Zamknij

Jaka jest przewaga systemu APS nad ERP?

15:57, 07.02.2022 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 16:09, 07.02.2022
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Stale rosnące oczekiwania rynku powodują nieustanne dążenie do poprawy jakości wyrobów i szybkości realizacji zleceń, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i zwiększeniu wydajności pracy.

Stale rosnące oczekiwania rynku powodują nieustanne dążenie do poprawy jakości wyrobów i  szybkości realizacji zleceń, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i zwiększeniu wydajności pracy. Obecna sytuacja gospodarczo-ekonomiczna dodatkowo utrudnia efektywne planowanie i realizację wyżej wymienionych celów - problemy z dostępnością surowców, ich jakość a także płynność  finansowa przedsiębiorstw to kolejne wyzwania, z którymi muszą sobie radzić firmy produkcyjne.

Aby zachować kontrolę nad sytuacją i móc elastycznie reagować na ciągłe zmiany, firmy inwestują w systemy klasy ERP i APS. Do czego są dedykowane i dlaczego APS sprawdza się lepiej w firmach produkcyjnych? O tym poniżej.

Wyzwania rynku a funkcjonalności systemu

Produkcja jest bardziej skomplikowana niż jeszcze kilkanaście lat temu. Oprócz czynników wymienionych powyżej  obserwujemy wzrost produkcji małoseryjnej, zindywidualizowanej a dany produkt może występować w wielu wariantach, wymagających zastosowania innych technologii i surowców. To z  kolei przekłada się na potrzebę zorganizowana płynnej logistyki surowców i pełną kontrolę tego co dzieje się na produkcji. 

Aby było to możliwe, system musi dostarczać rzetelne dane na temat stanów magazynowych i potrzeb wynikających z obecnych zleceń, umożliwiać realną  ocenę tempa realizacji zleceń przez podwykonawców oraz, przede wszystkim, wspierać błyskawiczne reagowanie na każdą zmianę w planie i szybkie przeplanowywanie produkcji. Systemy APS i ERP mają inne spektrum zastosowań, dlatego też ERP w zdecydowanie mniejszym stopniu  niż APS wpisuje się w te potrzeby. 

System APS  i  ERP - różnice

Program ERP pozwala usprawnić przepływ informacji w firmie i planować w perspektywie długookresowej. ERP, wyposażone w algorytmy MRP, tworzą plany realizacji zleceń oraz zapotrzebowanie materiałowe w oparciu o harmonogram główny produkcji. Takie rozwiązanie nie pozwala na wymagany poziom elastyczności reagowania na zmiany w harmonogramie.

System APS to natomiast oprogramowanie dedykowane dla produkcji. Bazuje na algorytmach sztucznej inteligencji i danych aktualizowanych w czasie rzeczywistym. Planując w oparciu o ograniczone moce produkcyjne dostarcza wykonalny plan, który uwzględnia szereg zmiennych i wykluczeń (dostępność materiałów, stanowisk, przezbrojenia, nieobecności pracowników, macierze uprawnień itd.). System APS generuje precyzyjne dane, które z jednej strony umożliwiają trafne podejmowanie decyzji, a z drugiej pozwalają na udzielanie rzetelnych informacji klientowi.

Kluczowe zalety APS to :

  • możliwość zaplanowania każdego typu produkcji,
  • szybka modyfikacja planu - w sposób ręczny, półautomatyczny lub automatyczny,
  • automatyczne  zamówienia do dostawców,
  • optymalizacja wąskich gardeł,
  • symulacje typu what-if (np. na kiedy możliwe jest zrealizowanie nowego zamówienia, jak jego przyjęcie wpłynie na termin realizacji zadań w toku, jakie skutki będzie miała nieobecność pracownika, zmiana kolejności zlecenia czy wyłączenie lub dodanie jednej maszyny, co należy zrobić aby przy już realizowanym planie  wykonać nowe zlecenie itp.).
  • Sprawdź funkcje systemu APS od OptiMES

System APS  to inteligentne narzędzie, które zapewnia również automatyczne szablony dokumentów, BOMy, technologie wyrobu gotowego z półproduktów. Pozwala również oszacować opłacalność   zlecenia zadania podwykonawcy oraz usprawnia komunikację w ramach tej  kooperacji.

Korzyści z wdrożenia systemu ERP przekładają się na planowanie długoterminowe, dlatego integracja systemów klasy ERP z APS daje doskonałe rezultaty.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%