REKLAMAA1-DAGRASSO----13-05----13-08-2020
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY

  (pixabay.com)

  Czy w ciąży wolno farbować włosy? Czy można brać długie kąpiele? Czy zwykły krem może być szkodliwy dla płodu? Wiele przyszłych mam nie zna odpowiedzi na te pytania. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące bezpiecznego stosowania kosmetyków w ciąży, poprosiliśmy o konsultację specjalistę z długoletnim doświadczeniem.

  Pielęgnacja skóry w ciąży bywa dla niektórych mam kłopotliwa. Pojawiają się wypryski, skóra jest wrażliwa i skłonna do podrażnień. Jednak stosując odpowiednie kosmetyki ochronne, możemy zapobiec m.in. powstawaniu przebarwień.

  Warto także pamiętać o grupie kosmetyków, które mogą przyczyniać się do wad płodu. Poniżej przedstawiamy te, które na czas ciąży powinny opuścić naszą kosmetyczkę.

  Tego i innych cennych informacji można dowiedzieć się z rozmowy z dr. n. med. Wojciechem Majkusiakiem - specjalistą ginekologii i położnictwa, który jest naszym rozmówcą w cotygodniowym - cyklu medycznym prowadzonym we współpracy z Centrum Medycznym "Boramed" przy stacji Metra Ursynów.

  Domowe SPA

  Na początku porozmawiajmy o pielęgnacji domowej. Czy jakieś konkretne kosmetyki już w pierwszym trymestrze powinny opuścić naszą łazienkę? Mówi się o szkodliwym działaniu witaminy A i jej pochodnych oraz tetracyklinach obecnych w kosmetykach przeciwtrądzikowych. Na czarnej liście jest też kwas salicylowy i jego pochodne.

  W okresie ciąży dochodzi do zmian w wielu narządach ciała przyszłej mamy, dotyczą one także skóry. Do najczęściej występujących zmian można zaliczyć: nadmierną pigmentację – pojawianie się przebarwień czy rozstępy skórne.

  Podobnie jak poza ciążą, występują także i w czasie ciąży choroby skóry, których rozpoznawanie i leczenie wymaga konsultacji specjalisty dermatologa. Istotne jest, abyśmy rozróżnili kosmetyki, których wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie czystości, ochrona czy zmiana wyglądu od leków, których zadaniem jest uzyskanie pożądanego efektu terapeutycznego.

  Jeśli mówimy o substancjach, których nie powinniśmy stosować w trakcie ciąży to myślimy przede wszystkim o tych dostępnych na receptę produktach leczniczych, które są przeciwwskazane w ciąży.

  Wspomniane w Pani pytaniu tetracykliny to leki przeciwtrądzikowe i są one przeciwwskazane w ciąży ze względu na potencjalne ryzyko występowania wad płodu. Podobnie retinoidy czyli pochodne witaminy A stosowane w leczeniu trądziku są przeciwwskazane w ciąży.

  Kosmetyki zawierające mniej aktywne formy witaminy A ze względu na niewielkie ryzyko mogą być zastosowane po konsultacji z lekarzem. Podobnie kosmetyki zawierające salicylany ze względu na niewielkie potencjalne ryzyko mogą być stosowane w ciąży. Wynika to z faktu, że ilość salicylanów zaabsorbowana przez skórę jest niewielka.

  Czyli można powiedzieć, że to z czym spotykamy się na co dzień to lekkie demonizowanie? Czy rozsądne stosowanie kosmetyków zawierających „zakazane” składniki realnie zagraża dziecku? Czy rzeczywiście lepiej odłożyć te kosmetyki na bok na 9 miesięcy albo dłużej?

  Generalnie można powiedzieć, że jeśli mówimy o kosmetykach to trudno wskazać takie, których rozsądne stosowanie mogłoby realnie negatywnie wpływać na rozwijający się płód.

  Coraz częściej sięgamy po w pełni naturalne kosmetyki. Ale można trafić na informacje, że w kontekście ciąży olejek nie są zalecane. Jak mogą nam lub dziecku zaszkodzić?

  Skóra w ciąży staje się bardziej wrażliwa i wiele naturalnych kosmetyków zawierających produkty pochodzenia roślinnego znajduje się na liście alergenów, które mogą nasilać podrażnienie skóry. Nie ma badań, w których udowodniono, że stosowanie olejków eterycznych wpływa negatywnie na rozwój wewnątrzmaciczny dziecka.

  A co z długimi ciepłymi kąpielami, które marzą nam się szczególnie w ostatnim trymestrze, kiedy ból pleców daje się we znaki? Czy grożą przedwczesnym porodem?

  Nie ma przeciwwskazań do kąpieli w wodzie, jednak należy zwrócić uwagę na temperaturę wody. W przypadku wykonywania ćwiczeń w wodzie optymalna temperatura nie powinna przekraczać 32 st.C, w przypadku hydroterapii temperatura wody nie powinna przekraczać 35 st.C.

  Należy unikać przebywania w wodzie o temperaturze powyżej 40 st.C, gdyż zwiększa to przepływ krwi przez skórę kosztem organów wewnętrznych. Należy też unikać przebywania w saunie zwłaszcza w I trymestrze ciąży.

  Piękna na zewnątrz

  U wielu ciężarnych pojawiają się widoczne zmiany pigmentacyjne. Jaka jest ich przyczyna? I jak ich unikać?

  Zmiany hormonalne w okresie ciąży prowadzą do różnego rodzaju transformacji w obrębie skóry. Występują one bardzo często i mają charakter przejściowy. Co ważne nie wywierają wpływu na stan zdrowia matki i dziecka.

  Zmiany te stwierdza się u ponad 90% ciężarnych kobiet, jedną z nich są zmiany pigmentacyjne. Częściej występują u osób, które mają ciemny fenotyp oraz gdy dochodzi do ekspozycji na słońce. Stąd unikanie opalania lub stosowanie fotoprotekcji jest skutecznym sposobem ochrony przed nadmierną pigmentacją. Po zakończeniu ciąży i okresu laktacji można stosować metody dermatologii estetycznej.

  Jakie zabiegi możemy bezpiecznie wykonać u fryzjera, a z czego lepiej zrezygnować? Niektórzy fryzjerzy rekomendują pasemka lub balejaż, ale bez farbowania odrostu.

  Nie ma przeciwwskazań do żadnych zabiegów, które dotyczą włosów. Historycznie potencjalne ryzyko wiązało się ze stosowaniem produktów, których opary mogły być szkodliwe. Współcześnie stosowane produkty nie stwarzają takiego ryzyka.

  Jakie zabiegi na twarz przyniosą pożądany efekt i będą bezpieczne dla dziecka? Ponieważ cera zazwyczaj jest bardziej skłonna do podrażnień obstawiam, że w pierwszej kolejności odpadają wszystkie zabiegi z użyciem kwasów owocowych.

  Decyzję o wskazaniach do wykonywania zabiegów w obrębie twarzy w czasie ciąży najlepiej omówić z dermatologiem. Generalnie w piśmiennictwie medycznym nie ma zbyt wielu danych na temat bezpieczeństwa zabiegów kosmetycznych w czasie ciąży.

  Należy unikać zabiegów złuszczających z zastosowaniem kwasów, zabiegów z użyciem neuromodulatorów (toksyna botulinowa), zabiegów wypełniających zmarszczki oraz tych z użyciem lasera, a także depilacji. Bezpieczne są niewielkie zabiegi w celu usuwania zmian na skórze.

  Masaż. To coś, czego domaga się ciążowe ciało, jednak nie każdy sposób masowania jest dobry i bezpieczny. Na jaki najlepiej się zdecydować?

  Masaż jest jak najbardziej rekomendowaną formą terapii w trakcie ciąży. Ważne, aby był wykonywany przez wyszkoloną osobą ,która ma doświadczenie w technikach manualnych.

  Dobrze wykonany masaż jest skuteczną formą leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa u kobiet w ciąży, co potwierdzają liczne badania naukowe.

  Należy jednak pamiętać, iż nie powinien być wykonywany podczas pierwszego trymestru ciąży (może powodować wymioty oraz pogorszenie porannych nudności). Zabroniony jest także masaż brzucha i niektórych punktów odruchowych na stopach i wokół kostek, które mogą powodować skurcze.

  Dziękuję za rozmowę.

  W piątki badanie usg w prezencie - zapisując się na wizytę do dr. Majkusiaka przyjmującego w Centrum Medycznym Boramed przy stacji metra Ursynów, badanie usg (ginekologiczne lub ciążowe) będziemy mieć wliczone w cenę wizyty.

  Oferta dotyczy wszystkich piątków do końca listopada i skierowana jest do naszych Czytelniczek, które podadzą podczas zapisu hasło: Haloursynów.  Liczba miejsc ograniczona. Zamów wizytę

  *Dr n. med. Wojciech Majkusiak - specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jest lekarzem z wieloletnim doświadczeniem, które zdobył pracując w klinikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pomaga rozwiązywać problemy medyczne kobiet w ramach oddziału położniczo-ginekologicznego Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie oraz Centrum Medycznego Boramed przy ul. Beli Bartoka 8 lok. U/A (tuż przy stacji metra Ursynów).

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

  • 4
   BARDZO PRZYDATNY
  • 0
   ZASKOCZONY
  • 2
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 0
   WKURZONY
  • 0
   BRAK SŁÓW
  Artykuł załadowany: 0.3179 sekundy
  REKLAMAA2-SanGiovanni--01-07----31-07-2020