REKLAMAA1-AUCHAN-01-01----30-06-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ30 listopada 2018, 09:15 komentarzy 1

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Na wybór urządzenia drukującego powinna mieć wpływ jego funkcjonalność, dlatego odpowiedź na pytanie: drukarka laserowa czy atramentowa? nie jest tak prosta jak mogłoby się wydawać. Opłacalność poszczególnych inwestycji zależy od miejsca pracy urządzenia, rodzaju wydruków oraz zapotrzebowania na nie.

  Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy niemal każda dziedzina życia uległa cyfryzacji, zapotrzebowanie na wydruki spadnie do niemal zera. Nadal jednak pozostają sytuacje, wymagające posiadania papierowej wersji dokumentów.

  Wówczas nie należy kupować pierwszego lepszego urządzenia drukującego. Bardzo ważne jest sprawdzenie parametrów drukarki oraz określenie ekonomii wydruków, tak by koszty eksploatacji urządzenia nie przewyższyły jego wartości.

  Ekonomiczność drukarek laserowych i atramentowych

  Przez lata utarło się przekonanie, że drukarka laserowa jest znacznie tańsza w eksploatacji niż urządzenie atramentowe. Poniekąd wynika to z przeświadczenia, że laser zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem, bez względu na dziedzinę życia. Niesie to za sobą przekonanie o niższych kosztach eksploatacji tonera w porównaniu do atramentu.

  Przed wyborem konkretnego rodzaju urządzenia należy określić, czy będzie ono użytkowane w domu, czy w biurze oraz jak duże jest zapotrzebowanie na wydruki. Przy sporadycznym drukowaniu w zaciszu domowym, urządzenie laserowe nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Drogi w zakupie toner bez względu na to, czy będzie to zamiennik, czy oryginał, może swoją ceną przewyższać wartość drukarki, a zwrot z inwestycji będzie trwał całymi latami – jeżeli kiedykolwiek do niego dojdzie.

  Koszty eksploatacji drukarki laserowej i atramentowej są zależne od kilku czynników:

  • producenta,
  • wydajności materiałów eksploatacyjnych,
  • zapotrzebowania na wydruki.

  Producenci drukarek często kierują się zasadą, że im niższa cena urządzenia, tym wyższe koszty jego użytkowania. Jest to jeden z powodów, przez które nie warto decydować się na zakup najtańszej drukarki. Szczególnie, jeżeli jej eksploatacja będzie intensywna. Wziąć pod uwagę należy nie tylko koszt urządzenia, ale także ceny tonerów i tuszy, by nie była ona wyższa od zakupu nowej drukarki.

  W przypadku urządzeń wybieranych do biura, bardzo istotne jest normatywne obciążenie, czyli liczba stron, jaką jest w stanie wydrukować urządzenie w ciągu miesiąca, bez nadmiernego obciążenia. Zazwyczaj im większa wartość obciążenia, tym wyższa cena drukarki.

  Jeżeli chodzi o koszty związane z wydrukiem, jeszcze do niedawna zdecydowanie ekonomiczniejsze okazywały się drukarki laserowe. Obecnie kwoty te są bardzo wyrównane i oscylują w granicach nawet 1 grosza za stronę.

  Drukarka laserowa i atramentowa a jakość wydruków

  Zdania na temat jakości wydruków drukarek laserowych i atramentowych są podzielone. Wiele osób uważa, że laser nigdy pod tym względem nie dorówna tuszowi. Są też osoby mające zupełnie odmienne zdanie na ten temat.

  Drukarki atramentowe jeszcze kilka lat temu lubiły przysparzać kłopotów. Niemal powszechne stało się stwierdzenie, że wyczuwają one strach i pośpiech, dlatego im bardziej zależy nam na czasie, tym większe prawdopodobieństwo, że urządzenie się zatnie i odmówi posłuszeństwa.

  Obecnie drukarki atramentowe zostały udoskonalone, dzięki czemu znacznie poprawiła się jakość wydruków, a także obniżyły koszty eksploatacji. Warto zaznaczyć, że ogromne znaczenie ma tu również jakość papieru. Jeżeli nie jest ona dostateczna, wydruki będą nieostre, wyblakłe, a nawet „ziarniste”.

  Drukarki atramentowe najczęściej wykorzystywane są zarówno do wydruków monochromatycznych, jak i kolorowych. Za jej pomocą może zostać naniesiony na papier, nie tylko tekst, ale także wykresy, grafiki czy zdjęcia.

  W przypadku drukarek laserowych jest zupełnie odwrotnie. O ile wydruki w odcieniach szarości są zazwyczaj dobrej jakości, tak kolorowe elementy nadal są dalekie od perfekcji. Dlatego też urządzenia te wykorzystywane są przede wszystkim do drukowania czystego tekstu, najczęściej w ilościach niemal hurtowych.

  Szybkość wydruków w drukarkach laserowych i atramentowych

  Jeszcze do niedawna niezaprzeczalnie w rankingu na szybką drukarkę, prym wiodły urządzenia laserowe. Nie ma się jednak, co dziwić. Z racji swojej ceny oraz monochromatyczności, wykorzystywane były głównie do drukowania dokumentów w dużych ilościach, co znacznie ułatwiało im pracę.

  W przypadku wydruków w kolorze, sytuacja nie jest tak oczywista. Nawet niewielki graficzny element może znacznie spowolnić pracę urządzenia. Drukarki atramentowe radzą sobie w takiej sytuacji zdecydowanie lepiej.

  Warto zaznaczyć, że kolorowe drukarki laserowe w dalszym ciągu pozostają na wyższej półce cenowej, której przekroczenie w większości przypadków jest zwyczajnie nieopłacalne.

  Więcej na temat wyboru rodzaju drukarki przeczytasz tu.

  Drukarka laserowa i atramentowa, a wynajem urządzenia

  Wynajem drukarek jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla firm, w których zapotrzebowanie na wydruki jest duże. Przedsiębiorca nie musi inwestować w zakup floty drukującej, ani przejmować się stanem materiałów eksploatacyjnych czy ewentualnym serwisowaniem urządzeń. Profesjonalni doradcy pomagają dobrać odpowiednią drukarkę, która spełni oczekiwania pracowników i w pełni zaspokoi zapotrzebowanie na wydruki w firmie.

  Podczas dzierżawy drukarek każde urządzenie zostaje objęte opieką serwisanta, który zadba zarówno o dostarczanie na czas materiałów eksploatacyjnych, jak i szybką naprawę urządzeń, by nie generować przestojów w pracy. Więcej informacji na temat wynajmu drukarek znajdziesz tutaj.

  Podsumowanie

  Wybór rodzaju drukarki nie należy do najprostszych. Należy wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, które pozwolą określić czy bardziej sprawdzi się drukarka laserowa czy atramentowa.

  Artykuł załadowany: 0.1928 sekundy
  REKLAMAA2-SMB-Ursynów--31-01----29-02-2020