Zamknij

Jak znaleźć pierwszą pracę w IT w Warszawie? Czym się kierować przy wyborze firmy?

11:31, 19.08.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:37, 19.08.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Pierwsza praca w branży IT to ekscytujące doświadczenie dla każdego pracownika, który ostatnie miesiące, a być może nawet lata spędził na rozwijaniu swoich kompetencji programistycznych. Zanim jednak podpiszemy umowę o pracę i staniemy przed nowymi wyzwaniami, czeka nas znalezienie wymarzonego pracodawcy. Jak znaleźć swoją pierwszą pracę na stanowisku IT w Warszawie?

Pierwsza praca od podstaw czyli przygotowania do rekrutacji

Zdobycie pracy w IT, szczególnie na stanowiskach oznaczonych jako "entry level", jest uwarunkowane naszą postawą podczas procesu rekrutacyjnego, do którego być może zostaniemy zaproszeni. To bardzo ważny etap poszukiwania swojej pierwszej pracy w IT, dlatego należy się do tego solidnie przygotować.

Jak zwiększyć swoje szanse na zdobycie upragnionej pracy w IT? Na początek CV i aktualizacja naszej wizytówki. Sprawdźmy, czy wszystkie najważniejsze informacje są uwzględnione w dokumencie i czy jest coś, co rekruterzy mogą wykorzystać do zadania kolejnych pytań. CV tak naprawdę powinniśmy znać na pamięć. To, co jest równie istotne w rekrutacjach na stanowiska IT to portfolio własnych projektów. Często informacja o poziomie zaawansowania w danej technologii musi mieć pokrycie w praktyce - do tego właśnie służy nam portfolio projektów, czy to zrealizowanych samodzielnie, czy to w ramach zajęć na studiach. Istnieje bardzo dużo sposobów na to, by poszerzyć repozytorium własnych narzędzi, a jest to bardzo duży atut w rękach kandydata. 

Czy firmy z branży IT w Warszawie szukają niedoświadczonych pracowników?

Czy IT to miejsce jedynie dla doświadczonych programistów? Wiele osób wychodzi właśnie z takiego założenia i już na początku decyduje się odpuścić dalsze starania o zdobycie upragnionej pracy w branży IT. Oczywiście, każda firma z deficytem specjalistów będzie preferowała zatrudnienie doświadczonego programisty. Taki pracownik już od pierwszych dni będzie w stanie realizować podstawowe procesy biznesowe, podczas gdy świeży kandydat bez doświadczenia zawodowego wymaga solidnego przeszkolenia. A zatem rekrutacja doświadczonego specjalisty IT, choć droższa, w długim okresie generuje mniej kosztów.

Czy to jednak oznacza, że rekrutacje na stanowiska juniorskie należą do rzadkości? Nic z tych rzeczy. Jest ich oczywiście mniej, jednak bez najmniejszego problemu znajdziemy takie oferty w branżowych portalach, serwisach ogłoszeniowych, czy pod adresem https://mindboxgroup.com/pl/talent-networks/. Najczęściej stanowiska junior developera mają relatywnie niską barierę wejścia, gdyż pracodawca wychodzi z założenia, że wszystkie umiejętności niezbędne do pracy zapewnia kandydatowi samodzielnie. Klucz to szukać właśnie takich ogłoszeń i nie zniechęcać się po kilku nieudanych rekrutacjach. 

Na co zwrócić uwagę przed zaakceptowaniem warunków zatrudnienia? 

Rekrutacja poszła śpiewająco? Być może udało nam się odebrać wyczekiwany telefon z propozycją objęcia stanowiska z kilku firm? Taka klęska urodzaju to kolejne wyzwanie, o którym rzadko kiedy myślimy na etapie rekrutacji. Być może przyjdzie nam jednak podjąć decyzję, z którą firmą chcemy wiązać swoją przyszłość zawodową. W jaki sposób wybrać firmę IT w Warszawie, która spełni nasze oczekiwania?

Oczywiście wynagrodzenie to najważniejszy czynnik wpływający na wybór konkretnej pracy. Nie zapominajmy jednak o innych determinantach, które może nie teraz, ale za kilka lat będą przez nas stawiane wyżej niż miesięczna pensja. Mowa tu zarówno o benefitach niepłacowych (dostęp do prywatnej opieki medycznej, ubezpieczenia), ale też o potencjale do rozwoju w firmie i atmosferze w niej panującej. W miarę możliwości popytajmy znajomych, czy dana firma jest zorientowana na pracownika, czy atmosfera jest odpowiednia, jak wygląda polityka firmy względem pracowników. Z pewnością duży miesięczny przelew na nasze konto nie zastąpi nam interesującej pracy pełnej wyzwań i pomocnych współpracowników, którzy zamiast rywalizować, pomagają nam. 

Po raz kolejny niepowodzenie - jak radzić sobie z przedłużającym się szukaniem pracy w IT?

Już wcześniej wspomniano, że rekrutacje na stanowiska juniorskie w Warszawie występują rzadziej niż w przypadku ofert na stanowiska wyższe. Pamiętajmy, że branża IT jest teraz niezwykle popularna, i chętnych do wejścia w nią jest wielu - zarówno tych młodych, którzy już od studiów wiązali z nią plany, jak i osób doświadczonych zawodowo, którzy postawili na przebranżowienie.

Konkurencja jest duża, dlatego nie powinno dziwić, że pojedyncza rekrutacja może okazać się dla nas niepowodzeniem. To jednak nie powód do tego, by od razu się zniechęcić. Zabiegajmy o feedback z każdej rozmowy i starajmy się wprowadzać poprawki, zarówno w naszym CV, w naszym portfolio, jak i uzupełniamy naszą wiedzę o kolejne obszary, które być może w przyszłości zagwarantują nam atrakcyjną pracę w IT w Warszawie.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%