REKLAMAA1 SanGiovanni 01.09.2021 - 30.09.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Na skutek przemian klimatycznych Polska staje się coraz lepszym krajem do stosowania fotowoltaiki. Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce jest na wystarczająco dobrym poziomie, aby móc uzyskać zwrot z inwestycji w przeciągu nawet 5 – 7 lat. Poniżej wyjaśniamy, od czego zależy sprawność fotowoltaiki i co dokładnie na nią wpływa!

  Czy panele fotowoltaiczne w Polsce są opłacalne?

  Z roku na rok przybywa w Polsce nowo montowanych instalacji fotowoltaicznych. Pod koniec 2020 roku łączna moc fotowoltaiki w Polsce osiągnęła rekordowy wynik – 3704,4 MW. Standardowa pojedyncza mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego nastawiona jest na generowanie energii zazwyczaj do 10 kWh. Można więc śmiało powiedzieć, że fotowoltaika w Polsce rośnie jak grzyby po deszczu. Nowa dekada, lata 2021 – 2030, uznawane są zresztą za przełomowe dla stosowania odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce.

  Trend na fotowoltaikę nie byłby taki silny, gdyby nie to, że coraz bardziej się ona opłaca. I nie chodzi tu tylko o liczne programy dofinansowania fotowoltaiki i termoizolacji. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi na opłacalność fotowoltaiki wciąż są dwa te same aspekty:

  • rosnące ceny energii elektrycznej – z roku na rok prąd jest coraz droższy, dodatkowo wprowadzane są nowe opłaty, np. opłata mocowa od 2021 roku,
  • niższe koszty paneli fotowoltaicznych i instalacji PV – technologia fotowoltaiczna w ekspresowym tempie się popularyzuje, producentów przybywa, a ceny paneli spadają.

  Pomimo tego wciąż wiele osób zastanawia się, czy fotowoltaika w Polsce jest opłacalna? Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście pozytywna, a mikroinstalacja dla domu jednorodzinnego jest w stanie zwrócić się w przeciągu 5 – 7 lat. Wiele wątpliwości budzi jednak kwestia wydajności fotowoltaiki w Polsce. Więcej na temat opłacalności paneli fotowoltaicznych przeczytasz tutaj: https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/oplacalnosc-fotowoltaiki

  opłacalność instalacji fotowoltaicznej

  Jaka jest wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce?

  Wydajność instalacji fotowoltaicznej w Polsce, tak, jak w każdym innym kraju na świecie, uzależniona jest od szeregu zróżnicowanych czynników. Czym tak naprawdę jest wydajność instalacji PV?

  To pojęcie, które określa współczynnik energii wyprodukowanej przez daną instalację fotowoltaiczną, która jest możliwa do uzyskania z określonej ilości promieni słonecznych. Im lepszy stosunek między pozyskaną energią elektryczną a ilością promieni słonecznych (także czasu i warunków pracy), tym wyższa wydajność fotowoltaiki.

  Jak powiedzieliśmy, wydajność energetyczna instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Do najważniejszych trzeba zaliczyć następujące:

  • Moc instalacji fotowoltaicznej
  • jakość paneli fotowoltaicznych i ich wydajność energetyczna
  • gwarancja wydajności na panele solarne
  • odpowiedni montaż paneli i rodzaj montażu

  Zmienne techniczne najsilniej wpływają na wydajność fotowoltaiki. Na szczęście ten aspekt jest w pełni kontrolowany przez użytkownika, który może wybrać rekomendowaną firmę fotowoltaiczną lub samemu dokonać przeglądu najlepszych paneli i pozostałych komponentów. Również sposób instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj jest kwestią wyboru. Pamiętajmy, że obecnie montuje się panele fotowoltaiczne nie tylko na dachach skośnych, ale też stropodachach oraz na gruncie przy użyciu specjalnych stelaży.

  Szukasz poradnika wyjaśniającego wszystkie aspekty związane z wyborem paneli fotowoltaicznych? Kliknij tutaj: https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/jakie-panele-fotowoltaiczne-wybrac-poradnik

  Wydajność paneli fotowoltaicznych – kąt nachylenia i strona świata

  Jeśli już mowa o montażu paneli fotowoltaicznych, to nie sposób pominąć ich usytuowania. Kąt nachylenia i kierunek (strona świata) to wciąż dwa kluczowe parametry, które mają duży wpływ na efektywność pracy paneli. Optymalny kąt nachylenia wynosi ok. 45 stopni. Najlepszy kierunek dla paneli fotowoltaicznych to usytuowanie ich na południe, ponieważ wówczas statystyczny okres dobowego nasłonecznienia będzie najdłuższy. Jeżeli jest to niemożliwe, śmiało można zdecydować się na wystawienie paneli solarnych na wschód lub zachód. Zdecydowanie nie zaleca się jednak ustawienia ich w kierunku północnym.

  Pogoda i nasłonecznienie jako czynniki wpływające na wydajność fotowoltaiki

  Wydajność energetyczna paneli fotowoltaicznych w Polsce, w zdecydowanej większości kraju, jest na bardzo dobry poziomie. Można wygodnie przekonać się o tym samemu, wyszukując mapę fotowoltaiki online. Poziom nasłonecznienia w Polsce jest prawie że doskonale równomierne. Wyjątkiem są obszary północnej Polski, które mają gorsze warunki do instalacji fotowoltaicznej oraz obszary Polski południowowschodniej, które są jeszcze lepsze do postawienia paneli solarnych. Niemniej jednak poziom nasłonecznienia kraju w ogóle oscyluje w granicach 940 – 1170 kWh/m2. Jak widać, różnice nie są więc duże.

  Dzienne nasłonecznienie paneli fotowoltaicznych również wpływa bezpośrednio na obliczenia ich wydajności prądowej. Pod tym względem zróżnicowanie jest znacznie wyższe, ponieważ musimy uwzględnić zmieniające się pory roku. Dobowy okres nasłonecznienia latem może trwać nawet do 16 godzin. Zimą czas ten zredukowany jest o ponad połowę – nawet do około 7 lub 8 godzin / dobę.

  Profesjonalna instalacja fotowoltaiczna – nadwyżki energii na zimę

  W przypadku zdecydowania się na profesjonalną instalację fotowoltaiczną, podłączoną do sieci i wyposażoną w licznik dwufazowy, nie trzeba się obawiać o niższe sezonowe nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne latem przeciętnie produkują energię elektryczną ze 120% wydajnością. Zimą współczynnik ten spada do ok. 40% – 50%. Lato jest jednak w praktyce dłuższe od zimy, a obserwowane od laty zmiany klimatyczne dowodzą, że podąży w kierunku, w którym lata w Polsce będą upalne, a zimy mniej mroźne, ale przede wszystkim znacznie krótsze. Nadwyżki energii produkowane latem można magazynować w sieci (rozliczenie na zasadach prosumenckich), aby zimą móc skorzystać z prądu sieciowego po znacznie niższej cenie. Dzięki temu opłacalność paneli fotowoltaicznych nie spada na skutek sezonowości.

  Wydajność paneli solarnych a ewentualne zabrudzenia i zaśnieżenie

  Wydaje się, że jeżeli panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd tylko w oparciu o docierane na ich powierzchnię promieniowanie słoneczne, to wszelkie przeszkody na panelach ograniczą ich wydajność. Taki wniosek jest jak najbardziej zdroworozsądkowy, ale nie jest prawdziwy. Badanie jasno pokazują, że aby wydajność danego modułu PV spadła do zera, konieczne jest pokrycie go warstwą śniegu o grubości przekraczającej 10 cm. Warstwa ta musi być gęsta i rozłożona równomiernie, aby w każdym miejscu była nie cieńsza, niż wskazana grubość.

  Podobnym mitem jest zabrudzenie paneli fotowoltaicznych. Warstwa osadu może wpływać na efektywność działania urządzeń, jednak efekty te są marginalne. Z tego powodu zaleca się mycie paneli fotowoltaicznych np. raz na rok. Odśnieżanie jest rzadko kiedy wymagane, ponieważ w polskich warunkach klimatycznych śnieg szybko samoistnie ulega stopnieniu, zanim zdążymy zauważyć, rzadko kiedy też tak gruba pokrywa śnieżna byłaby w stanie utrzymać się dłużej, niż przez kilka dni.

  Na witrynie Ekofachowcy.pl znajdziesz również ranking najlepszych producentów fotowoltaiki dostępny pod adresem https://ekofachowcy.pl/fotowoltaika/faq/ranking/ranking-producentow-paneli-fotowoltaicznych/.

  Artykuł załadowany: 0.32 sekundy
  REKLAMAA2 GIGANT500 spoxschool 06.09.2021 - 29.09.2021