REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Pandemia koronawirusa zmieniła świat. Dziś wiele osób, które do tej pory miały stabilną sytuację finansową, zaczyna mierzyć się z poważnymi problemami. Inne, już wcześniej walczące z długami, obawiają się o przyszłość. I rzeczywiście: trudno przewidzieć, co stanie się za miesiąc czy pół roku. Dlatego warto już teraz zabezpieczyć swój budżet. Co zrobić, aby powstała poduszka finansowa? Sprawdź!

  Na początek najważniejsze: choć w tzw. tarczy antykryzysowej, a więc pakiecie specustaw przygotowanych z uwagi na pandemię, znalazły się różne rozwiązania wspierające obywateli, nie ma wśród nich mowy o umorzeniu długów. Dlatego, jeśli ciążą na Tobie nieuregulowane zobowiązania, nic się nie zmieniło.

  Nie oznacza to jednak, że nie możesz szukać pomocy w sytuacji kryzysowej. Wszystko zależy od tego, kto obsługuje Twój dług. Przykładowo w bankach, w niektórych przypadkach, możesz liczyć na odroczenie spłaty rat (lub ich części kapitałowej) na kilka miesięcy. Za to w firmach windykacyjnych, takich jak między innymi Ultimo, możesz zawnioskować o nowy harmonogram spłaty i rozłożenie zobowiązania na raty dopasowane do Twojej sytuacji finansowej.

  Pandemia a długi – jak sobie z nimi radzić?

  Z powodu pandemii COVID-19 Twoja sytuacja finansowa mogła się pogorszyć. Pamiętaj jednak, że to właśnie teraz musisz zadbać o swój budżet bardziej niż kiedykolwiek! Nawet najmniejszy błąd może zwiększyć ryzyko wpadnięcia w spiralę długów. Dlatego:

  • jeśli jeszcze nie ciążą na Tobie zobowiązania finansowe – zamiast brać kredyt, lepiej spróbuj „zacisnąć pasa” i zmniejszyć wydatki. W ten sposób przetrwasz to, co najgorsze i nie zadłużysz się;
  • postaraj się utrzymać płynność spłaty bieżących zobowiązań – jeśli czujesz, że możesz mieć problem z uregulowaniem rat, skontaktuj się z wierzycielem (np. z bankiem czy operatorem telefonii komórkowej) i dowiedz, czy da się jakoś zminimalizować konsekwencje;
  • jeżeli już masz długi i czujesz, że nie dasz rady ze spłatą raty – zawnioskuj o zmniejszenie miesięcznej kwoty, którą do tej pory płaciłeś.

  Te proste sposoby są Twoją szansą na „dogadanie się” z wierzycielami, a co za tym idzie – na utrzymanie się na finansowej prostej.

  Pamiętaj: aby regulować zobowiązania czy ustalać warunki płatności, nie musisz wychodzić z domu i odwiedzać stacjonarnych placówek. W przypadku banków i firm windykacyjnych, takich jak np. Ultimo, wszystkich formalności dopełnisz on-line: szybko i bezpiecznie.

  Poduszka finansowa – jak ją zbudować?

  Najlepszym sposobem na kryzys finansowy jest poduszka finansowa. Załóżmy jednak, że wcześniej nie udało Ci się odłożyć na przysłowiową czarną godzinę. Możesz zacząć to robić teraz! Warto – nawet, jeżeli Twoja sytuacja uległa pogorszeniu. Co zrobić, aby zacząć?

  1. Określ aktualną wysokość przychodów – weź pod uwagę te, których otrzymania możesz być pewien (np. wypłata, świadczenia emerytalno-rentowe itp.).
  2. Podlicz wysokość stałych wydatków – tych absolutnie niezbędnych, tj. na opłaty, leki, żywność czy podstawową chemię.
  3. Zobacz, ile zostaje Ci w domowym budżecie. Postaraj się odłożyć chociaż część tej sumy (nawet, jeśli jest niewielka). Tak krok po kroku zaczniesz gromadzić dodatkowe środki na pokrycie nieprzewidzianych wydatków.

  Pamiętaj: jednocześnie warto ograniczyć mniej pilne wydatki – np. te na nowe ubrania, wymianę telewizora na nowy czy produkty spożywcze z półki premium. Na zakupowe szaleństwo jeszcze przyjdzie pora, a na razie niech wygra z nim zdrowy rozsądek!

  Artykuł załadowany: 0.229 sekundy
  REKLAMAA2 DaGRASSO  14.11.2020 - 13.02.2021