REKLAMAA1-AUCHAN-02-07----31-12-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  Redakcja Haloursynow.pl

  napisz maila ‹
  moje artykuły ‹

  (mat. prasowe)

  Miesięczna ilość rachunków do opłacenia potrafi przytłoczyć - woda, gaz, odpady, a także telefon komórkowy i internet. Do tego dochodzi jeszcze opłata za zużycie prądu, która najczęściej jest najwyższą ze wszystkich do zapłacenia. Szukasz sposobu na zmniejszenie rachunków za energię? Może warto zastanowić się nad zmianą taryfy energetycznej? W ofercie sprzedawców energii znajdziesz różne możliwości, niosące za sobą rozmaite stawki. Sprawdź, jakie taryfy przewidziane są dla domów jednorodzinnych i wybierz tę, która najlepiej sprawdzi się w Twoim.

  Taryfa energetyczna - co to takiego?

  Jest to plan cenowy określający konkretną kwotę za zużycie przez użytkownika 1 kWh w danej porze dnia. Taryfy energetyczne różnią się między sobą m.in. ze względu na zapotrzebowanie energii przez konkretnego odbiorcę - mogą być skierowane do gospodarstw domowych, niewielkich firm czy ogromnych przedsiębiorstw.

  Oznaczenia taryf mówią o wysokości napięcia, jakie jest dostępne w danym planie. Wyróżnia się:

  • Taryfę A - to wysokie napięcie skierowane do m.in. kopalń czy dużych firm produkcyjnych; 
  • Taryfę B - czyli napięcie średnie, przeznaczone do użytku np. w gospodarstwach rolnych lub przedsiębiorstwach o średniej wielkości;
  • Taryfę C - ma niskie napięcie i stosowana jest w małych firmach, niewymagających dużych nakładów energii;
  • Taryfę G - o najniższym napięciu, sięgającym do 40 kW, ukierunkowanym na użytek gospodarstw domowych.

  To właśnie tę ostatnią opłacasz w swoich rachunkach za domowy prąd. Czy jednak jesteś świadomy tego, że taryfa G posiada swoje podkategorie? Uwarunkowane są one cenowo w zależności od tego, w jakich porach dnia korzystasz z energii. Sprawdź, którą z nich posiadasz. Oznaczenie danej taryfy znajdziesz na fakturze od sprzedawcy prądu. 

  Typy taryf energetycznych dla domu jednorodzinnego

  Aby dostosować odpowiednią taryfę energetyczną do swojego domu, w pierwszej kolejności warto wiedzieć, co oznaczają jej konkretne oznaczenia. Jak już wiesz, literą G określane są gospodarstwa domowe. Pierwsza cyfra to oznaczenie mocy przyłączeniowej, wynoszącej w przypadku 1 wartość do 40 kW, a w przypadku 2 wartość większą niż 40 kW. Druga cyfra w oznaczeniu taryfy to liczba stref rozliczeniowych. Jeśli stawka cenowa jest jednolita przez cały dzień, oznaczana jest 1. Przy różnicach cenowych w określonych godzinach dnia zapisywana jest przy pomocy 2. 

  W związku z powyższym dla domu jednorodzinnego wyróżnia się taryfy: G11; G12; G12w.  G11 jest taryfą stałą. To znaczy, że cena za 1 kWh nie zmienia się w ciągu doby. Ta taryfa jest najpopularniejszą opcją dla domów jednorodzinnych, więc jeśli nie zastanawiałeś się nigdy nad posiadanym wariantem, zapewne korzystasz właśnie z G11. Kolejna taryfa, G12, to wariant z rozróżnieniem na dwie stawki godzinowe. Nazywana jest taryfą nocną, ponieważ najkorzystniejszym czasem do korzystania z energii są godziny nocne - między 22:00 a 6:00 oraz popołudniowe - między 13:00 a 15:00 – wtedy stawka za 1 kWh jest niska. Drożej za to wychodzi zużywanie energii w godzinach 6:00-13:00 oraz 15:00-22:00 – obowiązuje w nich wyższa stawka. G12w zaś jest taryfą rozszerzoną o “w”, czyli weekend. W ofercie G12w obowiązują dwie stawki: wyższa w godzinach 6:00-22:00 od poniedziałku do piątku oraz niższa w godzinach nocnych (22:00-6:00) od poniedziałku do piątku i w weekendy przez całą dobę.

  Kiedy warto zmienić taryfę energii elektrycznej? 

  Kolejny kosztowny rachunek to impuls, który powinien Cię skłonić do przeanalizowania swoich wydatków związanych z prądem. Latem z pewnością zużywasz go mniej ze względu na dłuższe dni, lecz zimą może generować on spore koszty. Dokonaj analizy własnych przyzwyczajeń i sprawdź, czy warto postawić na inną taryfę. Zajrzyj na stronę innogy Polska, gdzie znajdziesz cennik poszczególnych taryf. Jeśli zdecydujesz się na zmianę, dokonaj jej przed jesienią. W ten sposób unikniesz najwyższych, zimowych rachunków.

  Taryfa energetyczna powinna być dostosowana głównie do Twojego trybu życia. Ważnym aspektem decydującym o wysokości rachunku są godziny Twojej aktywności w domu. Jeżeli pracujesz w stałych godzinach, np. 8:00-16:00, a wszystkie domowe obowiązki wykonujesz późnym wieczorem lub dopiero w weekend, postaw na taryfę G12 lub G12w. Gdy Twoja praca jest zmianowa i nie potrafisz określić, w jakich godzinach będziesz przebywał w mieszkaniu, wybierz taryfę G11. Ta sama stawka godzinowa pozwoli Ci na swobodne korzystanie z prądu o każdej porze dnia i nocy.

  Jak dodatkowo ograniczyć wysokie rachunki za prąd?

  Według statystyk opublikowanych we wrześniu 2020 roku na stronie Głównego Urzędu Statystycznego zużycie energii elektrycznej w ciągu roku 2019 na jednego mieszkańca miasta wyniosło 778,0 kWh, a na jednego mieszkańca obszarów wiejskich 826,8 kWh. Tak wysoki pobór prądu generuje spore rachunki, które warto ograniczyć nie tylko zmianą taryfy na najkorzystniejszą, ale także zmianą codziennych nawyków. Możesz zacząć od gaszenia światła przy wyjściu z pokoju i wyłączania urządzeń pozostawionych w trybie czuwania. Ważna jest także zmiana żarówek na energooszczędne oraz sprzętów domowych na te o wysokiej klasie energetycznej. Zadbaj o takie drobiazgi, a zyskasz więcej środków na własne przyjemności.

  Artykuł załadowany: 0.2908 sekundy
  REKLAMAA2-BONAVERBA--01-09----30-11-2020