REKLAMA
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (mat. prasowe)

  Posiadanie odpowiedniej floty samochodowej jest dziś coraz częściej warunkiem funkcjonowania firmy na rynku - dostarczanie towaru do klientów czy świadczenie usług poza siedzibą przedsiębiorstwa to najoczywistsze sytuacje, w których dobrze zarządzana flota pojazdów jest niezbędna.

  Warto jednak pamiętać, że flota samochodowa w firmie może pełnić także rolę czysto motywacyjną, szczególnie w przypadku kadry zarządzającej. Jak wybierać auta dla firmy i w jaki sposób skutecznie zarządzać flotą?

  Jaki samochód dla firmy?

  Dobór samochodów wchodzących w skład floty danej firmy powinien być uzależniony przede wszystkim od profilu działalności oraz bieżących potrzeb. Dla przykładu flota transportowa jest niezbędna wszędzie tam, gdzie podstawą istnienia firmy jest sprzedaż lub dostarczanie towarów do klienta. Wybierając samochody należy zatem zwrócić uwagę na parametry ładunkowe i efektywność jednostki napędowej (poziom spalania), ważną cechą jest też poziom awaryjności pojazdów danej marki (im jest niższa, tym mniejsze będą koszty utrzymania floty).

  Aut potrzebują jednak nie tylko przedstawiciele handlowi czy dostawcy - część floty warto przeznaczyć np. dla kierowników działów jako dodatek do wynagrodzenia finansowego. W znakomitej większości przypadków pozytywnie wpłynie to na efektywność ich pracy, a tym samym na wyniki firmy. Niezależnie jednak od przeznaczenia konkretnych samochodów z floty warto zadbać o to, by były one ekonomiczne i ekologiczne (dużą popularnością cieszą się obecnie auta hybrydowe) - nie tylko obniży to koszty utrzymania floty, ale również może być przydatne w budowaniu wizerunku firmy jako organizacji dbającej o środowisko naturalne.

  Istotą zarządzania flotą samochodową jest powierzenie obowiązków profesjonalnej firmie. Fot. TMFlota.pl

  Czy menadżer floty jest potrzebny w każdej firmie?

  Skuteczne zarządzanie flotą samochodową niezależnie od jej wielkości to praca trudna i odpowiedzialna, ponieważ nawet drobne błędy w tym zakresie mogą wygenerować wysokie koszty dla firmy. Warto pamiętać, że chodzi nie tylko o pozyskanie pojazdów oraz nadzorowanie ich obsługi serwisowej - do obowiązków menadżera floty należy także kontrola przebiegu, rozliczanie przejazdów, zajmowanie się szkodami komunikacyjnymi i wiele innych, powiązanych kwestii.

  Nie znaczy to jednak, że każda flota musi być zarządzana przez menadżera. W przypadku mniejszych flot nadal można spotkać się z sytuacjami, gdy flota jest sprawnie zarządzana przez sekretariat firmy w oparciu o arkusz kalkulacyjny i aktualizowane na bieżąco dane dotyczące każdego pojazdu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że taki arkusz zastępuje wprawdzie specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania flotą, nie eliminuje jednak konieczności oddelegowania pracownika lub pracowników do nadzorowania stanu floty.

  Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że jeśli firma posiada flotę pojazdów, powinna także wyznaczyć Car Fleet Managera do zarządzania nią. Dzięki temu pracownicy posiadający inne obowiązki nie będą musieli poświęcać czasu na zajmowanie się sprawami związanymi z firmowymi autami, co usprawni wykonywanie przez nich swoich podstawowych zadań. CFM natomiast skupi całą uwagę na kwestiach dotyczących możliwie najlepszego dla firmy zarządzania posiadanymi pojazdami, co również przełoży się na wzrost efektywności przedsiębiorstwa jako całości.

  Monitoring stanu floty

  Niezależnie od tego, czy w firmie jest CFM czy nie, stały i bieżący nadzór nad stanem technicznym oraz sposobem wykorzystania floty samochodowej jest bezwzględnie konieczny. Nie ma znaczenia, czy flota składa się z kilkuset aut, czy zaledwie kilku - nie da się bowiem dobrze zarządzać nawet małą flotą, jeśli pojazdy będą wykorzystywane przez pracowników do celów nie związanych z wykonywaniem swojej pracy i nikt nie będzie skutecznie tego kontrolował. Wyposażenie aut firmowych w systemy kontroli i wspomagania (jak np. nawigacja GPS, rejestratory tras albo kompleksowe systemy telematyczne) pozwala oszczędzić spore kwoty na kosztach ich utrzymania.

  Wynajem długoterminowy jako opłacalny sposób zbudowania floty

  Warto dodać, że zbudowanie floty firmowej nie musi oznaczać dużego wydatku na zakup samochodów. Jedną z alternatyw jest leasing, który wciąż cieszy się sporą popularnością, jednak wzorem firm zachodnich coraz częściej polscy przedsiębiorcy decydują się na długoterminowy wynajem aut. Pod względem kosztów i zakresu usług dodatkowych jest to niejednokrotnie opcja znacznie atrakcyjniejsza od leasingu - dobrym przykładem jest oferta warszawskiej firmy TM Flota, od kilkunastu lat specjalizującej się w wynajmie aut firmom nie tylko z województwa mazowieckiego czy innych regionów Polski, ale także podmiotom zagranicznym.

  Oferowane samochody są fabrycznie nowe a wynajmująca firma nie musi wpłacać depozytu (co znacząco obniża koszty), w zamian otrzymując auta w pełni ubezpieczone (OC i AC), z obsługą serwisową i całodobowym assistance na terenie całego kraju, a także z kosztami wymiany opon, przeglądów i serwisu po stronie wypożyczalni. Wynajem floty jest szczególnie atrakcyjnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują większej liczby aut sezonowo - dzięki temu koszty utrzymania floty nie są ponoszone przez cały rok, a wyłącznie wtedy, gdy pojazdy są rzeczywiście wykorzystywane.

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.2176 sekundy
  REKLAMA