Zamknij

Jego dzieła są warte miliony. Powsiński obraz Fangora w rejestrze zabytków

09:51, 18.07.2020 Redakcja Haloursynow.pl Aktualizacja: 11:34, 18.07.2020
Skomentuj Ogród Botaniczny PAN w Powsinie Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

Plafon ”Plejady” Wojciecha Fangora został wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się on w zabytkowej powsińskiej Willi Janówek, na terenie Ogrodu Botanicznego.

- Unikatowe monumentalne dzieło z czasów wczesnej młodości artysty zasługuje na ochronę. Zależy nam bardzo na tym, aby plafon był wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Mazowieckiego – mówi Małgorzata Szymańczyk z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.

Tak też się stało. Decyzję o dopisaniu obrazu „Plejady” Wojciecha Fangora do rejestru zabytków podjął 1 lipca prof. Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków. Z pewnością zwiększy ona atrakcyjność ogrodu w Powsinie. Jest też dobrą okazją by przywołać sylwetkę zmarłego pięć lat temu artysty.

Wyjątkowe dzieło

Dzieło „Plejady” pochodzi z 1943 roku. Powstało na suficie salonu w Willi Janówek, wówczas zamieszkałej przez malarza i jego rodzinę. Przedstawia grupę siedmiu mitologicznych kobiet oraz gwiazdozbiór o tej samej nazwie. Całość utrzymana jest w delikatnych, jasnych barwach.

- Dziś zastanawiam się co skłoniło mnie do sielankowo – rokokowej stylizacji – mówił w wywiadzie Fangor. – Może to była ucieczka od najstraszniejszego wówczas terroru - dodawał.

Praca pochodzi z okresu studiów artysty na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W momencie jej ukończenia malarz miał zaledwie 21 lat.

- Plafon „Plejady” stoi w szeregu wyjątkowych dzieł dyplomowych studentów stołecznego ASP – argumentuje prof. Jakub Lewicki w uzasadnieniu decyzji o dopisaniu pracy do rejestru zabytków. - Największą wartością malowidła jest fakt, iż stanowi ono pamiątkę historyczną związaną z życiorysem Wojciecha Fangora. Jest też świadectwem faz rozwoju warsztatowego jednego z najbardziej uznanych polskich plastyków na świecie – dodaje.

Fangor rzeczywiście cieszył się dużą popularnością. Jako jedyny polski artysta miał swoją własną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Tworzył w różnych stylach. Był plakacistą, zajmował się op – artem, czyli malarstwem optycznych iluzji oraz tworzeniem sztuki przestrzennej. W tym gatunku powstała jedna z jego najbardziej znanych prac, czyli „Studium przestrzeni”.

W zeszłym roku obraz „M44” Fangora został sprzedany za 1,3 miliona złotych. To najwyższa kwota jaką zapłacono na aukcji internetowej w Polsce kiedykolwiek. Co ciekawe, w ostatnich latach życia zaprojektował też grafiki do II linii warszawskiego metra.

Dom artysty w Powsinie - wyspa kultury

Willa Janówek, na której suficie znajduje się plafon „Plejady” tętni życiem. Odbywają się w niej wystawy obrazów, rzeźb oraz koncerty - m.in. Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Dzieło Fangora nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wymaga jednak renowacji. Z tego powodu pod koniec września w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie odbędzie się aukcja obrazów organizowana przez Fundację Promocji Twórczości Wojciecha Fangora. Zebrane środki zostaną przeznaczone na konserwację zabytku. 

(Redakcja Haloursynow.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

profesor68profesor68

4 1

Jego dzieła wartę są miliony a burmistrz Ostrowski uważa, że na Ursynowie nie ma malarzy i nie warto wspierać sztuk wizualnych. Burmistrz Ostrowski to dowód na to, że może być gorszy indolent od Łukasza Ciołki. Ku zadziwieniu świata nauki i kultury nie tylko w naszej dzielnicy. 21:50, 18.07.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%