Zamknij

Janda, Myśliwski, Rajkowska, Rosiak. Na Ursynowie rusza Festiwal Nowe Oświecenie

14:05, 18.10.2022 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 17:15, 21.10.2022
Skomentuj UCK Alternatywy UCK Alternatywy

Takiego wydarzenia jeszcze w Polsce nie było! W czwartek na Ursynowie rusza Festiwal Nowe Oświecenie. Spotkania i debaty z wybitnymi ludźmi kultury, nauki, artystami i aktywistami. - Czy to już koniec świata? - pytają nieco prowokacyjnie organizatorzy.

Ursynów uważany jest za dzielnicę inteligencką, nie ma więc lepszego miejsca na serię spotkań, debat i dyskusji o kondycji współczesnego świata. Od czwartku do niedzieli Ursynowskie Centrum Kultury "Alternatywy" gościć będzie wybitnych, a przede wszystkim bardzo ciekawych, przedstawicieli różnych dyscyplin życia. Można liczyć na energetyczne i pasjonujące dyskusje!

Żyjemy w epoce szczególnej pod wieloma względami. Pełną parą weszliśmy w antropocen, w którym największy wpływ na świat wywiera ludzkość i to niekoniecznie jest dobry wpływ. To rodzi różne niepokoje - czy jesteśmy zawrócić ze złej drogi?

Od wielu miesięcy trwa wojna w Ukrainie i ona również wyznaczyła cezurę w rzeczywistości. Obserwujemy też erozję, dekonstrukcję autorytetów, następuje rozziew między starszym, średnim a młodym pokoleniem. Coraz trudniej porozumieć się im w zakresie wspólnych wartości.

- tak szeroko zakres tematyczny Festiwalu kreśli jego pomysłodawca Krzysztof Czubaszek, dyrektor UCK "Alternatywy".

Myśliwski, Janda, Rajkowska i inni

Zaproszenie do udziału w otwartych i bezpłatnych dla publiczności spotkaniach przyjęło prawie 60 osobowości, m.in. Krystyna Janda, Joanna Rajkowska, Edwin Bendyk, Dariusz Rosiak, Karolina Gruszka, Iwan Wyrypajew, Piotr Cieplak, Bisz, Filip Springer, Michał Rusinek, ks. prof. Alfred Wierzbicki, Tomasz Terlikowski oraz wybitny polski pisarz Wiesław Myśliwski, który bardzo rzadko zgadza się na udział w spotkaniach.

Na festiwalowych debatach zderzą się różne poglądy i pokolenia.

Osobiście spodziewam się ciekawego napięcia np. po dyskusji Krystyny Jandy i rapera Bisza. Będzie to rozmowa o autorytetach. Chcieliśmy "zderzyć" tu osoby z różnych kręgów aktywności kulturalnej i z różnych pokoleń. 
Myślę, że pełna napięcia będzie też dyskusja ks. prof. Wierzbickiego i etyka Tomasza Terlikowskiego. Profesor to człowiek o otwartym umyśle, przez jedne środowiska ceniony, przez inne opluwany. W ostatnich dniach zrezygnował z pracy na KUL, w którym był przez wiele lat kierownikiem Katedry Etyki. To pokazuje napięcia we współczesnym Kościele. Z drugiej strony prokościelny, ale też otwarty Tomasz Terlikowski.

- mówi Krzysztof Czubaszek, dyrektor Festiwalu Nowe Oświecenie.

Klimat, energia, odpady, drzewa

To festiwal humanistyczny, a więc łączący szeroko rozumianą kulturę, naukę i ekologię. Za tę ostatnią część odpowiada uczelnia SGGW, która zaprasza na spotkania z wybitnymi znawcami klimatu, polityki surowcowej i odpadowej. Będzie też zwiedzanie Centrum Wodnego SGGW oraz spacer w koronach drzew.

Będziemy mogli porozmawiać konstruktywnie na temat gospodarki wodnej, o tym czym jest ekologia, o energii, o śmieciach, o cukrze, czyli wszystkim, co się jest obecne w naszym życiu i co może generować kłopoty. Będziemy starać się znaleźć rozwiązania.

- mówi dr Ewa Zaraś-Januszkiewicz z SGGW.

UCK Alternatywy

powyżej: dr Ewa Zaraś-Januszkiewicz z SGGW oraz dr Krzysztof Czubaszek, dyrektor UCK "Alternatywy" podczas konferencji prasowej o Festiwalu Nowe Oświecenie, źródło: UCK

W niedzielę nietypowe i bardzo ciekawe wydarzenie - Targ Nowej Żywności. Będzie można spróbować potraw, którymi będą się żywić następne pokolenia.

Nie zabraknie występów artystycznych. W czwartek na rozpoczęcie festiwalu koncert grupy Kwadrofonik i Adama Struga, a w sobotę - występ Pablopavo i Ludziki. Podczas czterech dni festiwalu czynna będzie festiwalowa księgarnia. Przed południem codziennie organizowane będzie pasmo dla dzieci.

Wszystkie wydarzenia Festiwalu poza dwoma koncertami muzycznymi są bezpłatne, większość będzie też transmitowana w internecie.


PROGRAM FESTIWALU NOWE OŚWIECENIE


Czwartek, 20 października:


10:00-11:30 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja
„Książki obywatelskie, czyli jak dzieci meblują przyszłość”
Spotkanie autorskie z Joanną Olech

Jedyny zawód na świecie, w którym można bezkarnie kłamać. A zarazem prawda jest w nim kluczem do sukcesu. Czy już wiecie, co to za profesja? 

Książki mają poprawiać świat. Na różne sposoby: śmieszą, wzruszają… Otwierają oczy, głowę i sumienie. Po co dzieciom prawo? Czy jest wystarczające? Czy zapewnia równość? Czy umiemy z niego robić użytek? Co to jest patriotyzm? Czy dzieci mogą być patriotami? Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zostać pisarzem?


10:00–11:30 - Centrum Wodne SGGW, ul. Jana Ciszewskiego 6
Spacer po Centrum Wodnym SGGW
Oprowadza: dr hab. Adam Kiczko, prof. SGGW

Centrum Wodne jest jedynym w Polsce obiektem badawczym tego typu poświęconym naukom o wodzie. Są tam laboratoria, w których można badać procesy decydujące o przepływie wody w różnych warunkach. W pracowniach komputerowych prowadzi się analizy przestrzenne. W ogrodzie Centrum Wodnego znajdują się eksperymentalne modele rzeki, źródła, stawu oraz licznych budowli wodnych, jak również stacja meteorologiczna mierząca aktualne warunki pogodowe.


11:30-13:00 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja
„Tam, gdzie siostra i brat, tam ciekawy jest świat?” 
Warsztat czytania wrażeniowego z autorką książek Małgorzatą Swędrowską

Celowo postawiony znak zapytania ma zaprosić małych i dużych do refleksji na temat relacji rodzinnych, najpierw między rodzeństwem, a potem między dziećmi a rodzicami i dziadkami. Na spotkaniu nie zabraknie rytmicznych zabaw, językowych niespodzianek i wspólnej radości z odkrywania kolejnych warstw familijnej trylogii Małgorzaty Swędrowskiej: „Moja siostra, mój brat”, „Moja mama, mój tata”, „Moja babcia, mój dziadek”.


11.45–13:15 - UCK „Alternatywy”, sala Mrożek 
„Jeśli zniknie woda, zniknie Ziemia”
Spotkanie z hydrologiem dr. hab. Mateuszem Grygorukiem prowadzi dr hab. Ewa Zaraś-Januszkiewicz

Troska o zasoby wody to podstawa w myśleniu o przyszłości. Przyczyną jej deficytu jest złe zarządzanie zasobami wodnymi, zwiększone zapotrzebowanie na wodę, wynikające z kryzysu klimatycznego zmiany w częstotliwościach opadów i wzrosty temperatur. Wszystko to prowadzi do pustynnienia, zwielokrotnienia ekstremalnych zjawisk pogodowych, coraz częstszych susz i pożarów, a co za tym idzie – śmierci coraz większej liczby zwierząt i ludzi.


13:30–14:45 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Raport o nowym świecie”
Spotkanie z dziennikarzem Dariuszem Rosiakiem prowadzi reportażystka Agata Kasprolewicz

Dyskusja dotykająca końca świata, jaki znamy, i swoistego „Raportu o nowym świecie”. Jak sformułować postulaty nowego świata i nowej ery? Ile w rzeczywistości mamy do powiedzenia jako społeczeństwo w kreowaniu przyszłości?


15:00–16:30 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir
„Wymyślanie końca świata – reguły na czas chaosu”
Goście: krytyk literacki dr Maciej Jakubowiak, filozof Tomasz Stawiszyński, prowadzenie: filozofka dr Karolina Lewestam

Maciej Jakubowiak wyrusza do źródeł współczesnej wyobraźni i przedziera się przez gąszcz dzieł kultury współczesnej, po drodze mijając scenariusze katastrofy klimatycznej, fobie technologiczne, lęki demograficzne i obrazy wojny. A wszystko po to, by zbadać naturę tej dziwnej potrzeby kończenia ze wszystkim. „Ostatni ludzie” to wnikliwe kompendium apokaliptycznej wiedzy i wiwisekcja poetyki katastrofy. Z kolei nowa książka Tomasza Stawiszyńskiego „Reguły na czas chaosu” to krótki przewodnik dla tych, którzy czują lęk i niepewność. 


16:45–18:15 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Czy to już koniec religii?”
Spotkanie z teologiem i etykiem ks. prof. Alfredem Wierzbickim prowadzi eseista i filozof dr Tomasz Terlikowski

Jakie miejsce we współczesnym świecie zajmuje religia i jak będzie oddziaływać w niedalekiej przyszłości na kondycję duchową człowieka, podejmowanie wyborów i kształtowanie się świata antropocenu? Czy dogmaty religii na dobre ustąpią transhumanizmowi? 


19:00 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - bilety 40/60 zł
Uroczyste otwarcie Festiwalu Nowe Oświecenie (streaming) oraz koncert wokalisty Adama Struga i grupy muzycznej Kwadrofonik

„Requiem ludowe”, wspólny album muzyki żałobnej zespołu Kwadrofonik i pieśniarza Adama Struga, zostało wydane w 2015 roku przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia. Muzycy wykonają utwory żałobne, a w wyposażonej w nowoczesne nagłośnienie sali pełne emocji teksty wybrzmią w sposób wyjątkowy.

Bilety do nabycia w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/434wf8ez


Piątek, 21 października:


10:00–11:30 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja 
„Gdzie ty jesteś, koguciku?” 
Spotkanie autorskie z malarką Anną Kaźmierak 

Autorka zabierze nas w etnograficzną podróż do świata rękodzieła i zdobnictwa polskiej sztuki ludowej. Będą nonszalanckie ilustracje i szalone ludowe przebrania z użyciem zboża od gór do morza. Ze śpiewem na ustach podążymy za ludowym kogucikiem. Spotkanie ilustratorskie z autorką Graficznej Książki Roku 2020 Polskiej Sekcji IBBY.


11:00–12:30 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir
„Szkoła Ekopoetyki – w poszukiwaniu nowego języka”
Panel dyskusyjny, w którym wezmą udział: reportażysta Filip Springer, poetka Barbara Klicka, coach Rafał Żak. Prowadzenie: kulturoznawczyni dr Sylwia Stano

Misją Szkoły Ekopoetyki jest ukazywanie świata przez pryzmat ekologicznych problemów i przemian, które dzieją się na naszych oczach. Język wyznacza granice świata, w którym żyjemy – praca w słowach staje się zatem działalnością niemalże pierwszofrontową w walce o naszą przyszłość.


11:30–13:00 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja
„Ale drzewa!” 
Spotkanie z projektantką książek Zuzanną Malinowską

Spotykamy je codziennie, ale czy dobrze je znamy i doceniamy ich rolę w naszym życiu? Podczas warsztatowego spotkania rozwiążemy drzewne zagadki oraz porozmawiamy o wartości drzew i o tym, jak warto o nie dbać. Będzie też czas, by wykonać wielkie drzewne kolaże wypełnione własnoręcznie ozdobionymi, jesiennymi liśćmi.


13:00–14:00 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Jakie skutki przyniosą zmiany klimatyczne?”
Spotkanie z sozologiem prof. Zbigniewem Karaczunem i zoologiem dr. hab. Szymonem Drobniakiem prowadzi reportażysta Filip Springer 

Rozmowa o zagrożeniach wynikających ze zmian klimatycznych. Czy rzetelna edukacja klimatyczna to pierwszy krok do walki z kryzysem ekologicznym? Jak uporządkować przestrzeń? Jak umiejętnie dysponować surowcami, aby pomóc sobie i Ziemi? Czy możemy powstrzymać katastrofę ekologiczną i klimatyczną – a jeśli tak, to w jaki sposób? 


14:15–15:15 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Jak urządzić świat?”
Spotkanie z publicystą Edwinem Bendykiem prowadzi dziennikarz Jan Wróbel

Ważnym i wartościowym tematem, o którym należy mówić, jest ekscentryczny pluriwersalizm. Potrzeba zmian w kulturze, szczególnie konieczne w popandemicznej rzeczywistości jest skupienie się na lokalności i budowaniu małych społeczności. 

Jakie fundamenty powinniśmy położyć pod rzeczywistość antropocenu? 


15:30–17:00 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Artysta w epoce antropocenu – jak uratować świat sztuką?”
Spotkanie z reżyserem teatralnym Piotrem Cieplakiem prowadzi krytyk teatralny Jacek Wakar

Rozmowa o roli artystów w przełomowym momencie, jakim jest przejście z jednej epoki w drugą. Jak ludzie kultury, artyści powinni odpowiedzieć na konieczność podjęcia działań, które doprowadzą do zwiększenia świadomości, a w konsekwencji realnej zmiany postaw i nawyków? Artyści i instytucje kultury powinni podjąć interwencje w zakresie troski o środowisko naturalne oraz ochronę klimatu. Ważne jest zbudowanie płaszczyzny międzypokoleniowego dialogu, aby móc współtworzyć i czerpać wzajemnie ze swojego doświadczenia i wiedzy. 


17:15–20:30 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir
„Badania ściśle tajne. New Constructive Ethics” 
Prezentacja zapisu wideo przedstawienia oraz rozmowa z twórcami: Iwanem Wyrypajewem, Karoliną Gruszką, Andrzejem Konopką i Wiktorią Filus. Prowadzenie: literaturoznawczyni Karolina Felberg

„Badania ściśle tajne. New Constructive Ethics” to jedno z najnowszych dzieł dramatopisarza i reżysera Iwana Wyrypajewa. Podejmuje ono palące zagadnienie zmian klimatycznych i zapowiada skutki pogłębiającego się impasu oraz naszej bierności w obliczu tego zagrożenia. Świat stoi u progu prawdziwej katastrofy, powiada dramatopisarz, z której większość ludzi nie zdaje sobie sprawy albo nie traktuje jej wystarczająco poważnie. Wyrypajew stworzył tekst niezwykle wyrafinowany, aktualny, udatnie kojarzący naukę, psychologię, etykę i magię teatru w zjawisko, które można by nazwać „sztuką ostatniej szansy”.


Sobota, 22 października:


10:00–11:30 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja
„Zu dę daś?”
Spotkanie autorskie z Michałem Rusinkiem i premiera książki Carson Ellis

Zu dę daś? Co to jest? Zapraszamy na premierę książki Carson Ellis i Michała Rusinka napisanej w języku… owadów. Przeniesiemy się na łąkę, gdzie ważki, żuczki i biedronki mają swój świat, swój język i… konej mazek. Będzie też nauka pisania wierszyków, czyli pisania w rytmie i do rymu. Językowa zabawa gwarantowana? 

Kat, kat!


10:00–11:45 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Czy Polacy ufają nauce i naukowcom?”
Spotkanie z Aleksandrą i Piotrem Stanisławskimi – autorami największego bloga popularnonaukowego Crazy Nauka – prowadzi dziennikarz naukowy Marcin Rotkiewicz          

Czasy antropocenu zredefiniowały pojęcie autorytetu. Konflikt znaczeniowy pomiędzy starszym i młodym pokoleniem tworzy barierę w obszarze wartości, funkcjonowania w społeczeństwie i przekazu informacji. Rozmowa dotycząca roli autorytetu naukowego w czasach opanowanych przez fake newsy i brak potrzeby weryfikowania informacji w sprawdzonych źródłach. 


10:00–13:00 - UCK „Alternatywy”, sala Mrożek
„Energia i ekologia”
Dwie debaty z udziałem badaczy i ekspertów z SGGW: „Co z tą energią?” i „Co z tą ekologią?”

W czasie pierwszej zostaną przedstawione rzetelne informacje o zielonej energii i planach energetycznych, które były powszechne w Europie jeszcze przed wojną. W ramach drugiej uczestnicy debaty pochylą się nad wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu.


11:30–13:00 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja 
„Skąd i dokąd” 
Warsztaty z historyczką sztuki Katarzyną Witt       

Warsztaty wokół książki ukraińskiego duetu Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa. Wszechświat nie stoi w miejscu. Ruch jest naturalny: ziemia, woda, atmosfera, kontynenty, ludzie i zwierzęta są w ciągłym ruchu. Chodzimy, biegamy, skaczemy, pływamy i latamy. Transport, turystyczne wycieczki, podróże w poszukiwaniu lepszego życia, ekspedycje naukowe i pielgrzymki. 

To opowieść o migracjach, mapach, nawigacji i wreszcie o odnalezieniu własnej ścieżki. Książka została nagrodzona Srebrnym Medalem w konkursie European Design Award 2021. 


12:00–13:30 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Autorytet nowych czasów”
Spotkanie z aktorką i reżyserką Krystyną Jandą oraz raperem Jarosławem „Biszem” Jaruszewskim prowadzi dziennikarka kulturalna Patrycja Wanat

Ludzie nauki, lekarze, pisarze, filozofowie nie są autorytetami dla młodego człowieka, a tytuły naukowe przestały imponować. Czasy antropocenu zredefiniowały pojęcie autorytetu. Konflikt znaczeniowy pomiędzy starszym i młodym pokoleniem tworzy barierę w obszarze wartości, funkcjonowania w społeczeństwie i przekazu informacji. 


14:00-15.00 - Tereny zielone przed UCK „Alternatywy” 
Akcja ekologiczna – symboliczne zasadzenie drzewa obok budynku „Alternatyw”


15.00-16.00 - Stary Kampus SGGW, ul. Nowoursynowska 166, zbiórka przy Bramie Głównej
Spacer dendrologiczny i warsztaty w koronach drzew 


16.00-17.00 - Nowy Kampus SGGW, ul. Nowoursynowska 166, zbiórka przy budynku 37
Akcja ekologiczna – sadzenie krzewów


17:00–18:30 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir
„Czy sztuczna inteligencja naprawi świat?”
Spotkanie z filozofem dr. Łukaszem Lamżą prowadzi fizyk prof. Włodzisław Duch

W jednym z wywiadów dr Łukasz Lamża postawił pytanie: „Jak bardzo nieinteligentne, mechaniczne i przewidywalne będą z czasem stawały się przejawy naszej własnej inteligencji?”. Rozmowa o przyszłości rozwoju sztucznej inteligencji w świecie antropocenu.


19:00 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - bilety 50/70 zł
Koncert zespołu Pablopavo i Ludziki

Koncert finałowy Warszawskiego Tournée Pablopavo i Ludzików – trasy generującej rekordowo niski ślad węglowy. Pablopavo to muzyk i pisarz, laureat „Paszportu Polityki” w kategorii Muzyka popularna i Nagrody Literackiej Gdynia. Razem z Ludzikami nagrał sześć albumów studyjnych wypełnionych „Nerwowymi piosenkami” i „Głodnymi kawałkami”, a ich niezapomniana „Dancingowa Piosenka Miłosna” święciła triumfy na falach eteru.

Bilety dostępne w recepcji „Alternatyw” i online: https://tinyurl.com/2zsd64pm


Niedziela, 23 października:


10:00-11:30 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja
„Nasza niegrzeczna mama” 
Spotkanie autorskie z Justyną Bednarek i premiera najnowszej książki pisarki

W najnowszej książce Justyny Bednarek poznajemy rodzinę, w której mama potrafi zamienić się w motyla i walczyć z waranami, dzieci kąpią się w Księżycowym Jeziorze, odwiedza ich regularnie pewien niedźwiedź i wszyscy lubią kalarepki faszerowane lodami. W roli ilustratorki książki debiutuje Katarzyna Palus, na co dzień tatuażystka.


10:00–13:00 - UCK „Alternatywy”, sala Mrożek
„Cukier i śmieci”
Dwie debaty z udziałem badaczy i ekspertów z SGGW: „Co z tym cukrem?” i „Co z tymi śmieciami?”

Pierwsza wbrew pozorom nie będzie dotyczyć szkodliwości cukru. Uczestnicy drugiej debaty porozmawiają o recyklingu i polityce odpadowej. 


10:00-15:00 - UCK „Alternatywy”, foyer
„Targ nowej żywności” 

Podczas targu warszawiacy będą mogli skosztować potraw przygotowanych z innowacyjnych produktów. Będzie to okazja do pokazania działalności polskich przedsiębiorstw oraz stołecznych restauratorów, którzy aktywnie i świadomie proponują produkty i dania korzystne dla zdrowia, środowiska naturalnego, a także pełne smaków.


11:00–13:00 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Kulinarny nowy świat – jedzenie przyszłości”
Panel dyskusyjny, w którym wezmą udział: menedżer kampanii „RoślinnieJemy” Maciej Otrębski, biolog dr Stanisław Łoboziak, kucharz Grzegorz Łapanowski, technolożka żywności i żywienia dr hab., prof. SGGW Krystyna Rejman. Prowadzenie: dziennikarka Agata Kasprolewicz 

Uczestnicy panelu poddadzą refleksji problemy domagające się pilnego rozwiązania. Czy widmo katastrofy klimatycznej wymusi zmiany w sposobie produkcji żywności? Czy nasza dieta zmieni się radykalnie? Czy w przyszłości wszyscy będziemy weganami i wegetarianami?


11:30–13:00 - UCK „Alternatywy”, sala Bareja 
„Brud. Cuchnąca historia higieny” 
Warsztaty literackie dla dzieci z ilustratorem książek Piotrem Sochą 

Jednym z ciekawszych wątków książki jest epoka, w której ze strachu przed epidemią na dworach Europy przestano się myć, w obawie, że kąpiel może być niebezpieczna dla zdrowia. Porozmawiamy o praktykach higienicznych baroku i rokoko, kojarzonych z bardzo wyrafinowaną modą, koronkowymi koszulami, perfumami, pudrowanymi perukami, wachlarzami i upudrowanymi na biało twarzami.


13:15-14:45 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir
„Przyszłość czytelnictwa”
Dyskusja o przyszłości czytelnictwa dzieci i młodzieży z udziałem Marii Deskur z Fundacji Powszechnego Czytania, Anny Czernow, prezeski Polskiej Sekcji IBBY, Zofii Zasackiej z Biblioteki Narodowej oraz dr. Krzysztofa Czubaszka, dyrektora „Alternatyw”. Prowadzenie: Magdalena Kłos-Podsiadło


15:00-16:30 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Nowy świat roślin. Czy rośliny odmienią antropocen?”. Spotkanie z dendrolożką dr hab., prof. SGGW Ewą Zaraś-Januszkiewicz prowadzi dziennikarka Maja Popielarska

Nowe zastosowanie roślin w nieoczywistych dla flory obszarach działań człowieka to jeden z bardziej znaczących czynników, który może sprawić, że świat antropocenu przybierze zupełnie nowy kształt. Wykorzystanie roślin nie tylko w diecie, ale również w budownictwie, przemyśle odzieżowym, a przede wszystkim w oczyszczaniu środowiska to krok do nowego, lepszego świata. 


17.00-18.00 - UCK „Alternatywy”
Spotkanie z artystką Joanną Rajkowską i pokaz wybranych prac z cyklu „Światło Loży”

Twórczyni słynnej pracy „Pozdrowienia z Alei Jerozolimskich”, czyli palmy na rondzie de Gaulle’a, opowie o założeniach artystycznych cyklu „Światło Loży”. Artystka przygląda się w nim symbolice masonerii, odwołując do światła, które jest wiedzą, hierarchią, porządkiem, prawem. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć wybrane prace z tego cyklu, w tym neon „Ołtarz”.


19:00-20.30 - UCK „Alternatywy”, sala Szekspir - streaming
„Potęga gołego życia – filozofia losu”
Spotkanie z pisarzem Wiesławem Myśliwskim prowadzi poeta Wojciech Bonowicz

Spotkanie z jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy. Dla Wiesława Myśliwskiego najważniejsze jest pierwsze zdanie książki, które jak magnes przyciąga kolejne nośne słowa przejęte z żywej mowy. Jakie będzie pierwsze zdanie Nowego Oświecenia? 

Wstęp wolny. Obowiązują wejściówki, które będą dostępne w recepcji „Alternatyw” od godziny 18:00.

(Sławek Kińczyk)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

kierunek alternatywnkierunek alternatywn

2 3

Bardzo dobra wiadomość. I to , że Wstęp wolny.
Szkoda , że niewiele czasu zostało do wydarzenia.
10:10, 19.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Sąsiad46Sąsiad46

3 1

Przecież w Kakendarzu Imprez na haloursynow już od dwóch tygodni wszystko rozpisane. 10:24, 19.10.2022


reo

EMERYT 1400 NETTO EMERYT 1400 NETTO

2 0

moja noga nigdy tam nie postanie 14:36, 19.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

ZKulturąZKulturą

1 3

Szkoda. Wstępy bezpłatne wiec to nie kwestia biletu. No ale cóż - niektórzy kochają discopolo i „Kiepskich” z Polsatu - dla części ludzi to są właśnie intelektualne szczyty możliwości. 15:15, 19.10.2022


PracującyPracujący

1 4

Do EMERYT - pamiętaj, że codziennie o 19:30 w TVP1 możesz obejrzeć 25-30 minutowy program kabaretowy! Co prawda dość niskich lotów, finansowany z naszych podatków i wzorowany na podobnych programach w Korei Północnej no ale taki kabaret jakie audytorium i w nim występujące postacie. 09:41, 20.10.2022


obywatel budżetowyobywatel budżetowy

0 1

Wspaniale, szykuje się intelektualna uczta, bardzo się cieszę! 15:46, 20.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%