REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.04.2021 - 30.04.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Początkujący jogini stawiają przed sobą wiele pytań, na które poszukują odpowiedzi. Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniej maty. Choć wiele szkół udostępnia je każdorazowo w czasie zajęć, większość decyduje się jednak ze względów higienicznych ćwiczyć na swojej własnej. Tylko jaka mata sprawdzi się najlepiej - syntetyczna czy taka, która wykonana została wyłącznie z naturalnych materiałów?

  Mata naturalna czy syntetyczna?

  Wybór odpowiedniego materiału, z jakiego wykonana jest mata będzie miał ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia jej funkcjonalności, ale również trwałości, przyczepności oraz wadze. Dlatego też przed podjęciem ostatecznej decyzji należy zastanowić się przede wszystkim nad własnymi oczekiwaniami oraz tym, czy mata ma być z założenia wykorzystywana w dłuższej perspektywie czasu.

  Obecnie na rynku dostępne są maty wykonane z następujących materiałów:

  1. PVC nie jest materiałem biodegradowalnym, więc z tej możliwości z pewnością nie skorzystają osoby, którym zależy na dbałości o środowisko naturalne. Jest to materiał, który nieodpowiednio obrobiony może zawierać szkodliwe substancje, dlatego też wybierając matę wykonaną z PVC należy stawiać jedynie na te, które posiadają certyfikat OEKO-TEX. Maty mogą być prane w pralce. Charakteryzują się średnią trwałością i antypoślizgowością, są jednak zdecydowanie tańsze niż maty wykonane z materiałów naturalnych;
  2. kauczuku - takie maty są w pełni naturalne i biodegradowalne. Będą też bardzo trwałe, o doskonałej przyczepności do podłoża. Idealnie sprawdzą się w przypadku jogi dynamicznej oraz dla wszystkich tych osób, które mają problemy z nadmiernym ślizganiem się w czasie ćwiczeń. Czyszczenie maty powinno odbywać się przy pomocy specjalnego płynu oraz zgodnie z zaleceniami producenta - dzięki twemu mata dłużej zachowa swoją użyteczność. Warto pamiętać o tym, że kauczuk to naturalny materiał, który ulega szybszemu zniszczeniu jeżeli jest narażony na nadmierne działanie promieni słonecznych i wysokich temperatur.

  Na rynku dostępne są także maty łączące najlepsze cechy materiałów syntetycznych i naturalnych. Najpopularniejsze są maty łączące kauczuk i mikrofibrę oraz maty kauczukowe posiadające dodatkową warstwę poliurethanu (PU). Pierwsza mata do jogi doskonale sprawdzi się w zastosowaniu przez osoby, które zmagają się z nadmierną potliwością dłoni, a mata niezależnie od tego, na jak dużą wilgotność jest narażona nie traci swoich silnych antypoślizgowych właściwości. Maty łączące kauczuk i PU są bardzo uniwersalne, antypoślizgowe, solidne i trwałe, przez co zadowolą nawet najbardziej wymagających joginów.

  Osoby niezdecydowane, które wahają się pomiędzy wyborem maty naturalnej a syntetycznej (kauczukowej a PVC) mogą skorzystać z mat wykonanych z TPE. Co prawda jest to syntetyczny materiał, ale jest także biodegradowalny, co z pewnością ucieszy miłośników stosowania ekologicznych rozwiązań. Mata jest lekka, o dobrych właściwościach związanych z trwałością i przyczepnością. Dodatkowo jest nieco tańsza mat kauczukowych.

  O czym jeszcze należy pamiętać wybierając matę do jogi?

  Nie tylko materiał powinien być istotnym kryterium decydującym o wyborze danej maty do jogi. Ważna jest także jej grubość oraz rozmiar (większość mat dostępnych jest w rozmiarze uniwersalnym 180x60 cm, jednak w zależności od potrzeb można znaleźć modele większe lub mniejsze). Jeżeli chodzi o grubość, to osoby którym zależy na jak najlepszej amortyzacji powinny wybierać te o grubości 5-8 mm (standardowa grubość większości mat to 3-4 mm, co jednak w wielu przypadkach okazuje się być niewystarczające).

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3624 sekundy
  REKLAMAA2 SanGiovanni  01.04.2021 - 30.04.2021