REKLAMAA1 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022
  ARTYKUŁY IMPREZY FIRMY
  wydrukuj podstronę do DRUKUJ7 sierpnia 2022, 12:31 komentarzy 2

  (YT/samanoPL)

  Jenot znów zawitał na Ursynów. Po zimowej wizycie postanowił wrócić z kolegą (lub koleżanką). Należy jednak pamiętać, że to gatunek inwazyjny. Obecność jenotów może mieć poważne konsekwencje. 

  To nie pierwsza wizyta jenota na granicy Ursynowa i Wilanowa. Ten przypominający połączenie psa i szopa zwierzak zwiedzał skarpę ursynowską już w lutym tego roku. Odkrycia dokonał Krzysztof Twardowski. Teraz ten miłośnik przyrody z Ursynowa ponownie zaobserwował przedstawiciela tego gatunku w towarzystwie oraz nietypowych warunkach.

  - Zwierzęta znane z głównie nocnej aktywności tym razem pokazały się w dzień przy zejściu z Ursynowa na Wilanów przy Południowej Obwodnicy Warszawy. I to dwa! - opowiada autor przyrodniczego videobloga „samanoPL”.

   

  Nic dziwnego, że jenotom podoba się spędzanie czasu na skraju Ursynowa. Mają tutaj wszelkie warunki odpowiadające ich naturalnemu środowisku. Te pochodzące z dalekiej Azji zwierzęta osiedlają się w podmokłych lasach liściastych lub na terenach bagiennych.

  Jednak ponowne pojawienie się tego gatunku, w dodatku w większej liczbie, wcale nie napawa optymizmem.

  - Jest to gatunek inwazyjny coraz śmielej radzący sobie w całej Polsce - zauważa Krzysztof Twardowski.

  Jenoty występują naturalnie na północno-wschodniej Syberii, w Japonii i Korei oraz na części półwyspu Indochińskiego. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano je w latach 50. Dekadę później były już u nas zadomowione. Do kraju nad Wisłą przybyły ze Związku Radzieckiego. Sowieci introdukowali je w europejskiej części państwa z przeznaczeniem na produkcję futra. 

  Zagrożenie dla ludzi i zwierząt

  Dziś zarówno u nas, jak i w całej Europie nie są mile widziane. Przede wszystkim jenoty są nosicielami niebezpiecznych pasożytów i chorób, takich jak wścieklizna i świerzb. W ten sposób stanowią także zagrożenie dla ludzi.

  Ponadto ten średniej wielkości drapieżnik z rodziny psowatych jest zagrożeniem dla typowo europejskich gatunków. W Polsce jenoty są konkurencją dla naszych rodzimych lisów i borsuków oraz kun i tchórzów. Polują także na ściśle chronione gatunki - edredony oraz żółwie błotne.

  Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 66

  • 15
   BARDZO PRZYDATNY
  • 26
   ZASKOCZONY
  • 10
   PRZYDATNY
  • 0
   OBOJĘTNY
  • 0
   NIEPRZYDATNY
  • 7
   WKURZONY
  • 8
   BRAK SŁÓW

  2Komentarze

  dodaj komentarz

  Multiplatforma internetowa HALOURSYNOW.PL nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane (regulamin).
  Uwaga! Komentarze ukazują się dopiero po moderacji przez redakcję.

  Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
  Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  • ~Stary_Zgred 2 miesiąc temuocena: 50% 

   Dominik, to TY:-)?

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 1 1 wpisy tej osoby
  • ~kurkawodna 1 miesiąc temuocena: 89% 

   Gatunek inwazyjny i szkodliwy to ta zgraja idiotów na ul. Wiejskiej

   Edytowany: miesiąc temu

   odpowiedz oceń komentarz 8 1 wpisy tej osoby
  Artykuł załadowany: 0.4762 sekundy
  REKLAMAA2 DaGrasso 26.08.2022 - 25.11.2022