Zamknij

Jakie konto dla dziecka będzie odpowiednie?

21:57, 06.07.2021 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 21:58, 06.07.2021
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Banki oferują założenie konta junior bez względu na wiek dziecka. Usługi kierowane są nawet do dzieci, które nie ukończyły 13. roku życia i jest to zgodne z prawem. Mogą one korzystać z ograniczonych możliwości zarządzania rachunkiem, jednak z czasem nabywają więcej uprawnień. Co wziąć pod uwagę podczas zakładania konta dla dziecka? Jak zadbać o bezpieczeństwo środków i mieć kontrolę nad transakcjami podopiecznego?

Zakładanie konta bankowego junior

Otwarcie rachunku dla dziecka wiąże się z uzyskaniem zgody opiekuna prawnego. Rodzic powinien być obecny podczas podpisywania umowy z bankiem - w przeciwnym razie konto nie zostanie założone. O wyborze placówki obsługującej płatności dziecka powinny decydować warunki korzystania z rachunku. Usługi kierowane do dzieci są zwykle bezpłatne, a młodzi klienci mogą korzystać z darmowego prowadzenia konta czy używania karty. Niekiedy banki stosują pewne kryteria uprawniające do zwolnienia z opłat. Darmowe korzystanie z karty może być warunkowane przez minimalną liczbę transakcji, jakie dziecko musi wykonać w miesiącu. Warto wziąć to pod uwagę przy otwieraniu konta junior.

Dobrze zapoznać się także z zapisami o minimalnej kwocie wpłat na rachunek. Wiele placówek nie wymaga regularnego dokonywania przelewów na konto dziecka, jednak część banków stosuje tę praktykę. Warto sprawdzić także swobodę w dostępie do środków. Dziecko może mieć pełną lub ograniczoną możliwość korzystania z kart płatniczych czy aplikacji mobilnych.

Decyzję o wyborze banku dla dziecka dobrze poprzedzić porównaniem ofert. Na stronie www.bankowe-konto.pl przeczytasz więcej na temat rachunków oszczędnościowych junior i zdecydujesz, gdzie swoje pieniądze trzymać będzie twoje dziecko.

Konto dziecka w banku rodzica - czy warto?

Założenie konta dziecka w banku rodzica nie zawsze jest dobrym pomysłem. Może okazać się bowiem, że instytucja proponująca korzystne warunki prowadzenia rachunku standardowego ma słabszą ofertę kont junior niż konkurencja. Nie oznacza to jednak, że trzymanie oszczędności dziecka w banku rodzica nie ma atutów. Posiadając konto w tym samym banku, można sprawniej dokonywać przelewów, a środki docierają na rachunek odbiorcy niemal natychmiastowo. Jest to korzystne zwłaszcza podczas nieobecności dziecka w domu. Inna zaleta dotyczy prostoty w zarządzaniu finansami pociechy. Rodzic zaznajomiony ze sposobem obsługi bankowości mobilnej zyskuje szybszy wgląd w wydatki podopiecznego.

Dobrze, by opiekunowie potrafili szybko zasilić konto dziecka potrzebną mu gotówką. Przelew natychmiastowy – ile kosztuje? Jak zrobić przelew ekspresowy, który błyskawicznie trafi na konto odbiorcy? Wiedzę tę warto zdobyć równolegle z otwarciem konta junior w banku.

Wiek dziecka decyduje o jego uprawnieniach

Istnieją zwolennicy i przeciwnicy szybkiego otwierania kont bankowych dzieciom. W praktyce trzymanie gotówki na rachunku oszczędnościowym przez młodzież i maluchy jest bezpieczne. Wskazują na to m.in. uprawnienia przyznawane posiadaczom kont junior, które są uzależnione od ich wieku.

Dzieci poniżej 13. roku życia mogą w ograniczonym stopniu korzystać ze swojego rachunku. Zwykle posiadanie konta polega na oszczędzaniu pieniędzy i korzystaniu z karty płatniczej w zakresie ustalonym przez opiekuna prawnego oraz umowę z bankiem.

Młodzież między 13. a 18. rokiem życia zyskuje większe uprawnienia. Osoby te nie mogą zaciągać pożyczek, lecz otrzymują prawo do:

  • nieograniczonego korzystania z bankowości mobilnej,
  • płacenia kartą i telefonem,
  • wpłacania i wypłacania środków na konto.

Rodzic może sprawdzać wydatki dziecka, ustawiać limity transakcji czy decydować o zatrzymaniu przelewów. Ma więc pełną kontrolę nad oszczędnościami podopiecznego, dopóki ten nie nauczy się nimi właściwie zarządzać lub nie osiągnie odpowiedniego wieku. W przypadku problemów z kontem junior, opiekun prawny może natychmiast rozwiązać umowę z bankiem. Korzyści z posiadania rachunku młodzieżowego są więc wyższe niż spodziewane ryzyko.

(REKLAMA)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%