REKLAMAA1 AUTOGT 16.12.2022 - 15.03.2023
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (UM)

  Jak znaleźć groby znanych ludzi i poznać historię starych Powązek? Z pomocą przychodzi nowa aplikacja na smartfony przygotowana przez miasto.

  Aplikacja ułatwia odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, spacery tematyczne, poznawanie życiorysów osób pochowanych, a także historię tej warszawskiej nekropolii. Narzędzie powstało z wykorzystaniem danych z inwentaryzacji Starych Powązek, wykonanej przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.

  W chwili ufundowania cmentarza pod koniec XVIII wieku na jego terenie nie wyznaczono kwater ani alejek. O miejscu wykopania grobu decydowali krewni zmarłego. Istniejący obecnie system nazewnictwa kwater narastał przez przeszło 150 lat i ma dziś wartość zabytkową. Znajdujące się na nim obiekty posiadają wyjątkową wartość historyczną, artystyczną i edukacyjną. Cmentarz jest niezwykłą galerią rzeźby i małej architektury.

  Stare Powązki, wchodzące w skład zespołu cmentarzy wyznaniowych, w 1965 roku zostały wpisane do rejestru zabytków, a w 2014 roku uznano je za Pomnik Historii.

  Z aplikacją po cmentarzu

  Historyczna numeracja kwater utrudnia odnajdywanie poszczególnych grobów, nawet osobom, które regularnie odwiedzają Stare Powązki. Stworzenie i udostępnienie mieszkańcom bezpłatnej aplikacji mającej funkcje geolokalizacyjne rozwiązuje te problemy. Dzięki aplikacji można prowadzić na Powązkach także projekty edukacyjne dla młodzieży z historii i historii sztuki. Jak zakłada Fundacja Stare Powązki, twórca aplikacji, w zajęciach tych będą mogli brać udział uczniowie z całej Polski. Aplikacja ma także nakładkę tyfloinformatyczną dla osób z dysfunkcją wzroku.

  Aplikacja zawiera szlaki tematyczne prowadzące śladem osób spoczywających na Starych Powązkach. Zawiera historię nekropolii oraz krótki opis sztuki sepulkralnej, wraz z jej symboliką od XVIII do XXI wieku. Jest innowacyjnym rozwiązaniem pomagającym upowszechniać wiedzę o cmentarzu, ale także przez pryzmat pochowanych na Starych Powązkach osób, o historii nie tylko stolicy, ale również całego kraju.

  Co można znaleźć w aplikacji? Wyszukiwarkę grobów (alfabetycznie, według popularności wyszukiwania, według kategorii osób spoczywających); lokalizator nagrobków sprzężony z narzędziem nawigacyjnym; możliwość przypominania o datach urodzin, śmierci lub innych związanych z osobami pochowanymi na cmentarzu; prezentację not biograficznych osób spoczywających w danych grobach (linki do innych osób, grobowców lub miejsc);

  W aplikacji znajdziemy też propozycje spacerów tematycznych, informacje o cmentarzu Stare Powązki z praktycznymi wskazówkami, a nawet możliwość prowadzenia relacji na żywo.

  Zwiedzanie i edukacja

  Twórcy aplikacji mają nadzieję, że za jej pomocą zachęcą warszawiaków i turystów do zapoznania się z bogactwem zbiorów nekropolii. Możliwość wykorzystania aplikacji w celach edukacyjnych została stworzona także z myślą o odbiorcach dorosłych. Dzięki niej będą oni mogli poznać historię wielu znanych i zasłużonych Polaków tam pochowanych oraz przyczynić się do promocji ochrony zabytków kultury w Polsce.

  Aplikację "Stare Powązki" można ściągnąć na telefony z Androidem i iPhone'y. Wystarczy wyszukać jej nazwę w sklepach z aplikacjami - Google Play oraz App Store.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 60

  • 29
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 12
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 3
   NIEPRZYDATNY
  • 3
   WKURZONY
  • 9
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.4667 sekundy
  REKLAMAA2 KUCHAREK6 26.11.2022 - 25.02.2023