REKLAMAA1 TEFAL 18.03.2021 - 17.06.2021
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (KW)

  Tablice informujące o jakości powietrza pojawiły się na Ursynowie. Mieszkańcy mogą sprawdzić, czym oddychają, na dwóch tego typu urządzeniach, w dwóch różnych miejscach w dzielnicy. Jak sami zwracają uwagę, tablice, mimo pewnych mankamentów, przydadzą się, bo z powietrzem nie jest najlepiej.

  Dzielnicowy wydział infrastruktury zdążył zamontować tablice pokazujące jakość powietrza w Warszawie jeszcze w 2020 roku. Jedna z nich znajduje się przy południowo-wschodnim wyjściu z metra Kabaty, druga natomiast przy Puławskiej, obok Dzielnicowego Ośrodka Kultury na ul. Kajakowej. Chociaż mieszkańcy tablic jeszcze zbytnio nie dostrzegają, to uważają je za przydatne.

  - Dobrze, że je zamontowali. Jak ktoś się tym interesuje, to teraz wystarczy, że tylko spojrzy na tablicę – stwierdza mieszkaniec Ursynowa.

  - Bardzo dobry pomysł. Śledzę stan powietrza również w telewizji – dodaje mieszkanka.

  Ursynowanie z tablic są zadowoleni, tym bardziej, że jak sami zwracają uwagę, jakość powietrza jest coraz gorsza. Informacje o jego stanie w pewnym stopniu pozwolą się przed smogiem uchronić.

  - Są takie wieczory, że okna w mieszkaniu otworzyć nie można. Jest fatalnie – zauważa ursynowianka. - Jest problem z powietrzem. Jeszcze ktoś niedaleko mojego domu pali czymś w piecu i wieczorem nie da się otworzyć okna – dodaje pani Jolanta.

  Tablice zostały sfinansowane z budżetu obywatelskiego. Na dwa osobne projekty, zgłoszone na 2019 rok, zagłosowało łącznie prawie 1200 osób. Zakładały one montaż tablic, które oprócz informacji dotyczących powietrza, pokazywałyby, co aktualnie dzieje się na Ursynowie. Ratusz ograniczył się jednak tylko do tej pierwszej funkcji. Autorzy projektów chcą w ten sposób uświadomić mieszkańcom problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza.

  Nowe, a już się zepsuło

  Chociaż tablice zostały ustawione raptem kilka dni temu, to jedna z nich już zdążyła się zepsuć. Tablica znajdująca się przy metrze Kabaty składa się z trzech ekranów. Tylko jeden z nich działa poprawnie, reszta… nie do końca.

  Tablica przy DOK Ursynów w założeniu miała służyć głównie kierowcom, którzy jadą ul. Puławską w kierunku centrum. Jak twierdzi pani Jolanta, znajduje się jednak zbyt daleko od ulicy.

  - Sam pomysł jest dobry, ale byłoby lepiej, gdyby stała bliżej Puławskiej. Tak to widzą ją tylko kierowcy, którzy wjeżdżają na parking. DOK jest teraz zamknięty i nikt nie zwraca na to uwagi – stwierdza.

  Koszt inwestycji wyniósł ok. 180 tys. złotych. Jak widać, pomysł mieszkańcom do gustu przypadł, wymaga jednak pewnych poprawek.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

  • 27
   BARDZO PRZYDATNY
  • 8
   ZASKOCZONY
  • 15
   PRZYDATNY
  • 3
   OBOJĘTNY
  • 4
   NIEPRZYDATNY
  • 9
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW

  14Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Italiano 14 3 miesiące temuocena: 100% 

   Ciekawe że wszystkie czujniki państwowe pokazują dużo mniejsze zanieczyszczenie niż wszystkie inne. Zobaczcie np. na mapach airly. Tam są czujniki oznaczone kwadratami ( inpekcja środowiska) i kółkami (inne). Różnice są naprawdę znaczne. Teraz czujnik na Wokalnej pokazuję powietrze bardzo dobre, a wszystkie inne powietrze na granicy dobre i przeciętne. I nie jest to kwestia interpretacji tylko wartości pm 10 i pm2, 5.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 13 3 miesiące temuocena: 80% 

   180 tysięcy poszło na niedziałające tablice pokazujące coś, co od lat można jednym ruchem sprawdzić w telefonie, ale potrzebnej od wielu lat toalety w parku Przy Bażantarni nie można wybudować.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Fazi 12 3 miesiące temuocena: 57% 

   Starsze osoby nie mają smartfonów, więc inicjatywa dobra. Swoją drogą w aplikacji Kanarek ustawcie normy wg EU oraz WHO to dopiero zobaczycie jakie nasze polskie są siermiężne.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 11 3 miesiące temuocena: 50% 

   Fazi, ale z toalet korzystają wszyscy, także starsi ludzie zajmujący się np. swoimi wnukami na placu zabaw.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 4 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Pytajnik 10 3 miesiące temuocena: 100% 

   Boom projekt sfinansowany z budżetu obywatelskiego. Zawsze byłeś na tym forum jego zwolennikiem i broniłeś go usprawiedliwiając ideą wszystkie jego wpadki. Coś się zmieniło?

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 2 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 9 3 miesiące temuocena: 67% 

   Pytajnik, w życiu, nigdy nie byłem zwolennikiem budżetu obywatelskiego, źle zrozumiałeś moje odpowiedzi. Jeśli już to mówiłem, że dana inwestycja nie jest głupim pomysłem urzędu, ale ludzi którzy go zgłosili i głosowali i to oni są odpowiedzialni za idiotyczne pomysły. I tutaj nic się nie zmienia. Kasa poszła na kolejny słaby projekt, a ten ważniejszy jak zwyczajna toaleta w środku dzielnicy w XXI w. by nie srać i sikać po krzakach nie został kolejny raz zrealizowany. Oprócz doświetleń przejść dla pieszych to w zasadzie trudno jest mi znaleźć sensowny projekt. Za to mamy szereg bezsensownych.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~^&%$#@( 8 3 miesiące temuocena: 67% 

   Akurat pomiar z Wokalnej jest mało wiarygodny. To jest ta stacja w Warszawie, które miała pokazywać zanieczyszczenie powietrza w głębi osiedla. Z dala od ulic i domów jednorodzinnych. Bliżej KEN albo Rosoła, na Zielonym Ursynowie powietrze będzie jeszcze gorsze, niż pokazuje stacja na Wokalnej.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 4 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~babciaJagoda 7 3 miesiące temuocena: 100% 

   Zanieczyszczone mamy powietrze, o nim poczytać chcę więcej jeszcze, super są takie info tablice, kiedy więc wyjdę tu na ulice, już nie muszę się nigdy przejmować, prognoz słuchać, myśleć, wnioskować, wielki ekran pokaże mi wyniki, taki to postęp, takie wybryki, pędzę na targ więc jak młoda kózka, warzywka kupić do mego wózka.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 3 0 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~fiona 6 3 miesiące temuocena: 83% 

   ...albo zakupić oczyszczacz powietrza z wifi, i w smarcie jest wszystko...

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 5 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 5 3 miesiące temuocena: 91% 

   A wystarczy zainstalować aplikację Kanarek by mieć dostęp do wielu czujników.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   odpowiedz oceń komentarz 10 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~mimozi 4 3 miesiące temuocena: 60% 

   Te czujniki są niewiarygodne.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 2 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 3 3 miesiące temuocena: 57% 

   Które są niewiarygodne? Możesz sobie wybrać z których możesz korzystać. Jakoś nie widzę specjalnie przekłamań pomiędzy czujnikami należącymi do miasta, a prywatnymi.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 4 3 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Arc 2 3 miesiące temuocena: 50% 

   Większość prywatnych czujników podbija wartości PM w przypadku większej ilości mgły w powietrzu. Czujnik laserowy nie odróżnia po prostu pyłu od pary wodnej. To, że w mieście pojawia się mgła nie oznacza jeszcze, że to smog.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  • ~Boom 1 3 miesiące temuocena: 75% 

   Arc, jakieś 2-3 lata temu, na boże narodzenie włączył się alarm smogowy dla Warszawy, ponieważ miał spaść śnieg, ulice posypano solą, a wiatr podniósł ją z ulic. Tak samo przejeżdżające tramwaje podnoszą tony pyłu z betonowych torowisk. Na szczęście zaczęto stosować powierzchnię biologicznie czynną. A odnośnie samych wskazań to na terenie Warszawy jest wiele czujników GIOŚ i można samemu porównać odczyty z Luftdaten, SmogTok czy LookO2 i też obserwować skąd napływa śmierdzące powietrze.

   Edytowany: 3 miesiące temu

   oceń komentarz 3 1 wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
  Artykuł załadowany: 0.3789 sekundy
  REKLAMAA2 Kaar-Med 01.04.2021 - 30-06-2021