REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ26 czerwca 2020, 16:31

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Z pojęciem „kryptowaluta” użytkownicy Internetu mogli zetknąć się już kilka lat temu. Oczywiście z tradycyjnymi walutami ma ona niewiele wspólnego. Nie można jej dotknąć ani zobaczyć. Pierwszą kryptowalutą był bitcoin.

  W wirtualnej przestrzeni pojawił się on w roku 2009. Przypuszcza się, że do jego powstania przyczynił się kryzys finansowy, który dotknął świat rok wcześniej. Za twórcę pierwszej wirtualnej waluty została uznana osoba lub organizacja, która ukrywa się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Nazwa „bitcoin” jest nawiązaniem do sieci służącej wymianie plików i stosowanego oprogramowania. Liczba monet bitcoin, które mogą znaleźć się w obiegu została ograniczona do dwudziestu jeden milionów sztuk.

  Kilka informacji o pierwszej kryptowalucie

  Fala popularności bitcoinów jest obecnie niezwykle wysoka. Jak wspomnieliśmy, w sensie fizycznym waluta ta nie istnieje. Została ona stworzona dzięki skomplikowanym operacjom matematycznym wykonywanych przez specjalne oprogramowanie komputerowe. Moc obliczeniowa komputera musi być naprawdę potężna. System wydobywania i obrotu bitcoinami opiera się na sieci rozproszonej, kryptografii i matematyce. Jest to jedna z różnic, które dzielą funkcjonowanie (w tym także wydobywanie) kryptowalut i tradycyjnych walut. Bitcoinów czy innych kryptowalut nie da się sfałszować ani dodrukować. Zaletą bitcoinów jest także to, że jest to bardzo stabilna waluta. Zawirowania w światowej gospodarce na kurs bitcoina mają bardzo niewielki, wręcz żaden wpływ.

  Nad bitcoinem i innymi kryptowalutami, które pojawiły się kilka lat później nie sprawują kontroli żadne banki. Jest to waluta całkowicie stworzona przez internautów. Na początku 2009 roku została dokonana pierwsza płatność z wykorzystaniem bitcoina. Już w 2010 roku powstała pierwsza giełda bitcoin, a dwa lata później w kanadyjskim Vancouver powstał pierwszy bitomat.

  W jaki sposób zostać posiadaczem bitcoin?

  Popularność kryptowalut systematycznie rośnie. Można nimi płacić w coraz większej liczbie sklepów internetowych. Przybywa także usług za wykonanie, których także można zapłacić bitcoinem.Wiele osób pyta więc jak kupić bitcoin? Możliwości zdobycia tej waluty jest co najmniej kilka. Osoby, które chcą zostać właścicielami pierwszych bitcoinów mogą je nabyć w specjalnym kantorze bitcoin. Tego typu kantory działają w naszym kraju już od dłuższego czasu. Kurs bitcoina w każdym z nich może się oczywiście różnić. Dlatego też osoby, które są zainteresowane kupnem tej najbardziej popularnej kryptowaluty przed dokonaniem transakcji powinny porównać kurs przynajmniej w kilku z nich. Nie można też zapomnieć o tym, że poszczególne kantory kryptowalut mogą pobierać prowizję w różnej wysokości. Im jest ona wyższa, tym transakcja staje się mniej opłacalna. Wiele osób jest jednak zdania, że największą zaletą kupowania bitcoinów bądź innych kryptowalut w kantorze jest całkowita anonimowość dokonywanej transakcji.

  Kryptowaluty, w tym oczywiście również bitcoiny można zakupić na specjalistycznej giełdzie. Giełd tych działa także co najmniej kilka. Tak jak w przypadku kantorów na poszczególnych giełdach aktualny kurs może się od siebie mocno różnić. Specjalistyczne giełdy bitcoin najczęściej wybierają osoby, które chcą dynamicznie inwestować często w zakup więcej niż tylko jednej kryptowaluty. W odróżnieniu od kantoru, w którym z reguły istnieje możliwość zakupienia czy sprzedaży kryptowaluty tylko za tradycyjną walutę, na giełdzie handlować różnymi kryptowalutami. Minusem giełdy bitcoin jest to, że na możliwość dokonywania transakcji trzeba trochę poczekać. Każda nowa osoba, które chce korzystać z możliwości wykonywania transakcji na specjalistycznej giełdzie musi się najpierw na niej zarejestrować. Do tego niezbędne jest przesłanie dokumentów potwierdzających tożsamość. Cała procedura może zająć nawet dwa dni. Minusem giełdy jest także to, że transakcje nie są już anonimowe. Inna możliwość nabycia bitcoinów czy innych mniej popularnych kryptowalut to odkupienie ich od innych użytkowników. Obecnie dostępnych jest kilka serwisów, na których można zamieszczać ogłoszenia sprzedam/kupię bitcoin. Ponieważ nie istnieje żaden bank centralny zajmujący się emisją bitcoinów, ich kurs nie jest uzależniony od stanu gospodarki czy aktualnej sytuacji politycznej na świecie.

  Aby bitcoiny i inne kryptowaluty były bezpieczne

  Popularność tej pierwszej kryptowaluty była tak duża, że obecnie jest ich zdecydowanie więcej. Większość z nich pojawiła się stosunkowo szybko po bitcoinie. Naszą rodzimą kryptowalutą jest polcoin. Dostępne są jeszcze między innymi: ethereum, bictoin cash, litecoin, bitcoin gold. Tak jak w przypadku tradycyjnej bankowości elektronicznej, także właścicielom kryptowalut grozi ich kradzież. Przed utratą posiadanych kryptowalut można się oczywiście zabezpieczyć. Zasady bezpieczeństwa są bardzo zbliżone do tych stosowanych w korzystaniu z tradycyjnego konta internetowego. Osoby, które chcą zabezpieczyć się przed kradzieżą kryptowalut powinny przede wszystkim bardzo mocno strzec swojego klucza prywatnego służącego do autoryzacji transakcji.

  Niezbędne jest także zainstalowanie na komputerze programu antywirusowego. Osoby, które do przechowywana kryptomonet wykorzystują swój komputer muszą regularnie program ten aktualizować. Kryptowaluty mogą być przechywane także w telefonie komórkowym. Wiele osób zapomina, że wirusy zagrażają także tym urządzeniom. Na pewno ryzyko utraty kryptowalut zmniejszy instalacja specjalnie dedykowanego na telefony komórkowe programu antywirusowego.  Z reguły rozprowadzanie kryptowalut jest bezpieczne. Czuwa nad tym baza danych działająca w ramach sieci peer-to-peer.

  Pierwsza kryptowaluta pojawiła się 11 lat temu. Na rynku jest ich obecnie znacznie więcej. W wielu krajach kwestie dotyczące transakcji cyfrową walutą do dnia dzisiejszego nie zostały prawnie uregulowane. Należy pamiętać, że w Polsce zyski i straty wynikające z obrotu kryptowalutami muszą zostać uwzględnione w rocznym zeznaniu podatkowym PIT. Płatności w kryptowalutach mogą być dokonywane w sposób legalny w większości państw europejskich. Za nielegalny śrdek płatniczy bitcoin został uznany między innymi w Egipcie, Maroku i Algierii. Jednym z krajów, który mocno wspiera kryptowaluty są Niemcy. Technologia kryptowalutowa bardzo mocno rozwija się również w Japonii.

  Artykuł załadowany: 0.2269 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020