawdę porządnego.

  Artykuł załadowany: 0.3613 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.11.2021 - 31.01.2022