REKLAMAA1-PizzaSANGIOVANNI-01-05----31-05-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ15 października 2018, 10:47 komentarzy 3

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Rolety zewnętrzne i wewnętrzne pozwalają nam regulować ilość światła wpadającego do wnętrza naszego domu, chronią je przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i pełnią również funkcję dekoracyjną. W celu zachowania estetycznego wyglądu osłon oraz zapewnienia bezawaryjnego działania zakupionych rolet, powinniśmy pamiętać o ich regularnym czyszczeniu.

  Jak przygotować się do czyszczenia rolet?

  Przed sięgnięciem po wiaderko z wodą lub silne detergenty, warto zapoznać się z instrukcją   producenta. Większości materiałów lepiej nie moczyć dużą ilością wody, bywa też, że do ich oczyszczania należy użyć specjalnych środków. W wielu przypadkach, by odświeżyć osłonę wystarczy zwykła sucha szmatka, ewentualnie odkurzacz z dopasowaną końcówką.

  Rolety okienne wykonywane są z różnorakich tworzyw i to właśnie od rodzaju zastosowanego materiału będzie zależało, w jaki sposób będzie wyglądało ich czyszczenie. Ważny jest również poziom zabrudzenia oraz rodzaj osłony, jaką  wybraliśmy do mieszkania. Należy pamiętać, by podczas czyszczenia nie skupiać się wyłącznie na materiale rolety, ale zadbać także o jej skrzynkę oraz sznurkach i prowadnicach. Dodatkowo w dbaniu o dobry wygląd osłon niezwykle istotna jest częstotliwość czyszczenia. Odkładający się długo kurz będzie o wiele trudniej usunąć, a dodatkowo nawarstwianie się brudu może doprowadzić do zmiany barwy tkaniny oraz awarii mechanizmów rolety.

  Jak czyścić rolety zewnętrzne?

  Częste oddziaływanie warunków atmosferycznych na powierzchnie rolet zewnętrznych sprawia, że brudzą się one o wiele szybciej niż osłony używane wewnątrz domu. Pył z ulicy, opady deszczu oraz śniegu, ewentualnie pyłki drzew osiadające na płaszczu rolety i sprawiają, że nie prezentuje się ona dobrze. Chcąc zachować estetyczny wygląd rolety oraz uchronić się przed przebarwieniami pancerza lub potencjalnymi awariami, powinniśmy przynajmniej dwa lub trzy razy do roku zająć się oczyszczeniem rolet.

  Producenci rolet zewnętrznych powinni dołączać do produktu instrukcję, wyjaśniająca, w jaki sposób najlepiej je czyścić i konserwować. Przykładowo instrukcja firmy DAKO sugeruje, że podczas pielęgnacji wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, chroniących przed uszkodzeniem rolety lub zarysowaniem powierzchni – zwraca także uwagę na bezpieczeństwo.

  Przed przystąpieniem do czyszczenia części leżących w pobliżu połączeń elektrycznych, nie zapomnijmy odłączyć osłony od prądu. Proces czyszczenia powinien odbywać się przy sprzyjającej temu pogodzie. Temperatura powietrza nie powinna być niższa niż 10 stopni, a jednocześnie nie wyższa niż 25 stopni Celsjusza. Niezwykle istotne jest pamiętanie, by wraz z płaszczem rolety wyczyścić również wnętrze prowadnic, co pozwoli na dalsze bezproblemowe funkcjonowanie mechanizmu. W celu usunięcia zabrudzeń najlepiej użyć letniej wody oraz środków do mycia o naturalnym odczynie. Jeżeli mamy do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami, możemy użyć specjalnych środków, jednak unikajmy tych zawierających aromatyzowane węglowodory benzynowe, substancje żrące, alkohole, aromaty, ketony, estry lub chlorowane materiały węglowodorów. Do wytarcia płaszcza rolety najlepiej użyć delikatnej ściereczki lub gąbki, zamiast szczotek oraz szorstkich myjek. Po zakończeniu ścierania roleta powinna pozostać opuszczona aż do całkowitego wyschnięcia.

  W jaki sposób czyścić rolety materiałowe?

  Zanim sięgniemy po wilgotną gąbkę lub szmatkę, w pierwszej kolejności powinniśmy usunąć warstwę kurzu, jaka pojawiła się na powierzchni materiału. Możemy to zrobić za pomocą suchej ściereczki, rolki lub miotełki do kurzu. Dobrze sprawdzi się również odkurzacz ustawiony na mniejszą moc, wyposażony w specjalną końcówkę. Wcześniejsze usunięcie pyłków sprawi, że po rozpoczęciu ścierania brudu na mokro nie powstaną smugi (ewentualnie zostanie ograniczona ich liczba), które należy później doczyścić.

  W przypadku większych zabrudzeń takich jak ślady obecności owadów, nawarstwiony kurz lub inne drobne plamki, warto sięgnąć po lekko wilgotną szmatkę lub gąbkę. Delikatne przecieranie powinno usunąć brud i nie spowodować odbarwień lub odkształceń. Roletom nie służy mocne namaczanie i najlepiej unikać go, jeżeli chcemy, by wciąż wyglądały jak nowe. W momencie, kiedy decydujemy się na użycie specjalnych środków chemicznych, warto wcześniej sprawdzić jaki skutek wywoła zetknięcie się płynu z materiałem. W tym celu najlepiej dokonać małej próby na mało widocznej części rolety, by upewnić się, że nie powstaną przebarwienia lub inne uszkodzenie tworzywa osłony.

  Większość rolet posiada powierzchnię zabezpieczoną za pomocą specjalnej warstwy ochronnej –  gumy lub apertury. Rozwiązanie to ma na celu lepszą ochronę przed zabrudzeniami, wilgocią oraz płowieniem osłony pod wpływem działania słońca. Poza niewątpliwymi korzyściami, takimi jak uczynienie rolety bardziej trwałą i odporną, warstwa ta powoduje, że pranie w pralce lub pranie ręczne powierzchni materiału jest wysoce niewskazane. Jeśli w wyniku nieodpowiedniego czyszczenia dojdzie do deformacji materiału, zdecydowanie nie wolno sięgać po żelazko w celu poprawy wyglądu osłony. Działanie to grozi uszkodzeniem nie tylko tkaniny, ale również samego sprzętu służącego do prasowania. Jeżeli przypadkowo nadmiernie zmoczmy materiał rolety, powinniśmy ją pozostawić rozwiniętą i rozprostowaną by nie utraciła swojego kształtu.

  Skuteczne czyszczenie mechanizmu rolety

  Kompleksowe czyszczenie osłon oznacza dokładne usunięcie zabrudzeń zarówno z materiału osłony, ale też elementów odpowiedzialnych za zwijanie oraz opuszczanie rolety. Konserwacja oraz mycie prowadnic, sznurków oraz innych elementów konstrukcyjnych sprawia, że dłużej możemy cieszyć się bezawaryjnością i estetycznym wyglądem rolety. Elementy plastikowe, takie jak skrzynka rolety, najlepiej czyścić na sucho, za pomocą szmatek o delikatnej, niechropowatej powierzchni. Przecieranie na mokro może powodować powstanie smug, a stosowanie żrących proszków – przebarwienia oraz drobne rysy. W przypadku, gdy sznureczki rolety uległy mocniejszemu zabrudzeniu, możemy delikatnie je wyprać za pomocą wilgotnej szmatki, którą powinniśmy intensywnie przesuwać wzdłuż linki.

  Chcąc mieć pewność, że nasze rolety zarówno zewnętrzne jaki wewnętrzne zachowają swój atrakcyjny wygląd przed długie lata, powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu. W celu zastosowania najlepszych rozwiązań oraz uniknięcia podstawowych błędów, skorzystajmy z instrukcji producenta, która zwykle jest załączana do każdej zakupionej osłony.

  3Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Artykuł załadowany: 0.4896 sekundy
  REKLAMAA2-DAGRASSO----13-05----13-06-2020