Zamknij

Jak wygląda dezynfekcja po zgonie — krok po kroku

14:10, 16.11.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 14:13, 16.11.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Śmierć w domu? Konieczność odkażania pomieszczeń po wystąpieniu w nich zgonu jest sprawą, która powinna być szeroko dostępna. Dezynfekcja po zgonie Warszawa jest usługą odkażania, którą świadczą profesjonalne firmy w ramach usług sprzątania po zmarłych. Zachowanie zasad bezpieczeństwa BHP, a także przepisów obowiązującego w naszym kraju prawa to obowiązek każdego podmiotu. Na czym tak właściwie polega ten zabieg dezynfekcji mieszkania po zgonie? Czy jest bezpieczny? 

Czym dokładnie jest dezynfekcja po zgonie?

Sprzątanie po zmarłych jest jedną z trudniejszych realizacji, jakie wykonują specjalistyczne firmy sprzątające. Branża funeralna niesie za sobą warunki pracy, które są bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia osób, które wykonują tę specyficzną pracę. Osoby, które zamawiają dezynfekcję po zgonach, nie chcą narażać siebie, rodziny, czy pracowników, czy klientów na działanie toksycznych substancji wydobywających się z ze zwłok tj. trupa. Dezynfekcja mieszkania po zmarłym polega więc na usuwaniu chorobotwórczych drobnoustrojów z danego pomieszczenia i wszystkich powierzchni się w nim znajdujących. Istnieje odkażanie chemiczne oraz dwie metody mechaniczne. Zaliczamy do nich ozonowanie po zgonach oraz zamgławianie suchą mgłą. 

Dezynfekcja mieszkań po zgonach w Warszawie — jakie są etapy pracy?

Jeśli chcemy, by likwidowanie szkodliwych mikroorganizmów było wykonane skutecznie, najlepiej tę sprawę zlecić profesjonalistom. Mają oni swoje sprawdzone sposoby na sprzątanie po zmarłych wraz z odkażaniem mieszkań. Tylko zachowanie określonych zasad sprawi, że będziemy mogli bezpiecznie wrócić do dezynfekowanego pomieszczenia. Jak powinno się wykonywać odkażanie po zgonie w domu?

sprzątanie po zgonach warszawa

Etap 1 - ocena sytuacji, samodzielnie czy z pomocą specjalisty?

Sytuacje związane ze śmiercią są dla nas szokiem i nie wiemy co robić. W przypadku, gdzie dojdzie do zaawansowanego rozkładu zwłok, czy też do zgonu poprzez samobójstwo, mamy do czynienia z różnego rodzaju zagrożeniami i zanieczyszczeniami. Ślady krwi, cząstki tkanek ludzkich, płyny ustrojowe rozlane na kanapie lub czerwie, to tylko kilka z nich. Pamiętać trzeba, że pod żadnym pozorem nie można np. otwierać okien, gdy pod wpływem gnicia zwłok dojdzie do przedostania się do mieszkania much plujek. Powodem tego jest fakt, iż zapach trupa wabi inne osobniki tego gatunku, oddalone nawet 20 km od mieszkania, gdzie doszło do zgonu. Pierwsze co powinniśmy zrobić po zabraniu przez zakład pogrzebowy ciała zmarłego, jest telefon do specjalistycznej firmy sprzątającej. Przedsiębiorstwo Kastelnik uruchomiło nawet w tym celu infolinię interwencyjną. Sprzątanie po zmarłych w Warszawie w tej firmie realizowane jest od 2013 r. Wszystkie sprawy odnośnie do dezynfekcji na terenie Mazowsza załatwiane są niemal od ręki. Konsultant już w trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej przedstawienia szczegóły realizacji i wyjaśnia możliwe zagrożenia toksykologiczne. 

Etap 2 - wycena czyszczenia po zmarłej osobie 

Podczas pierwszego kontaktu telefonicznego nie tylko przekazywane są niezbędne informacje na temat zlecenia, a także wyceniana jest sama dezynfekcja po zgonach w Warszawie, często wraz z utylizacją wyposażenia mieszkania. Jeśli zachodzi taka potrzeba, technicy z ekipy Kastelnik — firmy sprzątającej po zmarłych, przyjeżdżają bezpłatnie na miejsce zdarzenia i przeprowadzają wizję lokalną. Tak właściwie, to od jej wyniku, zależna jest cena dezynfekcji. Oczywiście ostateczne koszty zależą od tego, jakie konkretnie prace zostaną wykonane i jaki obszar jest niezbędny do odkażenia. Dezynfekcja po zmarłych to minimalny koszt zaczynający się od 700 zł.  Warto sięgnąć po telefon i zamówić specjalistyczne czyszczenie, którego harmonogram, będzie dopasowany do Twoich potrzeb. W tej branży klient musi być zadowolony z wyniku przeprowadzonych prac. 

Etap 3 - wstępna dezynfekcja i oczyszczanie skażonych powierzchni 

Każde zlecenie zaczynać powinno się od wstępnej dezynfekcji mieszkania, tak aby móc przystąpić do dalszych kroków eliminujących skutki rozkładu zwłok. Wykonuje się ją za pomocą atestowanych środków biobójczych lub za pomocą ozonowania pomieszczeń. Skuteczna chemia stosowana podczas sprzątania po zmarłych zawiera w składzie takie składniki jak chlor czy fenol. Po wykonaniu wstępnej dezynfekcji wynoszone są skażone meble i inne wyposażenie mieszkania zmarłego. Gdy doszło do zaawansowanego gnicia zwłok, będziemy mierzyć się także z nieprzyjemnym słodkawym zapachem śmierci. Wówczas konieczne jest zerwanie tapet, czy kucie tynków ze ścian, bo inaczej się nie pozbędziemy się śmierdzącego problemu. Następnie ekipa sprzątająca przechodzi do dogłębnego czyszczenia po zmarłym ścian, sufitów oraz wyposażenia, które pozostaje w lokalu.  

Etap 4 - ozonowanie po zgonach na zakończenie prac sprzątających 

Zabiegiem, który jest jednym z najskuteczniejszych form odkażania, jest ozonowanie mieszkania po zgonie za pomocą przemysłowych generatorów ozonu. Mają one moc od 40 g./h do 240 g./h. Metoda ta jest nie tylko dezynfekcją, ale i także dezodoryzacją. Oznacza to, że usuwa skutecznie smród, a nie tylko maskuje go powierzchownie. Ozonowanie po zgonach jest bezpieczne, ponieważ niedługo po nim możemy powrócić do odkażanego pomieszczenia. Ponadto nie generuje ono odpadów wtórnych. Stąd stała i niegasnąca popularność tej metody dezynfekcji w branży funeralnej. 

Czy po dezynfekcji można bezpiecznie przebywać w pomieszczeniu, w którym doszło do zgonu?

Zgon w domu to zawsze trauma dla rodziny. Oczywiście, że po realizacji tj. dezynfekcja po zgonach w woj. mazowieckim można bezpiecznie wrócić do pomieszczenia, w którym doszło do zgonu. Chorobotwórcze drobnoustroje i groźne patogeny zostają usunięte, a w powietrzu nie unosi się już jad trupi. Z ciała człowieka po jego śmierci wydobywa się ponad trzydzieści trujących związków chemicznych w tym kadaweryna — produkt metabolizmu białek bakterii. Jest więc z czym walczyć. Jeśli zabieg dezynfekcji ozonem wykonamy poprawnie, praktycznie od razu po 12 godzinach można zacząć ponownie korzystać z mieszkania. Jeśli chodzi o samo ozonowanie po zmarłym, tu obowiązuje prosta zasada dezynfekcji. Gdy zabieg trwał 120 minut, to tyle samo czasu musimy odczekać do rozpadu ozonu. Bezpieczne jego stężenie dla człowieka to  0,1 ppm, warto więc za pomocą specjalnego detektora sprawdzić stężenie ozonu w powietrzu. Nie warto ryzykować zdrowiem, tu  warto zaufać profesjonalistom. Niezależnie od Twoich potrzeb, dobry fachowiec zapewni Ci ochronę i zaoferuje kompleksową obsługę. 

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%