REKLAMAA1 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Gdzie iść na wycieczkę na Ursynowie z przedszkolakiem? Jak sprawić, żeby z fascynacją poznawało świat? Czy da się zaszczepić gen podróżnika w pięciolatku? Na te wszystkie pytania odpowiedź zna Ewa Gorzelak, która zaprezentowała swoją najnowszą książkę „Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami”.

  Ewa Gorzelak to pedagog z Ursynowa z ogromnym doświadczeniem. Swoją przygodę z wychowaniem i edukacją dzieci zaczęła w 1987 roku, kiedy to we własnym mieszkaniu stworzyła domowe przedszkole. Jej pasją są podróże, poznawanie świata i górskie wycieczki i pasję tę od samego początku z sukcesem przelewała na swoich podopiecznych.

  Przez lata wspólnych wycieczek z młodymi podróżnikami i odkrywcami dowiedziała się, jak je zorganizować w najlepszy i najciekawszy dla nich sposób. Teraz postanowiła podzielić się tą wiedzą z innymi. W sobotę, 11 września w Dzielnicowym Ośrodku Kultury na Zielonym Ursynowie premierę miała książka „Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami”.

  - Historia tej książki zaczęła się jesienią, kiedy mój syn (podróżnik i judoka z Ursynowa Artur Gorzelak, autor kilku reportaży o tematyce podróżniczej – dop. red.) w czasie lockdownu nie mógł podróżować tak intensywnie jak wcześniej i stwierdził, że może ja bym coś napisała ze swoich wspomnień do jego wydawnictwa – mówi Ewa Gorzelak.

  "Którą warszawską legendą jesteś?"

  Podczas spotkania z czytelnikami autorka opowiedziała o swojej najnowszej książce oraz przytoczyła jej drugi rozdział zatytułowany „Śladami staromiejskich legend”. Czytelnicy mogą się z niego dowiedzieć co nieco m.in. o warszawskim Bazyliszku czy mitycznych założycielach stolicy – Warsie i Sawie.

  Po tym wstępie Gorzelak zaplanowała małą grę. Zadanie polegało na wybraniu jednej z kilku opcji wyświetlanych podczas pokazu slajdów – np. najładniejszy zdaniem gracza kwiat lub przyczynę sytuacji przedstawionej na zdjęciu. Uczestnicy zaznaczali swoje odpowiedzi na specjalne przygotowanych kartach, a po kilku rundach mogli dowiedzieć się, która z warszawskich legend najlepiej ich odzwierciedla. Wszyscy brali udział w zabawie z pełną uwagą. Zarówno starsi, jak i – przede wszystkim – młodsi.

  - Pani Ewa jest świetna. W niesamowity sposób przekazuje dzieciom całą swoją pasję. Nie tylko chce to robić, ale potrafi to robić. Dzieciaki rzeczywiście są tym wszystkim, o czym opowiada, zafascynowane. A to wcale nie jest takie proste dotrzeć do przedszkolaka i go przy okazji nie zanudzić. Moja córka sama bardzo chciała dzisiaj tu przyjść. A to też wiele świadczy o tym, jaka jest pani Ewa – mówi pani Sylwia, mama Sary.

  "To było moje marzenie"

  Co ciekawe, pierwotnie „Siedmiomilowe buty” miały być opowieścią o podróżach autorki z jej 16-letnią wnuczką. W trakcie pisania pojawiło się jednak wiele wspomnień z całego 35-lecia pracy jako pedagog. Wówczas Gorzelak skupiła się na opisywaniu wycieczek z przedszkolakami. Nawet takich jak za płot przedszkola „Mały Olimpijczyk” przy ul. Symfonii, które prowadzi, do Lasu Kabackiego czy starego kampusu SGGW.

  - Od rozdziału do rozdziału książka zaczęła rozrastać się o kolorowanki, ilustracje, mapki, dobre rady. Zamieściłam też 16 warszawskich i innych legend. To takie ściągi dla nauczycielek, jak w prosty i najmniej kłopotliwy sposób zorganizować taką wyprawę – dodaje autorka „Siedmiomilowych butów”.

  A to wcale nie jest takie łatwe. Pisanie kart wypraw, wyznaczenie kierownika wyprawy, pamiętanie o apteczce, lęk o dzieci i lęk ich rodziców. Książka ma pokazać, że te wszystkie obawy można pokonać i cieszyć się wspaniałą wycieczką. A jak powinna wyglądać taka wycieczka?

  - Chodzi o poznanie i dotknięcie tego prawdziwego świata, nie tylko z plansz, które przysyłają nam wydawnictwa. Na przykład idąc śladem staromiejskich legend, to opowiadając legendę o królu Zygmuncie, stoimy pod tą kolumną Zygmunta. Opowiadając legendę o Syrenie, dzieci mają możliwość dotknięcia jej pomnika. To zupełnie coś innego, niż tylko „przytulankowe” słuchanie tej legendy. To zawsze było moje marzenie i realizowałam to od początku – wyjść z tych czterech ścian przedszkola – mówi Gorzelak.

  Książka „Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami” ukazała się pod honorowym patronatem burmistrza Ursynowa, DOK Ursynów oraz portalu Haloursynow.pl. Przewodnik dostępny będzie w większych księgarniach, sklepach podróżnika oraz online.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

  • 15
   BARDZO PRZYDATNY
  • 1
   ZASKOCZONY
  • 7
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  0Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
   Nie ma jeszcze komentarzy...
  Artykuł załadowany: 0.3925 sekundy
  REKLAMAA2 AUTO WIMAR 01.08.2021 - 31.10.2021