Zamknij

Jak zorganizować ogród z wykorzystaniem betonowych obrzeży chodnikowych?

15:11, 28.07.2019 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 20:16, 28.07.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Aranżacja ogrodu powinna spełniać funkcje zarówno estetyczne, jak i praktyczne. W tym celu doskonałym pomocnikiem w wytyczaniu pożądanych form ogrodowych będą betonowe obrzeża chodnikowe, oddzielające chodnik od pozostałych nawierzchni, takich jak trawniki czy rabaty. Precyzyjne ich oddzielenie pozwala trzymać cały ogród pod kontrolą i zarządzać poszczególnymi jego elementami. Przyjrzyjmy się więc z bliska właściwościom i rodzajom betonowych obrzeży chodnikowych.

Każdy właściciel ogrodu zdaje sobie sprawę z wagi problemu, jakim jest wytyczenie dokładnych granic ogrodowych. Jest to proces, od którego właściwie zaczyna się każde planowanie przestrzenne tego typu terenów. W którym miejscu zasiać trawnik, jaki obszar wydzielić pod rabaty, którędy będą biec chodniki i ścieżki, będące swoistym krwioobiegiem każdego ogrodu. A jak każdy krwioobieg – musi on działać bez najmniejszego zarzutu.

Czym są obrzeża chodnikowe?

Na początek odpowiedzmy sobie na podstawowe pytanie: czym tak w ogóle są obrzeża ogrodowe, w tym obrzeża betonowe? W największym skrócie: są to elementy małej architektury ogrodowej, które z jednej strony w wydatnym stopniu podnoszą poziom estetyczny ogrodu, z drugiej posiadają szereg funkcji praktycznych. Należy do nich przede wszystkim jasne wytyczenie granic ogrodowych przestrzeni, a tym samym zapobieganie ich deformacji i dekompozycji. W zakresie obrzeży ogrodowych wyróżniamy przede wszystkim betonowe obrzeża chodnikowe, które stanowią ramy ścieżek i chodników, umacniając krawędzie danej nawierzchni.

Dlaczego obrzeża betonowe?

W zakresie materiału, z jakiego wykonane mogą być obrzeża ogrodowe, mamy do dyspozycji szereg rozwiązań. W przypadku wytyczania granic trawnika czy rabat, możliwym rozwiązaniem są na przykład obrzeża drewniane, plastikowe czy metalowe. Każde z nich ma swoje plusy, ale i minusy. W zakresie tych drugich chodzi przede wszystkim o wytrzymałość – wiadomo, że drewno może dobrze się prezentować, natomiast problemem będzie jego podatność na uszkodzenia mechaniczne, dużo większa niż choćby w przypadku obrzeży betonowych.

Jeśli mowa o obrzeżach chodnikowych, to tutaj z reguły mamy do czynienia z betonem, względnie trwałym i odpornym kamieniem (na przykład grafitem). Nie ma jednak wątpliwości, że najbardziej popularne są te betonowe. Przyczyną takiego stanu rzeczy są zalety, jakimi odznacza się beton. Po pierwsze, jest to materiał względnie tani. Po drugie – elementy wykonane z betonu są z reguły bardzo proste w montażu i projekcji ogrodowych granic. Po trzecie w końcu – betonowe obrzeża chodnikowe charakteryzują się znakomitą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie są narażone na zmienne warunki pogodowe, odznaczają się bardzo dobrą wytrzymałością w kontakcie z różnymi narzędziami czy sprzętami (choćby z kosiarką).

Betonowe obrzeża dla zaspokojenia kreatywności

W zasadzie należałoby wspomnieć jeszcze o jednej, bardzo istotnej zalecie betonowych obrzeży chodnikowych: różnorodności. Szeroki wybór tych elementów małej architektury ogrodowej widać bardzo dobrze na przykładzie katalogu obrzeży betonowych Semmelrock. Różnorodność nie dotyczy wyłącznie kształtów, ale też kolorystyki. Standardowe obrzeża betonowe, niezwykle solidne i o różnej kolorystyce (szary, brązowy, czerwony lub grafitowy), świetnie nadają się do różnego typu nawierzchni, w tym z kostek brukowych, bruku klinkierowego czy płyt betonowych. Są niezwykle odporne zarówno na mróz, jak i na szkodliwe działanie soli. Wybierać można również spośród rozmiarów obrzeży: w przypadku tych standardowych mamy do dyspozycji format 100 x 20 x 6 cm oraz 100 x 30 x 8 cm.

Ciekawym rozwiązaniem estetycznym jest z pewnością obrzeże Bradstone Blue Lias o formacie 60 x 15 x 4 cm, charakteryzujące się (jak sama nazwa wskazuje) oryginalną kolorystyką (w tym przypadku marengo), o strukturalnej powierzchni i łagodnym, łukowym wykończeniu. Przede wszystkim ze względu na kolor doskonale komponuje się z zielenią trawników i kwiatów. Warto również zauważyć, że miłośnicy rozwiązań drewnianych nie muszą rezygnować ze swoich estetycznych upodobań z powodu niskiej wytrzymałości tego materiału. Prawda, nie jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku obrzeży ogrodowych. Semmelrock proponuje jednak obrzeża doskonale imitujące drewno. W przypadku obrzeży Sven mamy do czynienia z odtworzeniem faktury desek drewnianych. Czyli, mówiąc krótko, uzyskujemy drewniany efekt estetyczny, nie ryzykując potencjalnymi uszkodzeniami, na które narażone jest drewno.

Jak ułożyć betonowe obrzeża chodnikowe?

Wspomnieliśmy wyżej, że montaż betonowych obrzeży chodnikowych jest procesem całkiem prostym. Przyjrzyjmy się wobec tego, jak – krok po kroku – wygląda ten proces w praktyce. Należy zacząć rzecz jasna od planu, szkicu – wytyczenia powierzchni pod ścieżki i chodniki, ich szerokości, a tym samym nakreślenia linii przebiegu obrzeży chodnikowych. W przypadku linii prostych układanie obrzeży chodnikowych nie napotyka większych problemów – te mogą pojawić się w przypadku układania konstrukcji łukowych, nieregularnych.

Po wytyczeniu linii pod krawężniki oraz po wybraniu materiału, trzeba w końcu przystąpić do właściwych prac. Na sam początek należy przygotować nawierzchnię pod instalację obrzeży – co jest procesem kluczowym, mając na uwadze duże obciążenie, jakie będą one na siebie przyjmować. Dlatego mocowanie obrzeży musi dokonać na szczególnie stabilnym i odpowiedniego przygotowanym podłożu. W tym celu montujemy obrzeża na suchym betonie, wykonując podsypkę (do czego służy piasek lub materiał cementowo-piaskowy), tym samym równając teren, a także usprawniając jego odwadnianie.

Pamiętać należy również o tym, aby przed przystąpieniem do właściwego montażu obrzeży chodnikowych upewnić się, że nie spotka nas żadna przykra niespodzianka. W tym celu warto ułożyć przynajmniej jeden rząd nawierzchni chodnika, która będzie ograniczone danymi obrzeżami.

Palisada – różne zastosowanie, estetyczny wygląd

Kilka zdań należałoby poświęcić również palisadom. Mogą mieć one zastosowanie zarówno do oddzielania trawników, stabilizowania nawierzchni chodników oraz wykańczania ścieżek, a także służyć jako wykończenie schodów. Palisady dostępne są w różnych kolorach i rozmiarach, betonowe palisady mogą również imitować kamień. W katalogu Semmerlock niezwykle estetycznie prezentuje się Palisada Riva o prostych i trapezowych formach, za pomocą których można układać obrzeża o różnorodnych kształtach. Bogata jest również kolorystyka: od beżowego melanżu przez grafit do koloru szaro-czarnego wulkanicznego. W kwestii rozmiarów mamy kamień prosty o wymiarach 9 x 11 x 35 cm albo kamienie trapezowe wewnętrzne i zewnętrzne o podobnych wymiarach.

Słowem – betonowe obrzeża chodnikowe to temat-rzeka. Szeroki wachlarz rozwiązań umożliwia dostosowanie ich do stylu ogrodu i preferencji jego właścicieli. Przy profesjonalnym doradztwie na poziomie wyboru obrzeży i precyzyjnym ich montażu można cieszyć się małym dziełem sztuki architektonicznej w swoim najbliższym otoczeniu.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%